Sifilis

Sifilisi që nga kohët e lashta ishte konsideruar si sëmundje të rëndësishme IST infektive transmetohet kryesisht përmes kontaktit seksual. Sifilisi është shkaktuar nga një bakter të quajtur Treponema zbehtë Shaudynom - Hoffman. Sëmundja karakterizohet nga lezione të lëkurës parcelat e organeve të brendshme, kardiovaskulare, nervor, kockave - sistemeve të përbashkëta, dhe mukozës. Kjo sëmundje infektive është natyra gjatë në rastin e trajtimit të vonuar dhe terapi.

Sifilisi ka një vend të veçantë në mesin e infektive, veneriane dhe sëmundjet seksualisht të transmetueshme. Nga viti në vit niveli i sëmundjes është në rritje, që do të thotë se të gjithë duhet të mendojnë për jetën e tij, duke përfshirë intime si çdo partner seksual nuk do të ju lejojnë një garanci absolute se ai nuk vuan nga sifilizi.

Infeksioni me sifilis mund të ndodhë në jetën e përditshme, të tilla si kur kanë të bëjnë me një pacient me sifiliz. Sëmundja transmetohet nga nëna te porsalindur, transfuzioni i gjakut nga një pacient të infektuar me spermë, edhe nëse ajo nuk ka simptoma të dukshme të sëmundjes në organet gjenitale. Patogjene mund të jetë i pranishëm në pështymë dhe, nëse ka lezione në mukozën e qiellit.

Në vitet e fundit, sifilizi ka veçori të tilla si kamuflazh për sëmundje të tjera, rritjen e numrit të sëmundjeve në gratë shtatzëna, të porsalindurit, natyrisht malinje të sifilisit. Tipar i fundit Rezultati i panevojshëm vetë i përdorimit të antibiotikëve apo diagnostikuar gabimisht.

Simptomat

// '); //]]>

Si sifilizi zhvillohet në trupin e njeriut? Bakter Pale Treponema hyn nëpër të çara në organet gjenitale gjatë marrëdhënieve seksuale. Ajo shpejt përshtatet dhe fillon të shumohen, pastaj përmes fqinje nyjet limfatike bie në qarkullim të përgjithshëm.

Ka tre fazat e sifilisit, secila prej të cilave ka simptomat e veta, këtë sifilis primare, sekondare dhe terciare. Rreth një muaj pas infeksionit (periudhës së inkubacionit) në vend të kalimit të baktereve formuar shankri - simptomë e parë e sifilisit. Shankri - një ulcera dhimbje me një bazë të dendur. Pas origjina e saj në fund të vitit 1 - 2 javë rrit nyjet limfatike - ku vendi i infeksionit të gojës, atëherë rriten nyjet submandibular me lezione organet gjenitale për shkak - inguinale. Pas 3 - 6 javë pas shfaqjes së shërojnë ulçerë. Simptomet e sifilisit primar janë rraskapitje, humbje e oreksit, dhimbje në muskuj dhe nyje.

Në fazën e mesme të sifilisit, i cili fillon në 2 -4 muaj pas infeksionit, ka një skuqje plagët zbehtë në të gjithë trupin e tij. Kjo dukuri mund të shoqërohet me dhimbje koke, lodhje, ethe. Nuk është në rritje të gjitha nyjet limfatike. Kjo fazë e sifilisit karakterizohet nga alternuara acarimin e shenjave dhe periudhave asimptomatike. Rastet e humbjes së flokëve në kokë, edukimin mbi organet gjenitale dhe mishi-colored rritje anusit.

Faza terciar mund të paraprijnë periudhës latente e sifilizit, të cilat nuk janë tipike - ose simptoma. Faza më e terciar të sifilisit karakterizohet nga dëme të pakthyeshme të sistemit nervor, skeletor dhe organet e brendshme, duke përfshirë zemrës dhe mëlçisë. Kjo fazë e sëmundjes fillon pas 3 - 4 vjet pas infektimit. Shkaku kryesor i fazës terciar e sifilisit është mungesa e trajtimit apo joadekuat i pacientit në fazat e hershme. Simptomat e fazës terciar të manifestimeve sëmundjes janë ulcerat në lëkurë, mukozës, lezionet e organeve të brendshme.

