Mycoplasmosis

Agjent shkaktar është Mycoplasma mycoplasmosis, me 40 specie të cilat janë të tmerrshme për personin e henitalium mykoplazmat, Mycoplasma hominis, Mycoplasma pneumonia dhe Ureaplasma urealitikum.

Mikoplazmës - mikrobet që janë ndërmjetme mes bakteret, viruset dhe kërpudhave. Ata jetojnë dhe zhvillojnë vetëm në qelizat e trupit të njeriut, dhe nuk mund të jetojnë në mënyrë të pavarur. Shumë më tepër parazitare Mycoplasma në sipërfaqen mukozale të qelizave epiteliale të zorrëve të frymëmarrjes, dhe traktet urinare.

Pneumoni Mycoplasma ndikon në sistemin e frymëmarrjes dhe shkakton sëmundje inflamatore të fytit, mushkërive dhe bronke. Tre specie të tjera (Mycoplasma henitalium, hominis dhe urealitikum) shkaktojnë mycoplasmosis urogjenital, tani është një nga sëmundjet kryesore seksualisht të transmetueshme.

Infeksioni Mycoplasmosis mundur vetëm nga personi i cili ose pacienti vetë ose është një bartës të mikroorganizmave. Mycoplasmosis transmetohet nga pikat ajrore, kontaktit seksual dhe nga nëna tek fëmija në mitër ose gjatë lindjes. Sistemi Mycoplasmosis frymëmarrjes është aktivizuar kur epidemitë e sëmundjeve respiratore akute. Mycoplasmosis urogjenital më shpesh transmetueshme seksualisht, ndonjëherë përmes kontaktit të ngushtë të familjes kur duke përdorur kujdesin personal të pacientit.

Kur pneumoni mikoplazmoznoy dhe i durueshëm akute respiratore duhet të izolohen në zhdukjen e shenjave klinike (pneumonia - 2-3 javë, ARI - 5-7 ditë) dhe të kryejë procedurat parandaluese karakteristike e ARI tjetër.

Mycoplasmosis diagnostikuar më shpesh në dimër. Ndonjëherë ata rrjedhin paralelisht me sëmundje të tjera. Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet grave shtatzëna, ndoshta për shkak grua të shëndetshme bartëse mykoplazmat, ekspozuar fëmijën si një rrezik në zhvillimin intrauterine dhe në punë. Gratë e infektuara shtatzëna në shtatzëninë e hershme mund të shkaktojë abort spontan.

Urogjenital mycoplasmosis - sëmundjet inflamatore të sistemit urogjenital në meshkuj dhe femra. Kjo micoplasmosis zbuluar në gjysmën e pacientëve me sëmundje kronike të sistemit urogjenital. Por edhe në njerëz të shëndetshëm në ndoshta 5-15% është një sëmundje që zhvillohet pa shenja. Infeksioni Mycoplasmosis është kryesisht përmes kontaktit seksual, por herë pas here ndodh çdo ditë.

Formë asimptomatike mycoplasmosis mund të shfaqet me imunitet të reduktuar kundër sfond të hipotermi, stresit dhe shtatzënia.

Simptomat

// '); //]]>

Shumë më tepër micoplasmosis zhvillimin e fshehur, pothuajse nuk ka shenja. Në fakt, gjysma e infektuar ndjeni asnjë shenjë të dukshme, por si pasojë e stresit apo sëmundjeve hipotermi nuk është aktiv, por në këtë rast është mjaft komplikime të shpeshta të rënda.

Simptomet e mycoplasmosis janë:

• ARI (bronkit, faringjit, rinofaringjit, faringjit-larynho);
  • pneumoni akute;
  • abacterial uretrit;
  • Format meningeal;
  • Gratë në sëmundjet inflamatore të organeve të legenit;
  • infeksionit intrauterine;
  • është sëmundje asimptomatik.

Sëmundja ka një periudhë latente prej 3 ditë deri në 5 javë, më shpesh 15-19 ditë për urogjenital dhe nga 4 deri në 25 ditë, më shpesh 9-12 ditë mycoplasmosis Airways.

Micoplasmosis urogjenital në simptomet e tyre klinike të ngjashme me lezione të tjera infektive të sistemit urogjenital (trichomoniasis kronik, klamidia). Bardhë të besueshme, shkarkimin verdhë ose të qartë nga uretrës në meshkuj apo vaginë në femra. Ndonjëherë ka dhimbje, djegie gjatë urinimit ose marrëdhënie, skuqje dhe kruarje përreth hapjen e jashtme e uretrës. Në rast të komplikimeve në meshkuj, dhimbje në perineum, scrotum dhe rektumit në dhimbje grave në bark ose në rajonin e mesit. Gjithashtu, dhimbje mund të ndodhë gjatë raportit seksual.

Burrat kanë tendencë për të mposhtur uretrës, pasazhe lacunar, testis, epididymis, fshikëza seminale, prostatës, veshkave dhe fshikëzën e urinës. Gratë preken uretrës, pasazhe lacunar, vogla dhe të mëdha vestibular gjëndra, vaginë, qafën e mitrës dhe trupin e mitrës, vezoret, tubat fallopiane, veshkave, peritoneum legenit.

Implikimet

// '); //]]>

Është e rëndësishme që të njohin sëmundjen dhe të fillojnë trajtimin. Dhe ne nuk duhet të harrojmë se ka sëmundje asimptomatike që nuk lejon kohë për të diagnostikuar sëmundjen. Çfarë nëse trajtimi është vonuar, ju mund të zhvillojnë komplikime të cilat mund të zhvillohen në inflamacion kronik të mitrës, fshikëz, prostatës, veshkave, etj Atëherë koha merr më keq, dhe trajtimi bëhet më e vështirë dhe të gjatë.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Ndërlikim mycoplasmosis jetë transformim në strukturën e spermës, dhe si rezultat - infertilitetit mashkullor, patologji shtatzënisë, patologji e fetusit dhe infertilitetit porsalindur femra.

Trajtojnë nevojën micoplasmosis për të dy partnerët, sepse jo pas rezistenca e sëmundjes për mycoplasmosis formuar, dhe kështu infeksion i mundshëm dytësor.

Mycoplasmosis mirë për trajtim, por domosdoshmërisht kompleks, i cili përfshin:

• Trajtimi me antibiotikë që janë zgjedhur individualisht, duke marrë parasysh ndjeshmërinë e mikroorganizëm zgjedhur. Për më tepër, Mycoplasma sulfanilamides rezistente ndaj antibiotikëve dhe të familjes penicilinë, por ndjeshëm ndaj erythromycin dhe antibiotikët tetracycline lloji. Trajtimi zhvillohet nga 10 deri në 20 ditë. Vetëm duke pranuar tendosje e Mycoplasma, ne mund të zgjedhin një ilaç që do të ndikojë në atë.
  • Immunomodulators trajtimit, të cilat rrisin ndikimin e antibiotikëve.
  • Trajtim lokal simptomatike. Pra, kur agjentët pneumoni antibakterial për të shtuar terapi oksigjeni, vitamina komplekse, medikamente simptomatike, aktivitete terapi fizike dhe terapi ushtrim. Dhe në ARI mikoplazmoznoy nëse nuk ka infeksion të mushkërive, ajo mund të jetë i kufizuar për trajtim simptomatik.

Pas një kurs të trajtimit duhet t'i nënshtrohen rishqyrtimin (2-3 javë) për të verifikuar efektivitetin e trajtimit.