Morrat pubike

Morrat - morrat parasitizing në njerëz - insekte të vogla.

Morrat pubike (në njerëzit e thjeshtë - mandavoshky) zakonisht gjendet në flokë, pubike vendosur, organet gjenitale dhe përreth anusit. Por nganjëherë ato shpërndahen në zona të tjera të cilat janë të mbuluara me flokë, gjoks, bark, sqetullat.

Morrat pubike përhapur nga partneri pacientit të shëndoshë gjatë kontaktit seksual, por infeksioni mund të ndodhë përmes shtrat dhe të brendshme, si dhe gjatë gjumit në të njëjtin shtrat. Gjithashtu, infeksioni ndodh shpesh kur njerëzit grumbullim të mëdha (barakat, konvikte) dhe vende publike (vaske, sauna, pishina).

Ndonjëherë, morrat pubike në fëmijët nëse ata flenë me pacientët me të rriturit morra. Por në këtë rast lokalizimin morrat tjetër: e flokëve, vetullat dhe qerpikët në.

Dhe morrat pubike është gjetur jo vetëm në elementet antisociale të shoqërisë që lënë pas dore higjienën, por edhe në njerëz ngarje përzier.

Morrat pubike mund të trajtohen në mënyrë të drejtë lehtë, jo e rrezikut të veçantë. Por shpesh në pacientët me të qenët me morra ka sëmundje të tjera seksualisht të transmetueshme (gonorrea, mycoplasmosis, klamidia, trichomoniasis). Kjo është për shkak se morrat dëmtuar lëkurën lehtësisht kalon çdo infeksion. Prandaj, trajtimi i morrave pubike duhet të shqyrtohen për infeksione të tjera seksuale.

Diagnostikojnë sëmundjen në inspektim. Parazitëve të rritur të dukshme me sy të lirë, por shpesh përdorin një xham zmadhues. Morrat pubike (morri-ploschytsa) - insekt i vogël gri-të verdhë, si një tik-tak të vogël. Dimensionet e rreth 1-2mm, maksimum 3 mm, dhe femrat 1.5 herë më shumë se meshkujt. Vuri në dukje nga morrat është e vështirë, për shkak se ata janë të bashkangjitur ende në bazën e flokëve, dhe ju mund të hiqni atë vetëm me më shumë flokë. Pa ushqim Morrat mund të vdesin brenda 24 orëve. Megjithatë, jashtë trupit të njeriut është i aftë të bien ploschytsa në animacion pezulluar dhe të qëndrojnë të qëndrueshme për disa muaj. Fertility ploschitsa 3 vezë në ditë, por jo më shumë se 50 në total. Duke bashkangjitur në bazë të flokëve, morrat immerses mouthparts në lëkurë, kështu që të ulen në një vend mund të jetë disa ditë. Morr Kruhet është injektuar substancë që e bën mpiksje gjaku.

Simptomat

// '); //]]>

Periudha e inkubacionit zgjat rreth një muaj. Pastaj shfaqet një çift të shenjave. Morrat manifestohet kryesisht përmes kruarje të lëkurës të kafshon morrat dhe upryskuvanoho tyre substancave të gjakut-hedh lëng, shfaqja e spote pak gri-kaltërosh të vogla në lëkurë (1 cm në diametër), kruarje, si dhe prania e thërija dhe mushkonjash në flokët e tyre vetë. Njollat ​​janë krovaizliyaniy rezultat ose kafshimet e vogla apo depozitimi i pështymës sekrecionet gjëndër morrat. Këto spote shpejt zhduken. Shih më e lehtë për vend në pjesët më pak flokë të trupit (stomak, zemrat, kofshët). Thërija jashtë ngjajnë peshore me seborrhea bashkangjitur në flokë. Për diagnozë të saktë shqyrtuar flokët nën një mikroskop.

Kruhet mund nganjëherë thuajse të padukshme, por nganjëherë thjesht e padurueshme. Kjo çon në kruarje, acarim, ekzemë mund të duket. Por për shkak të kruarje të trupit mund të merrni infeksione sekondare. Ndonjëherë simptomat kryesore të morrat pubike mund të shtohet skuqje alergjik.

Implikimet

// '); //]]>

Pubike morrat vetë sjell shumë dëm nuk mund. Megjithatë, në disa raste, pronari mund të jetë një reaksion alergjik në zgjedhjen e tyre.

Rreziku është pasojë e jetës së morrave, sepse kafshon e tyre dhe duke ndjekur këtë kruarje dhe lëkurës inatosur, të infektuar funksion pengesë lëkurës bën dhe është e hapur për të marrë infeksione në trup. Kjo vlen veçanërisht infeksioneve gjenitale.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Zbulimi me kohë i morra për të shmangur përhapjen shpejt kuruar sëmundje në të dy partnerëve seksualë.

Larje normale me sapun nuk eliminon therrizat dhe morrat nuk e vrasin veten. Në trajtimin e përdorura ointments veçanta, sprays dhe shampoos përmbajnë produkte insekteve vrasjen. Shumë më tepër është e mjaftueshme për një përdorim të drogës. Nëse morrat shumë, ne kemi për të kryer një ri-trajtim pas shtatë ditësh, dhe nganjëherë kjo është e rekomanduar për të rruaj flokët në zonën e prekur të trupit.

Më parë morrat helmuar vajguri, por tani ka metoda më efektive. Kështu mund të ndihmojë në 10% ose 5% vaj sulfurik ose krem ​​me benzoate benzilit mund gjithashtu të përdoret Nyttyfor zgjidhje, Pax llak, Medifoks emulsioni, shampo Veda-2, emulsioni ose Pedillin shampo, sapun Vitara sipas udhëzimeve.

Të qenët me morra pubike është një sëmundje që transmetohet seksualisht, kështu që partnerët duhet të trajtohen në të njëjtën kohë.

Përveç kësaj, gjatë trajtimit duhet të ndryshojë çdo ditë të brendshme dhe liri krevat, dhe procesin e vjetra të vluar, pastaj prohlazhivaya në të dy anët.

Për të parandaluar nevojën për të vëzhguar higjenës personale dhe për të shmangur kontaktin me njerëzit e infektuar.