Implikimet

// '); //]]>

Efektet e sifilisit jo më pak e tmerrshme se manifestimet e tij. Zhvillimi në trupin e njeriut Treponema zbehtë mbresëlënëse, kryesisht e sistemit nervor, duke shkaktuar enët e gjakut dhe ndikon në membranën e trurit. Si rezultat, në zhvillimin e sëmundjeve të tilla si pezmatim nervi, meningjiti, hidrocefalus dhe të tjera. Që nga Treponema zbehtë ndikon në membranën e trurit, kjo nga ana tjetër shkakton konfiskimet, në disa raste, ka çrregullime të të folurit.

Por jo vetëm kreu i një testeve të trurit për komplikimet sifilis dhe pasojat. Vuajnë dëgjimit dhe vizion, manifestohet si humbje, atrofi optike nervore, anomalitë e nxënësve dëgjimit.

Treponema Pale mbështetje mbresëlënëse - aparate motor, duke shkaktuar osteoarthritis, ënjtje të përbashkët, lezione të lëkurës, çrregullim lëvizje gjymtyrë.

Sifilisi ndikon në kardio - vaskulare sistemit. Efektet e saj janë manifestuar si gulçim, presionin e ulët të gjakut vazhdimisht, shkeljet e të gjitha departamenteve dhe enëve të zemrës, të strokes, rraskapitje e përgjithshme. Njerëz të arsyeshëm të kuptojnë se komplikimet e mëposhtme thjesht ndjekur infarkt miokardi, dhe çfarë pasoja mund të jetë më keq se ky!?

Humbjen ekspozuar dhe të mëlçisë. Shkak të vonesave në trajtimin e sifilizit zhvillon atrofi akute të verdhë të mëlçisë, dimensionet e saj janë ulur, nuk e mëlçisë dhimbje barku, konvulsione dhe hallucinations e mundshme. Efektet e mëlçisë Sifilisi është shumë i rëndësishëm fakti, i pakthyeshëm: zhvillimi koma hepatike, e ndjekur nga vdekja e pacientit.

Nuk kalon anën sifilis dhe gastro - traktin e zorrëve. Pasojat e humbjes së tij - gastrit.

Në të vërtetë, efektet e sifilisit është shumë e frikshme për të gjitha sistemet e jetës. Prandaj, manifestimet e para të sifilisit duhet të kontaktoni menjëherë me mjekun dhe nuk mendoj se 'ndoshta goditje mbi. " Mos goditje mbi, dhe shteti vetëm përkeqësohet. Ashtu si sifilizi do të largohet trupin tuaj me të për të luftuar seriozisht.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Nëse mjeku ka diagnostikuar sifilis, ju nuk duhet vetëm të mendoj për fundin afrohet. Në fakt, sëmundja trajtohet. Vetë rreptësisht e ndaluar, pasi ajo mund të shkaktojë vetëm përkeqësim dhe më tej ndërlikojnë diagnozën e sëmundjes dhe trajtimin e tij mjekësor. Trajtimi i sifilisit kryesisht varet nga forma dhe fazën e sëmundjes. Çdo pacient është caktuar një trajtim personal. Ajo mund të kryhet në mënyrë ambulatore ose stacionare. Tani çdo seksi përjashtuar.

Aktualisht mjetet më të zakonshme të shërimit të sifilisit është përdorimi i antibiotikëve, të tilla si përdorimi penicilinë. Gjatë trajtimit, vendi i mundshëm i infeksionit trajtohen dezinfektues, e cila lejon pothuajse menjëherë për të parandaluar sëmundje në fazën e parë. Prandaj, të infektuar më parë me sifilis zbatohen ndaj sëmundjeve veneriane, aq më shpejt do të diagnostikuar dhe trajtimit të rekomanduar. Përndryshe, Komplikime të rëndësishme mund të pasojnë.

Ndër ndërlikimet më të rëndësishme të sifilisit është më tej (terciar) në sifilis kongjenital të fëmijës transmetuara nga nëna. Këto ndërlikime të shkaktojë shkatërrimin e të gjitha sistemet e trupit dhe zakonisht janë fatale.

Më parë ju shmangur sëmundje, më shumë gjasa për t'u kthyer trupin për të shmangur komplikime të padëshiruara dhe të vazhdojnë të jetojnë dhe të gëzojnë çdo moment që kalon.