Uretrit

Uretrit (në uretrës grek - uretrës) - një sëmundje në të cilën ka inflamacion të rreshtim së uretrës.

Sëmundja mund të jetë i natyrës ngjitëse dhe infektive.

Forma urethritis infektive më shpesh shkaktuar nga infeksione te traktit gjenital dhe është e ndarë në dy grupe:

• për herë të parë - uretrit specifik të shkaktuara nga bakteret virale (gonorre, klamidia, Trichomonas, mikoplazmike, etj);

• dyta - uretrit jo-specifike të shkaktuara nga patogjenë sëmundjeve të tilla si Ureaplasma, Streptococcus, E. coli, Staphylococcus, etj

Dallime të mëdha në mes të këtyre grupeve nuk është.

Formë jo-infektive e urethritis paraqitet si pasojë e reaksioneve alergjike, ngushtimi i uretrës, lëndimeve dhe organeve të ndryshme të huaja etj

Formë jo-infektive e urethritis shpesh bëhet ngjitëse, si rezultat i infeksionit.

Disa herë format e akute dhe kronike të sëmundjes. Shfaqet kronike në formën akute shërohet jobindëse.

Burrat janë më të prirur për këtë sëmundje se sa gratë.

Gratë janë më pak të ekspozuar edhe pse këtë sëmundje, por më e vështirë të tolerojë. Uretrit në gratë kalon 3 faza të zhvillimit.

Për fazën e parë rëndimit të veçantë që herë pas here bërë veten të njohur. Simptomet e këtyre acarimin janë shumë të ndryshme. Një grua mund menjëherë të qartë të ndjehen procesin inflamator, mund të mos jetë jetë ndonjë ndjenjat përveç siklet. Kur mprehje fund, gruaja nuk u kujdes. Si rezultat i kësaj rëndimit të ndodhë shumë rrallë, në përputhje mendime rreth vizitës te mjeku ka të vërtetë nuk duket.

Në fazën e dytë të acarimit të ndodhin më shpesh painkillers shurdhër dhe e zakonshme e tyre është e vështirë. Kjo është faza e dytë e një grua e kupton se sistemi urinar është i gabuar dhe fillon mjekët ndjekin.

Më e vështirë - është faza e tretë. Dhimbje, kruarje dhe djegie janë praktikisht pa u pakësuar. Ndonjëherë antibiotikët vendim vetëm mund të përkeqësojnë situatën. Jo rrallë, femrat fillojnë të kenë frikë dhe tërësisht mohojnë seksualitetin.

Mos harroni se çdo fazë e urethritis femra shërueshme, por si çdo sëmundje është më e lehtë për të trajtuar në fazat e hershme.

Shumë më shumë rezultate sëmundje në inflamacion të fshikëzës (cystitis), shkeljen e microflora të vaginës, dhe inflamacionet të tjera të traktit urinar.

Sëmundja mund të shkaktojë një sërë arsyesh, por siç u përmend, janë agjentët kryesorë të infeksionit dhe viruseve. Kujtojnë se infeksioni gjithmonë merr në uretrës, por ndërkohë që sistemi imun është mjaft e fortë dhe në gjendje të merren me ta, inflamacion nuk duket, por ia vlen infeksion lirshme menjëherë të fillojnë për të sulmuar trupin. Arsyet do të jetë gjithashtu hipotermi dhe organet gjenitale të ndryshme plagosje, dietë të sëmurë dhe sëmundje kronike, jeta parregullt seksuale, lodhje, antibiotikët, etj

Simptomat

// '); //]]>

Simptomat kryesore të sëmundjes - është dhimbje gjatë urinimit, shkarkimit purulent, dhe skuqje e skajeve fërkimit hapjen e jashtme të uretrës, dhimbje, djegie, kruarje. Bold, kryesisht në mëngjes, nganjëherë të bollshme blu-jeshile ngjyra me një erë të pakëndshme. Sëmundja mund të ndodhë edhe pa shenja të theksuara do të ndihet vetëm siklet. Në burra, simptomat janë manifestuar në formë të forta se në gratë për shkak të strukturës anatomike të organeve gjenitale.

Implikimet

// '); //]]>

Inflamacioni i uretrës gjithashtu mund të shkaktojë inflamacion të fshikëzës, prostatës, scrotum, e cila kur i vonuar trajtim mund të çojë në sëmundje më të rëndësishme - prostatitis, epididymitis dhe orchitis. Komplikimet uretrit më vonë mund të çojë në infertilitetit mashkullor.

Në gratë sëmundje në shumicën e rasteve, shkakton ndryshim vaginale microflora përfshin inflamacion tjetër mund të zhvillohet cystitis.

Me trajtimin e parakohshme e sëmundjes mund të shkaktojë ngushtimin e uretrës - ngushtim (lehtësimin e presionit gjatë urinimit urinë).

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Procesi inflamator në uretrës larguar me ilaçe, të cilin ai hyri, por trajtimi i çdo sëmundjeje nuk qëndron në shenjat eleminimin, dhe për të eliminuar shkaqet që çojnë në inflamacion. Arsyet, siç u përmend më herët, shpesh kanë një infeksion viral apo një patogjen. Për të caktuar trajtim të drejtë, ju duhet të fillojnë të njohin se të njëjtat bakteret shkaktuar sëmundjen. Për të sqaruar studimin sjellja laboratorike (PCR, swabs, diagnostifikimit ADN-së). Gjithashtu mjeku shpenzon ekzaminimin me ultratinguj të legenit për të gjetur gjendjen e fshikëzës, scrotum dhe të prostatës. Studimi i plotë ju lejon të caktojë trajtimin më të përshtatshme dhe efektive.

Nëse patogjenët uretrit janë klamidia, gonorrea, mëllenjë, citomegalovirus, trikomonoza apo sëmundjeve të tjera, trajtimi reduktuar pothuajse në trajtimin e sëmundjes e cila ishte shkaku i urethritis. Mikroorganizmave, patogjene janë shkatërruar duke përdorur droga të ndryshme (antifungal, antivirale, antibiotikët).

Megjithatë, trajtimi i urethritis me antibiotikë vetëm për shërim të plotë nuk do të jetë e mjaftueshme. Gjithashtu duhet për të rritur imunitetin, ai emëroi Dr. drogë imunostimulues dhe ata që të normalizojë microflora uretrës.

Disa janë përdorur për trajtimin e hirudotherapy (duke përdorur shushunjat medicinale, të cilat inflamacion lehtësimin, luftuar infeksionin dhe të rritur imunitetin).

Mos harroni se çrregullime të qarkullimit në legen gjithashtu mund të shkaktojë më sëmundjet e sistemit urogjenital, si dhe urethritis.

Gjatë trajtimit të kësaj sëmundjeje duhet të ndjekin një dietë (refuzojnë erëza, ushqime të kripura dhe nga pirja e alkoolit).

Pasi kaloi trajtim duhet të kalojnë testet e përsëritur për të siguruar se arsyet shkaktuar sëmundjen eliminuar.