Trichomoniasis

Para një sëmundje të rëndësishme seksualisht të transmetueshme, sëmundjet seksualisht të transmetueshme, është trikomonoza. Agjent shkaktar i sëmundjes është Trichomonas vaginalis. Patogjen mëshirë ndikon në vaginë Në gratë, prostatës dhe uretrës në meshkuj.

Trichomonas mund të jetojnë jashtë trupit nja dy orë, që do të thotë se ka një rrezik të infeksionit dhe sëmundjeve në nivel të ekonomive familjare përmes peshqir, kostume banje, washcloths dhe sende të tjera për konsum personal.

Trichomoniasis mund të shkaktojë dëme të trupit të njeriut me të vërtetë të rëndësishme, por përveç se Trichomonas absorbuar gonococci pa vrasjen e tyre, dhe transferimin nga personi në person. Prandaj, ka raste që pas shërimi i personit trikomonoza bëhet një peng i një sëmundje të re - gonorre.

Simptomat

// '); //]]>

Pas një periudhe të inkubacionit, e cila zgjat 1-4 javë, trikomonoza është evidente. Simptomat në burrat dhe gratë janë të ndryshme, dhe sëmundje në meshkuj zakonisht asimptomatik.

Së pari, dhe ndoshta simptomë më themelore që tregon gruan se ishte koha për ta kthyer në sëmundje veneriane, është i verdhë, ndonjëherë me erë të pakëndshme, lengjet vaginale, i shoqëruar nga skuqje dhe kruarje të organeve gjenitale të jashtme, perineum. Gruaja fillon të ndjeni dhimbje gjatë akteve seksuale. Nëse plagë është trikomonoza dhe uretrës, fshikëz, ka urinim i shpeshtë. Ajo është shoqëruar edhe me dhimbje urinimit. Në raste të rralla mitrës prekur, vezoret, tubat fallopian.

Zhvillimi i trichomoniasis në meshkuj mund të shoqërohet me shkarkimin nga uretrës, dhimbje gjatë urinimit dhe simptomat e prostatitis (me lezione të prostatës). Gradualisht, brenda 1-2 javë pas fillimit, simptomat reduktuar, por kjo nuk do të thotë se sëmundja recedes. Në anën tjetër, duhet një fazë të mëtejshme të rëndësishme të sëmundjes - trichomoniasis kronike. Kështu, njeriu bëhet një bartës të sëmundjes për jetën pa vuajtje inflamacion, por të infektuar të gjithë partnerët e saj.

Implikimet

// '); //]]>

Deri kohët e fundit, rreziku i trichomoniasis nënvlerësuar. Megjithatë, është vërtetuar se Trichomonas, që ndikojnë në organet gjenitale të brendshme grave, rrit rrezikun e lindjes së parakohshme, këputje e membranave. Kjo mund të ndikojë seriozisht shëndetin e nënës dhe fetusit. Pasojë në mënyrë të barabartë të frikshme e sëmundjes - një rrezik i madh i kancerit të mitrës qafës së mitrës dhe infertilitetit.

Një rezultat i rëndësishëm, i cili përfshin Trichomoniasis në meshkujt është prostatitis. Gjithashtu, sëmundja rrit rrezikun e infektimit me HIV dhe transferimin e tyre në partnerë të tjerë.

Sidomos implikime të rëndësishme kur ka trajtimi i pamjaftueshëm apo i gabuar i sëmundjes. Siç u përmend më lart, Trichomonas thithin gonococci, transferimin njerëzit e tyre painfektuar. Absorbimit gonococci komplikon procesin e shkatërrimit të tyre me anë të ndërhyrjes mjekësore, siç është e shoqëruar shpesh me trichomoniasis gonorre.

Ashtu si çdo sëmundje, trikomonoza minon sistemin imunitar, duke krijuar mundësinë e depërtimit në trupin e infeksioneve të ndryshme të reja. Për më tepër, Trichomonas thithjen e pandarë e qelizave të kuqe të gjakut dhe qelizat e bardha të gjakut, me lirimin e mëvonshëm të produkteve të mbeturinave që çojnë në dehje. Trikomonoza Nisur mund të çojë në uria oksigjenit, anemi, lodhje.

Si pasojë e shpeshtë e sëmundjes - rëndim të cystitis, pyelonephritis, ulceration gjenital, endometritis tek gratë, prostatitis, një inflamacion i fshikëzat seminale, testis dhe epididymis njerëzit e tij - si rezultat, infertilitetit mashkullor.

Trajtim

// '); //]]>

Trikomonoza mund, dhe më e rëndësishmja - duhet të trajtohet menjëherë pas zbulimit të saj. Nuk do të vonojë trajtim më vonë, duke i lejuar sëmundja të përparojë dhe do të shkaktojë komplikime të rëndësishme të cilat janë nganjëherë më e rëndësishme se trichomoniasis, dhe jo i shërueshëm. Në trajtimin e trichomoniasis emëruar një shkëmbim të plotë dhe personale. Përveç kësaj, droga e brendshme protivotrihomonadnyh pranues caktuar. Në disa raste, trajtimi është plotësuar immunotherapy, masazh prostatës, terapi fizike, jetëdhënës duke marrë drogë.

Trajtimi i detyrueshëm duhet të kalojë të gjitha partnerë seksualë e pacientit, sepse shërimi mund të infektohen përsëri.

Mbroni veten nga sëmundje të mund të duke shmangur imoralitet, me higjienë të mirë personale dhe për studim filluan të jetonin me një partner.