Sëmundje Lymphogranulomatosis ose Hodgkin

Në mes të shekullit të kaluar, sëmundja Hodgkin, ose siç quhet - sëmundje Hodgkin, ka qenë i njohur si një kancer i rëndësishëm i sistemit limfatik. Përfundimisht ndryshuar vetëm metodat e trajtimit, dhe manifestimi i simptomave, komplikimet nuk kanë ndryshuar. Sëmundja karakterizohet nga prania e qelizave të indeve nyjave limfatike Berezovski - Sternberg - Reed, këta shkencëtarë kanë qenë duke studiuar sëmundjen. Manifestohet sëmundja zakonisht adoleshentët, por majat sëmundje të ndodhë në njerëzit 20 dhe 50 - e moshës. Sëmundja Hodgkin manifestohet si rritje nyjet limfatike mbi diafragmë, shpretkë në rritje, rritje në temperaturën e trupit në 39 gradë. Në manifestimet e para të sëmundjes duhet që menjëherë të kërkojnë ndihmë mjekësore.

Lymphogranulomatosis zhvillohet në pesë forma:

• Sklerozë gunga (më popullor, më shumë se 75% të të gjitha rasteve);
  • përzier-qelizë sëmundja Hodgkin;
  • Sëmundja Hodgkin, i shoqëruar nga sosje limfoid;
  • sëmundje me numrin e madh të limfociteve;
  • Mbizotërimi gunga limfocitet sëmundja Hodgkin me.

Por ende nuk janë identifikuar shkaqet e origjinës dhe zhvillimin e sëmundjes së Hodgkin. Në shekullin e kaluar, mjekët më kanë qenë të prirur të besojnë se baza e Hodgkin sëmundje - manifestimeve tuberkulozit, të vënë teorinë përpara ndryshme virale dhe gjenetike, por për të përcaktuar nëse sëmundja sipas klasifikimit ndërkombëtar të tumoreve të hematopoietic dhe indeve limfoide, ajo duhet t'i atribuohet Limfoma malinje. Teoria virus është refuzuar për shkak të faktit se nën pikëpamja e shumë shkencëtarëve pranisë së virusit në limfatike nuk mund të lidhet me ndikimin e saj të drejtpërdrejtë në origjinën e sëmundjes. Prandaj, më shumë mbështetësit e teorisë merr transformimet imunitetit respektivisht nominuar me mend në lidhje me mosfunksionim e T limfociteve që ndikojnë në përkeqësimin e imunitetit qelizor.

Simptomat

// '); //]]>

I pari dhe ndoshta simptomë kryesore është një manifestim i sëmundjes Hodgkin rritur madhësinë vizuale e nyjave limfatike të vendosura në qafë, ijë dhe sqetullat. Rritja e nyje pa dhimbje, por nuk presin që ata të ulet. Kur sëmundja e parë prek indin limfatik në gjoks, e cila ushtron presion mbi bronke dhe mushkëri, kjo është për shkak të shfaqjes së simptomave të tilla si gulçim, kollë. Në Hodgkin duket djersitje të vazhdueshme të bollshëm, reduktuar peshë më shpejt, të shqetësuar tretje. Ky proces është shoqëruar me një përkeqësim të gjendjes së përgjithshme, rraskapitje, lëkurë të zbehtë.

Lymphogranulomatosis mund të përparojë në trup dhe në formë asimptomatike. Fshehur Hodgkin më e frikshme, sepse në fakt nuk ka asnjë mundësi për të parandaluar sëmundjen e hershme.

Implikimet

// '); //]]>

Ashtu si çdo sëmundje tjetër që ndikon organet e brendshme, sëmundja Hodgkin me trajtimin e vonë ose të gabuar mund të shkaktojnë pasoja të rëndësishme. Në disa raste, komplikimet mund të jetë thjesht papajtueshme me jetën. Por ne nuk duhet të mendojmë se fatale - në fund vetëm sëmundjen. Po aq e rëndësishme pasojat mund të ndodhë vetëm në sëmundje terciar Hodgkin fazë kur pacienti nuk është bërë asnjë përpjekje për të trajtuar. Prandaj është e nevojshme për të marrë parasysh se sa më shumë të drejtuar sëmundja Hodgkin, aq më i madh rreziku i pasojave të rëndësishme.

Një fazë të mëhershme të sëmundjes karakterizohet nga shenja të tilla si anus gyp, vaginë, uretrës, dhe plagë scrotum gyp dhe gjetkë. Në fazat e mëvonshme të këtyre komplikimeve të çojë në pasoja të tilla si elefantiazë gjenital, ngushtimi i uretrës dhe pengimin e zorrëve. Këto probleme duhet të kërkojë ndihmën e kirurgjisë. Në mënyrë që të mos shkojnë vërtet atë rezultat, përsëri dua të tërheq vëmendjen për faktin se një nevojë shumë të lartë për kurimin në kohë të sëmundjes në fazat e hershme të manifestimet e tij.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Pavarësisht nga lloji dhe fazën e sëmundjes Hodgkin, qëllimi kryesor i transportuesit të saj - për të kuruar sëmundje. Shkalla më e lartë e shërimit në fazën fillestare. Në këtë rast, metoda e trajtimit të radioterapi dhe kimioterapia. Rrezatuara nënshtruar grupe të caktuara të nyjave limfatike. Në fazat e avancuara të sëmundjes me qëllim të ciklit të shërimit është kryer kimioterapi Hodgkin standarde të përbërë nga 6-8 seancave. Nëse terapi e tillë nuk jep rezultate, është e nevojshme të përdorë metoda më efektive - kimioterapi lartë-dozë me autolog transplantimit palcës kockore.

Në shumicën e rasteve, trajtimi fillon në spital. Nëse pacienti toleron mjekësi, trajtim zgjat një bazë pacient i jashtëm.

Në diskrecionin e mjekut dhe, në varësi të efektivitetin e metodave të trajtimit janë përshkruar, Phytotherapy shkruar ndoshta (përdorimi i concoctions të ndryshme të bimëve dhe qëllime mjeksore).

Duhet të theksohet se pavarësisht nga imuniteti vazhdueshme pas reinfection sëmundjes nuk lymphogranulomatosis mundur. Një vend të veçantë në trajtimin e pacientit merr parandalimin e sëmundjes, e cila jep këshilla për trajtimin e mjekut.