Chlamydia

Chlamydia - një emër i tmerrshëm ka asnjë sëmundje seksualisht të transmetueshme më pak e tmerrshme virale, që është agjent shkaktar i klamidia. Metoda kryesore e infeksionit - seksi i pambrojtur me një bartës të sëmundjes. Nëse marrëdhënia pambrojtur rreziku i infektimit me klamidia përbën më shumë se 50%, kështu që të mbajë shpresën "mund të kryejë" më mirë të mos jetë. Rreziku i ulët i infeksionit në nivel të ekonomive familjare për shkak të faktit se virusi nuk mund të jetojnë gjatë jashtë trupit të njeriut, dhe infeksion i shkaktuar vetëm një numër të caktuar të klamidia. Klamidia ndikon pa mëshirë të brendshme dhe organet gjenitale, uretrës, zorrën e trashë, vaginë, qafën e mitrës, sy, rrallë - fyt. Mundësia e kontaminimit të foshnjës që kalon nëpër kanalin e lindjes së nënës, është gjithashtu mjaft i madh. Në raste të tilla, fëmija vërejtur më tej pneumoni dhe konjuktivit.

Çdo vit në botë rreth 100 milionë njerëz të infektuar me klamidia. Performanca në vendin tonë nuk është inkurajues: sipas burimeve zyrtare rreth 30% e femrave dhe 50% meshkujt seksualisht moshë aktive janë të infektuar me klamidia, dhe zakonisht përmes diagnoza diagnostikuese probleme është vënë.

Simptomat

// '); //]]>

Pas infektimit është ende 1 - 3 javë (Periudha e inkubacionit) para se simptomat e para shfaqen klamidia. Që burrat dhe gratë ndryshojnë në aspektin fiziologjik, simptomat e ndryshme dhe e natyrshme pas periudhës së inkubacionit.

Simptomet kryesore të infeksionit klamidia në meshkuj janë:

• Dhimbje të lehta gjatë urinimit;
  • Shkarkimi transparente pakta nga uretrës.

Një grup i veçantë i rrezikut përfshin homoseksualët, të cilët gjenden proctitis gonokoksik, me fjalë të tjera - humbjen e rektumit. Sëmundja është asimptomatike në disa raste dhimbje të mundshme në rektum, shkarkimit dhe kruarje.

Chlamydia në gratë manifestohet në formën e lengjet vaginale, gjakderdhje intermenstrual, dhimbje në bark, si dhe urinim. Në shumë raste sëmundja ndodh pa asnjë - apo shenja të dukshme se si grave dhe burrave. Kjo sëmundje rrit rrezikun e komplikimeve të mëtejshme si koha sfidon diagnozë dhe trajtim.

Janë tregues të qartë të manifestimeve sëmundja e artritit, pneumoni, dëmtimi kardio - vaskulare sistemit konjuktivit. Me këto probleme njerëz të kthehet për terapistë, rheumatologists, ophthalmologists, duke e ditur se të gjitha simptomat e rëndësishme progresive të klamidia.

Simptomat tipike të klamidia herë pas here zhduken dhe rishfaqen, por jo në një mënyrë të tillë të theksuar. Ne nuk duhet të mendojmë se kjo është për shkak të tërheqjes së sëmundjes, në të kundërtën, ajo sugjeron një dukuri kronike të sëmundjes, kur infeksioni godet organe të reja, sistemet dhe gradualisht përshkallëzohet.

Implikimet

// '); //]]>

Rreziku për njerëzit, e cila përfshin klamidia, të lartë të lumtur. Siç u përmend më lart, sëmundje klamidia ka anën e mëposhtëm si konjuktivit, pneumoni, kardiak - sistemit të enëve të gjakut. Secila prej këtyre sëmundjeve është i rëndësishëm në natyrën, kërkojnë trajtim të veçantë dhe, në disa raste, trajtimi nuk mund të ndihmojë.

Veçanërisht kërcënuese tingëllon si rezultat i klamidia si infertilitetit! Vetëm imagjinoni një anë e siguruar lidhje mund të çojë në atë vajzë apo djalë kurrë nuk do të ndjehen si një nënë apo baba. Ustrashaye faktin se diagnoza e infertilitetit mund të njihet në një sfond të mungesës së klamidia, e cila nuk është e pazakontë, është burimi kryesor i telashe.

Nga pasojat e rregullta të infektimit me klamidia përfshijnë sindromi Reiter, i cili manifeston si inflamacion të uretrës, kanalit të qafës së mitrës në femra, nyjeve dhe syve.

Mos e mbani shpresën se sëmundja do të shpëtojë. Në të kundërtën, ndjenjë është - apo rezistenca nga ana juaj, ajo do të përparojë ngadalë, infektuar qelizat e gjalla, dhe atëherë trupi juaj do të jetë më klamidia sëmundje shumë se forca, shëndetin dhe vitalitetin.

Mjekimi dhe komplikimet e mundshme

// '); //]]>

Në manifestimet e para të klamidia, megjithatë, si çdo sëmundje urgjentisht duhet të nxitojnë te mjeku. Ndërsa në qoftë se simptomat e para, kjo do të thotë se periudha e inkubacionit ka kaluar dhe sëmundja përparon. Pas shqyrtimit dhe diagnostikimit të emëruar trajtim kompleks privat, e cila është e bazuar antibiotikë. Përcaktimi i mundshëm i barnave dhe procedurave të tjera. Këto përfshijnë masazh prostatës, terapi fizike, immunotherapy, droga restauruese përdorur.

Megjithatë, duhet të kihet parasysh se shërimi i klamidia është e vështirë, duke pasur parasysh faktin që klamidia janë në gjendje për të përshtatur për droga, sepse trajtimi më shpejt fillon, aq më efektiv do të jetë.

Gjatë trajtimit, pacienti duhet të ndjekin disa rregulla. Po, ne duhet të refuzojnë përdorimin e alkoolit, mbi seksualitetin, veçanërisht nga seksi rastësor, të fillojë të marrë vitamina për të forcuar sistemin imunitar.

Trajtimi i chlamydia duhet të kalojë të gjithë partnerët. Pas trajtimit kontrollon teste për të konfirmuar shërimin.

Ndër ndërlikimet, të cilat mund të jetë trajtimi i pacientëve me klamidia, mund të dallojë inflamacion epididymis në meshkuj, inflamacion të mitrës dhe shtojca e saj në femra, e cila çon në varfëri.

Dhe mos harroni për të ri-infeksionit me klamidia çon në rritjen e rrezikut të komplikimeve!