Molluscum contagiosum

Contagiosum Molluscum (ose Molluscum ngjitëse) - një infeksion kronik viral dhe lëkurës që shfaqet kryesisht tek fëmijët. Agjent shkaktar është një virus me të njëjtin emër, e cila është e vetmja patogjen për njerëzit. Infeksioni ndodh nga

kontakt të drejtpërdrejtë me një person të sëmurë ose nëpërmjet objekteve, që ai gëzon. Sëmundja ka një periudhë inkubacioni prej disa javë për disa muaj.

Sëmundja mund të shfaqen në çdo moshë, por ende në mënyrë të konsiderueshme më shumë fëmijë të sëmurë, kryesisht djem. Ka pasur shpërthime të sëmundjes në fëmijët që frekuentojnë pishinë. Në të rriturit Infeksioni ndodh më shpesh seksualisht. Në immunosuppression nganjëherë mund të jetë mjaft molusk shpërndarja patogjene është shprehur në të gjithë trupin.

Skuqje të lëkurës contagiosum molluscum kur manifestohet në formën e papules të vogla 3-6mm në diametër, por ndonjëherë papules madhësi mund të jetë rreth 3cm. Papules janë sipërfaqe me shkëlqim keqe mish-colored ngjyrë e perla. Shpesh në qendër është pupkovidnoe vdavlenye ku shufra e dukshme tvorozhistopodobnyy, e cila është shtrydhur lehtë. Shumica papules eritematoz që janë në sfond.

Skuqje vendosur butak patogjene mund të jetë kudo në lëkurë dhe mukozës. Shpërthimet e tilla nuk janë subjekt i bashkimit mund të shpërndahet ose të grupuar në një zonë të caktuar të trupit. Shumë më tepër papules shuma nuk tejkalon 10-20, por në disa raste edhe mund të arrijnë disa qindra.

Manifestimet klinike të gojë patogjen shumë më shpesh duke u ndjerë me të drejtat e përgjithshme rraskapitje dhe nën ndikimin e faktorëve negativ të mjedisit dhe ekologjisë keqe.

Ka disa forma të sëmundjes:

Normal patogjen formë gojë tregon në formën e disa elementeve, të cilat janë të vendosura larg nga njëri-tjetri në të njëjtin rajon anatomike.

Forma e pergjithshme karakterizohet nga lezione lokalizuar në pjesë të ndryshme të trupit.

Forma e komplikuar duket pranimin e sëmundjes dhe madje edhe infeksion bakterial. Pastaj të shënojë skuqje, butësi dhe pamjen e qelb. Kjo formë është e zakonshme në pacientët e AIDS-it. Edhe në pacientë me HIV molluskut ngjitës lokalizuara në trekëndëshin nasolabial dhe mjekër.

Forma e thjeshtë e patogjen shëndetit molusk nuk është e tmerrshme, dhe më shpesh paraqet problem më të kozmetike. Por në rastin e formave të përgjithësuar ose të komplikuara dhe reps origjinë vetëm nevojë për këshilla immunologist.

Autoinokulyatsiya (infeksion) është i mundur vetëm kur papules dëme mekanike (shtrydhet, kruarje, rroje, etj), të stampuara në masë pus me inclusions karakteristike mollyuskovidnymi merr në lëkurë të shëndetshme, infektimin e saj.

Contagiosum Molluscum nuk ka efekt mbi shtatzëninë, por pikë në një sistem të dobësuar imunitar. Prandaj, një grua e tillë shtatzënë duhet gjithmonë të kontrollohen për infeksione të ndryshme të traktit urinar t'i trajtojnë ato të largohen. Molluscum contagiosum vetë trajtohen pas lindjes dhe periudhës së laktacionit.

Simptomat

// '); //]]>

Nuk janë nodules vetme ose të shumëfishta të trashë prej dyllit pa dhimbje (papules) Madhësia mish-colored e një pinhead me madhësinë e një mjegull, formë hemispherical me zgavrën pupkoobraznoe në qendër. Kur squeezing piskatore papules me thellimin e lëshuar qendrore tvorozhystaya kroshkovataya apo masë të bardhë. A skuqje në fëmijët më shpesh në fytyrë, qafë dhe bust, të rritur - në organet gjenitale dhe zonat fqinje. Skuqja zakonisht mjaft stabile, por nganjëherë mund të zhduket në mënyrë spontane.

Ndonjëherë sëmundja është i kufizuar në një skuqje të lëkurës, nganjëherë së bashku me këtë ka kruarje, dhe rreth disa papules mund të duket eczematization.

Implikimet

// '); //]]>

Shumë më tepër ngjitëse Molluscum nuk janë të frikësuar për të ngrënë më shumë shëndetin dhe probleme kozmetike. Frika mund të shkaktojë skuqje të gjerë. Përveç kësaj. Molluscum contagiosum është shënuar shpesh në pacientët me HIV në mënyrë paralele, kështu që pacientët duhet të japin provimin e duhur. Contagiosum lokalizuara Molluscum në vetullat mund të çojë në formimin Keratitis ose konjuktivit.

Apel për të siguruar ndihmë eksperte për të gjetur nëse ka një Molluscum ngjitëse, apo është sëmundje më e rëndësishme me simptoma të ngjashme, të cilat mungon trajtim të menjëhershëm. Dhe pamja e gojë patogjen tashmë duke folur për dobësimin e sistemit imunitar të njeriut, e cila është e lidhur edhe me infeksione të tjera të mundshme.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Papules gocë deti patogjen spontanisht prishen më shpesh, por disa skuqjen mund të jetë për 2-4 muaj. Zakonisht shërim ndodh brenda 6-9 muaj. Por ndonjëherë procesi mund të zgjasë deri në tre vjet. Në raste të rralla, nuk është një formë e shpeshtë, në të cilën objekte të reja mund të shfaqen.

Hiq skuqje duke përdorur papules compression piskatore, me përpunimin e detyrueshme e mëvonshëm të zgjidhjes jodit. Ndonjëherë prekur nakazuyetsya lëkura tebrofenovuyu fshij krem ​​dhe ointments të tjera dhe zgjidhje antiseptik, sipas recetës. Ajo është gjithashtu e mundur shkatërrimi i këtyre nodules duke përdorur azotit të lëngshëm (cryotherapy), elektrokaustikoy lazer, scraping curette. Ndonjëherë mjekim është përshkruar skemat e trajtimit lokal të kësaj sëmundjeje, por ajo është dhënë shpesh nga autorë të huaj. Ata tregojnë droga të tilla si Imikvimod, kantarydyn, tretionin, acid trichloroacetic, nitrat argjendi, interferon, dhe tsidofir për të trajtuar gocë deti patogjene në pacientët immunonekompetentnyh. Në përgjithësi, antiviralë të jashtëm dhe antibiotikët emërohen vetëm në rastet më të rënda.

Në shmangien e origjinës dhe reps mundshme kronicitetit nevojë për të forcuar sistemin imunitar. Që për shkak të imunitetit të dobët dhe provokon repetitions origjinës.