Hepatiti viral

Viral Hepatiti - sëmundjet infektive më të njohura dhe të tmerrshme për njerëzit. Ata janë shumë të ndryshme, siç janë të shkaktuara nga viruset e ndryshme, por ende kanë të përbashkët - sëmundje të mëlçisë dhe inflamacion të saj njerëzore. Pra, shpesh hepatit viral ndryshe një koncept të quajtur "verdhëz".

Hepatiti ndoshta si një simptomë e fruthit, SIDA, ethet e verdha dhe sëmundjeve të tjera.

Llojet e Hepatit

// '); //]]>

Hepatiti viral mund të klasifikohen në shumë mënyra: gjatësinë e kursit (akute, subakute dhe forma kronike), ashpërsia (të rënda, të mesme, të lehta), lezione lokalizimin (parenkimale, mezenchymale, fokale).

Hepatiti A (sëmundje Botkin së) - forma më popullore e hepatitit viral. Nga momenti i infektimit me origjinën e performancës së parë zhvillohet nga 7 deri në 50 ditë. Të gjitha format e hepatiti A - më i parashikueshëm. Kjo nuk do të shkaktojë pasoja serioze dhe përfundon në mënyrë spontane, pa ndërhyrjen aktive. Trajtimi është kryer në spital. Gjatë trajtimit rekomandohet regjim shtrati, një dietë të veçantë dhe medikamente për të mbrojtur të mëlçisë. Hepatiti A më e zakonshme në vendet me kushte të ulët sanitare dhe higjienike të jetesës. Transmetohen përmes ushqimit, ujit dhe shtëpiake kontaktet e njerëzve.

Hepatiti B (serum hepatiti) - shumë më e keqe sesa sëmundja, e cila ndikon në masë të madhe të mëlçisë. Infeksioni ndodh me anë të gjakut apo kontakti seksual. Hepatiti B është kryesisht manifestohet gjithashtu si sëmundje Botkin së.

Hepatiti C është sëmundje më të rënda. Ajo mund të zhvillohet në të gjithë, por është më shumë i zakonshëm në brezin e ri. Sëmundja mund të infektohen përmes transfuzionit të gjakut ose përmes shiringave unsterile. Hepatiti C mund të çojë në cirrozë dhe kancer. Kur kombinohet me forma të tjera të njerëzve mund të vdesë.

Hepatiti D nuk mund të shumohen në trup veç e veç, dhe këtë ai ndryshon nga forma të tjera. Kjo nuk është një sëmundje e pavarur, dhe natyrisht i komplikuar i hepatitit B.

Hepatiti E është e ngjashme me hepatit A, por ndryshe nga format e tjera, ndikon jo vetëm të mëlçisë, por edhe veshkat. Shpërndarë në vendet tropikale dhe vende me një ujë keqe cilësisë.

Virusi i hepatitit G si hepatiti C, por së bashku me të se kjo nuk është aq e tmerrshme.

Simptomat

// '); //]]>

Simptomat e para të hepatitit shfaqen vetëm pas periudhës së inkubacionit. Kjo periudhë në forma të ndryshme të hepatitit viral është e ndryshme. Kohëzgjatja varet se sa kohë ju duhet për virusin për të përshtatur për njerëzit dhe të fillojnë të shumohen. Pastaj për Hepatiti viral mund të ndodhë në tri forma: akute, kronike dhe asimptomatike. Forma më e keqe kronike. Ashpërsia mund të ndryshojnë, varësisht nga sëmundja e mëlçisë:, i moderuar, forma të butë të rënda të hepatitit viral.

Simptomat e përbashkëta të të gjitha formave të hepatitit viral - rraskapitje. Por çdo formë ka simptomat e veta.

Simptomat e hepatitit A janë shumë të varur nga mosha e personit. Të vjetër të pacientit, aq më e vështirë sëmundje ndodh. Simptoma të shpeshta të hepatitit A janë shumë të ngjashme me gripin e rregullt - ethe, të dridhura, dhimbje koke, dhimbje të përbashkët, dobësi dhe pamjen e skuqje të lëkurës. Gjithashtu përkeqësuar oreksin dhe të vjella dhe diarre. Përveç kësaj, urina e errët dhe feces zbardhur. Hepatiti A shërohen kanë imunitet gjatë gjithë jetës ndaj tij.

Simptomat e hepatitit B është kryesisht të ngjashme me simptomat e hepatitit A, por periudha e inkubacionit është më e gjatë. Në mocionin akute mund të jenë simptoma të mungojnë, por nëse ata janë, pastaj do të vazhdojë si me hepatit A. simptomat tipike - nauze, vjellje, dhimbje në pjesën e sipërme të barkut, ethe, dhimbje koke, dhimbje të drejtë të përbashkët. Pastaj, në errësirën e urinës, njollë e feces, nuk është një dobësi, shfaqen skuqje, rritjen e mëlçisë dhe shpretkës.

Në hepatitin C periudhës së inkubacionit më tej. Ajo shkatërron mëlçinë pa asnjë simptomë të sëmundjes. Në akut karakteristike hepatitin rrjedhës C: dhimbje të përbashkët, lodhje, dispepsi, vjellje, të vjella.

Të gjitha format e tjera (D, E, G) për simptoma të ngjashme me të kaluarën.

Implikimet

// '); //]]>

Duke pasur parasysh faktin se Hepatiti viral është sëmundje shumë serioze, ajo është shumë e dobët për trajtim. Pas hepatitit viral paraqiten pasoja të rëndësishme dhe komplikime, mes tyre tmerrin e vdekjes, ndjenjat e paaftësisë, vetmia, frika e infektimit të të tjerëve. Njeriu larguar psikologjikisht nga pjesa tjetër e familjes. Këtu, është e domosdoshme që ai ndjehet i mbështetur nga të tjerët. Tualetin (rroje dhe pajisje manikyr) të jetë një person i durueshëm. Nëse një pacient është lënduar, atëherë ai duhet të sigurojë ndihmë me shumë kujdes. Përveç çrregullime psikologjike dhe komplikime të shfaqet kanal biliare, gjendje kome hepatike. Nëse sëmundja bëhet kronik, ajo është negative për variantin e hepatitit. Në hepatitit viral ndaluar për të thënë më parë se si do të zhvillohen ngjarjet më tej. Një metodë për të parandaluar hepatitin - diagnoza e saj e hershme.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Për të rritur mundësinë e shërimit, trajtimi i hepatitit B është e rekomanduar për të filluar në fazat më të hershme. Diagnoza e hershme, trajtimi në kohë iniciuar rritja e vyduzhuvannya mundësia edhe në format më të rënda.

Për të parandaluar ndodhjen e çdo acarimin pas kompletimit të një kurs të plotë të trajtimit, rregullisht monitorimit analizat e gjakut dhe caktoi një dietë të veçantë.

Ajo duhet gjithashtu të përmendet se pavarësisht se çfarë forme e hepatitit viral ishte diagnoza e parakohshme të sëmundjeve virale me diagnozë të saktë, trajtim të hershëm, dietë të veçantë që fokusohet në kryerjen e refuzimit mëlçisë e alkoolit - do të rrisë shanset e një shërim të favorshme dhe të suksesshme pa origjinë çdo Efektet.