Simptomat urate urinare, shkaqet dhe trajtimi

Koncepti i urate në urinë do të thotë se trupi i kripërave të acidit urik janë të pranishëm. Kjo është e mundur kur shqetësuar metabolizmin. Shkaqet metabolike të ndryshojë përbërjen kimike të urinës, duke ndryshuar metabolizmin e ujit kripë. Pra, kur urinimi urinës nga kristale rënie, të cilat janë quajtur urate.

Syri i tyre padukshme lakuriq, por në qoftë se ju filloni këtë proces, ju mund të fitojnë urolithiasis.

Shkaqet e urate në urinë

// '); //]]>

Simptomat urate urinare, shkaqet dhe trajtimi
Kjo sëmundje quhet diatez urate ose uraturiya. Ajo është formuar duke ngrënë ushqime që përmbajnë bazat purine, proteina. Abuzimi me alkoolin çon gjithashtu në formimin e kriperave urate në urinës. Përveç kësaj, shumë të stresit, predispozicion gjenetik, u zhvendos sëmundje (hepatiti, pancreatitis, pyelonephritis) nxitur formimin e urate në sasi të mëdha.

Ushqime që mund të shkaktojnë acid urinës diatez:

• mish;
  • djathë të mprehtë;
  • Produktet e tymosur;
  • çaj i fortë;
  • nga-produkteve;
  • domate;
  • spinaq;

Kjo nuk do të thotë se këto produkte nuk mund të përdoren, ato duhet të jenë të lehtë për t'u përdorur në moderim.

Fëmijët Uraturiya

// '); //]]>

Uraturiya nuk është vetëm një sëmundje rritur, kështu që ata mund të jenë urate në urinë në fëmijën. Shkaqet e uraturiyi fëmijëve si vijon:

• dietë e varfër (shumë mish, disa perime dhe fruta);
  • veshkat nuk janë në gjendje që plotësisht të shpërndarë kripë (në fëmijët është normale);
  • të vjella dhe diarre, duke çuar në dehidratim;
  • pirë sasi të mëdha të antibiotikëve;

Si për të trajtuar urate urinar në fëmijën:

• Nëse hrudnychok, nënat duhet të hani më pak mish dhe të pini shumë lëngje. Ju mund të bëni një zierje e bimëve që nxisin O Kristal.
  • Nëse një fëmijë është ndarë nga gjoks, atëherë ai duhet të japë dietë të ekuilibruar dhe mjaft e lëngjeve.

Urate në urinë gjatë shtatzënisë

// '); //]]>

A është kjo e mundur? Natyrisht, në muajt e parë të shtatzënisë është normale. Arsyeja është toksikoz. Kur ju hani pak, ju gjithmonë lot. Si rezultat, trupi është i dehidratuar, gurë urate shfaqet në formën e kristaleve në urinës.
Ndoshta kripëra urate do të jetë më shumë se sa pritej, atëherë mjeku do të përshkruajnë teste dhe trajtim shtesë.

Më shumë gjasa do të shkruhen dietë.

Urate në urinë gjatë shkaqeve shtatzënisë

// '); //]]>
  1. Përsëri, dietë të varfër, ose nuk hanë mish fare, ose vetëm hani atë, duke injoruar ushqimin e bimëve. Ushqimi ushqime që përmbajnë shumë oksalik.
  2. Nëse një grua shtatzënë është pirë lëngje të mjaftueshme, organi i mungon uji që do të shpërndajë kripë.
  3. Infeksionet e sistemit urogjenital.

Nëse arsyet për formimin e urate në veshka apo urinës që lidhen me dy paragrafët e parë, mjeku ju përshkruajnë një dietë. Shpjegoni se çfarë ushqime të ndihmojë të ndryshojë aciditetin e urinës të mirë. Pirja mjaft e lëngjeve gjithashtu do të hyjë në trajtimin e kërkuar. Ju mund të pini lëng, ujë mineral jo-të gazuara, fruta, çaj, jo vetëm të qëndrueshme dhe lëngje.

Në rast të infektimit, trajtimi do të jenë të planifikuara, në varësi të llojit të infeksionit, zhvillimit të saj, dhe më shumë.

Gurët urate në veshkat: si për të gjetur ata

// '); //]]>

Në fazën fillestare, ndërsa gurët nuk ka lëvizur nga veshkat me sistemin urinar, ju ata nuk do të dyshojnë. Prandaj, fazat e hershme të sëmundjes është e vështirë për të përcaktuar.

Kripëra urate në urinë mund të zbulohen gjatë një urinalysis. Nëse përmbajtja e madhe e tyre, atëherë ajo do të japë shkas për shqyrtim të mëtejshëm, i cili mund të hyjë me ultratinguj e veshkave.

Trajtimi i sëmundjes

// '); //]]>

Gjëja më e rëndësishme është për të normalizuar ushqim që është dietë. Kufizohet në përdorimin e mishit ose për të përjashtuar atë nga dietë. Ndjekim rreptësisht sasinë e proteinave në ditë jo më shumë se 1 g për 1 kg të peshës suaj. Ju gjithashtu duhet të përfshijë në ushqimet tuaja dietë e pasur me vitamina, kalium, kalcium dhe metale alkaline. Këto produkte përfshijnë:

• qumësht dhe prodhime qumështi;
  • perime, fruta dhe manaferrat,
  • lëngje dhe ujë mineral pa gaz;

Nëse ka urate gurë në veshka ose fshikëz fshikëz e tëmthit të, ajo mund të jetë e përshkruar dhe TEAS bimor. Ata duhet të pini për disa javë, pastaj të marrë një pushim dhe ri-marrë. Rekomandimet më specifike do të mjeku. Këto barëra nxisin shpërbërjen dhe largimin e kripërave nga trupi.

Ushqimi është i rëndësishëm!

Përveç mishit, nuk hanë;

• bizele, fasule, thjerrëza dhe fasule;
  • produktet e peshkut, duke përfshirë sprats dhe ushqime të tjera të konservuar;
  • Nga-produkteve, këto përfshijnë: mëlçisë, trurin, mushkëritë, veshkat dhe kështu me radhë;
  • kërpudha dhe kërpudha;
  • supë me peshk dhe mish;
  • perime që përmbajnë acid oxalic, lëpjetë, radishes, asparagus, lulelakër, spinaq;
  • salcice;
  • salcat;
  • bollgur dhe oriz lëmuar;
  • përjashtojnë alkool

Opsioni më i mirë për t'u marrë me dietë uraturiyeyu është numër 6, e cila lidhet me dietën qumësht-perimeve.