Candidiasis Thrush

Candidiasis, ose emrin më të njohur, mëllenjë - një lloj i sëmundjeve kërpudhat, i cili është agjent shkaktar i gjini maja Candida. Mikrob Candida përgjithmonë në trupin e një personi të shëndetshëm, por në sasi të vogla. Në qoftë se ju shkelin ekuilibrin e mikroorganizmave, ata fillojnë të rriten tepër në trup që në fund të fundit mund të çojë në sëmundje. Një tregues tipik i sëmundjes janë lezione të lëkurës, mukozës, organet e brendshme.

Në varësi të vendndodhjes së saj një çift të dalluar llojet e candidiasis:

• lëkurë - lëkurë në pjesën e prekur të folds nganjëherë mund të prekin dhe thonjtë;
  • goja - gojës është prekur;
  • zorrët - mukozën e zorrëve është e prekur;
  • vaginale - kërpudhat ndikon në mukozën vaginale.

Si është sëmundje

Në kushte normale, ndjeshmëria natyrore e trupit të njeriut për të kërpudhat lartë, forma klinike të sëmundjes manifestohet në njerëzit me imunitet të ulët.

Infeksioni primar mund të ndodhë në spital. Infeksioni hyn në zorrë ose gjatë lindjes, ose në ditët e para të jetës.

Candidiasis vaginale mund të shkaktohet si rezultat i komunikimit të ngushtë me burrin e saj dhe kërpudhat goditur në organet gjenitale me zorrë ose përmes objekteve të kontaminuara.

Siç është përmendur tashmë, sëmundje njerëzit të prirur me funksione të reduktuar mbrojtëse të trupit (çrregullime metabolike, tuberkulozi, diabeti, sëmundjet e zorrëve). Antibiotikët gjata, kontraceptivët hormonale, ushqim i keq mund të shkaktojë riprodhimin fungale.

Periudhat favorshme për kultivimin e grave kërpudhat - shtatzënisë dhe menopauzës.

Simptomat

// '); //]]>

Çdo dëmtim të traktit mukoze gjenital:

Në burra, ka kruarje, skuqje, dhimbje, ënjtje e prepucit dhe penisi glans duket shtresë të djathë të bardhë, dhimbje gjatë marrëdhënieve seksuale.

Gratë: kruajtje të rënda, hidhërim, skuqje në zonën gjenitale, të bardhë vaginale shkarkimit pus, kanë dhimbje gjatë urinimit dhe marrëdhënieve seksuale.

Në candidiasis lëkurës - prekur folds mëdha (nën gjinjtë, prapa veshëve, në mes të mollaqe, nën stomak kur stomaku është i madh dhe vathë, ijë, në krye të penisit dhe prepucit).

Simptomet e këtij lloji, ka zona me lagështi të bardhë të përmasave të mëdha, spote më vonë janë të kuqe me bordurë zbehtë që shfaqet me shtresa e vdekur të lëkurës. Pranë ka vatra të tjera. Në folds e çara, djegie dhe kruarje, që nënkupton dhimbshme.

Lloji i dytë i mëllenjë lëkurës - një mezhpaltsevaya zakonisht ka tendencë për të mundur dele në mes të 3 dhe 4 gishtat. Menjëherë blisters duket, sipërfaqja e të cilit është i lagësht, lëkura bëhet më vonë me shkëlqim, të butë bëhet e kuqe. Rreth zonat e dëmtuara paraqiten unazë pak gri-e bardhë.

Ndonjëherë kërpudhat mund të pyes veten lëkurës në mes të këmbëve.

Sëmundjet e thonjve dhe kreshtat gozhdë dhe onihiya paronyhyey quajtur Candida. Prekur Menjëherë rul, ai bëhet ngjyrë rozë e çelët-kuqe duket i fryrë dhe e dhimbshme. Me kalimin e kohës, subsides dhimbje dhe sëmundja bëhet kronike. Gozhdë zbehet Trashësia, grooves tërthor shfaqet kafe.

Implikimet

// '); //]]>

Candidiasis nuk janë kërcënim shumë të rëndësishme për shëndetin e njeriut, rreziku është se në qoftë se koha nuk të kuruar sëmundje, pasojat mund të jenë të tmerrshme. Sëmundja bëhet Forma kronike, e cila mund të rezultojë në inflamacion të fshikëzës, uretrës, qafën e mitrës është e prekur, dhe ky kërcënim është më e rëndësishme edhe mund të shkaktojë kancer të qafës së mitrës.

Mëllenjë e tmerrshme për gratë shtatzëna. Ajo mund të shkaktojnë sëmundje gjenitale, duke rezultuar në formimin e mbështjelljes, e cila nga ana shkaktojnë dhimbje. Mbështjelljes - një kërcënim për shëndetin e grave, ata gjithashtu të komplikojë shtatzënisë. Në këtë sëmundje, gratë shtatzëna zakonisht transmetohen fëmijë infeksionit. Gruaja mund të jetë problem me shëndetin dhe pas lindjes.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Siç u përmend më lart, kjo sëmundje kanë tendencë për njerëzit që kanë nivel të ulët të funksioneve mbrojtëse. Kështu që ju duhet për të forcuar sistemin imunitar. Në dietën tuaj ju duhet të shtoni më shumë fruta dhe perime me përmbajtje të madhe të pasura me vitamina, nëse është e nevojshme, mund të marrin vitamina sintetike.

Si lidhet me sëmundje infektive, trajtimin dhe afrohen atë si infektive.

Gjëja e parë që bëni - është që të shpëtoj të patogjenëve. Kjo mund të arrihet duke përdorur pilula të veçanta, ointments ose suppositories. Varësi formën e sëmundjes në përputhje me drogat zgjedhur.

Në candidiasis traktin gjenital të butë, trajtimit të mjaftueshme lokale. Kanizon, Kanesten, Clotrimazole, Yenamazol 100 Kandibene, Antifunhol - është mjet efektiv për të luftuar mëllenjë. Nuk janë droga të tjera po aq efektive - është Flucostat, Mikosist, Medoflyuko, Diflazon, Diflucan, Forkan se një kohë të shkurtër do të shpëtoj të sëmundjes.

Mos harroni se para konsumimit të barnave, të jetë i sigurt që të konsultoheni me mjekun tuaj për këshilla.

Ndonjëherë ka raste kur droga antifungal nuk ndihmojnë në trajtimin e mëllenjë. Arsyet mund të jenë të ndryshme: kjo është një dozë e vogël, aplikacionet termi vogla, trajtim jo-sistematik. Në raste të tilla, kërpudhat përshtatet drogës, nën trajtim bëhet i paefektshëm. Për më tepër, nën maskën e maja mund të jetë fshehur sëmundjet më të rëndësishme. Mjeku do të përshkruajnë ju të plotë studimi, vetëm atëherë përcaktohet në përzgjedhjen e vërtetë të barnave.