Simptomat dhe shenjat e sëmundjes pyelonephritis

Një nga sëmundjet më të rënda të sistemit urinar është pyelonephritis. Kjo është një inflamacion të rëndë të veshkave. Sëmundja është i fshehtë, shpesh është e vështirë diagnostikuar dhe, në qoftë se vonesa në fillim të trajtimit, shpesh derdhet në kronika.

I sëmurë një herë, por shëruar plotësisht, rrezikun e pyelonephritis përsëri të madhe. Kjo është për shkak të ndryshimeve organike në veshkat, të cilat shpesh vazhdon për të gjithë periudhën e jetës njerëzore.

Sëmundja më shpesh prek fëmijët veçanërisht frikshme. Por për të rriturit kjo sëmundje është padyshim e rrezikshme.

Pyelonephritis: simptomat

// '); //]]>

Zakonisht simptomat e pyelonephritis ndryshon në varësi të moshës së pacientit. Pacientët e rritur të cilët janë të mirë-formuar jastëk dhjamor yndyror, shpesh ndihen të tërhequr ose dhemb dhimbje në rajonin e mesit. Fëmijët shpesh kanë shenja të tjera të pyelonephritis. Kjo dhimbje akute të barkut, shpesh të shoqëruara nga të vjella, ethe. Temperatura e pyelonephritis në fëmijët është e qëndrueshme, ajo është zvogëlimi i nënshtrohet të vështira.

Simptomat dhe shenjat e sëmundjes pyelonephritis
Në pacientët e moshuar diagnostikuar foto vështirë klinik i sëmundjes është zakonisht e paqartë, i shoqëruar nga simptoma të bollshme. Në këtë rast, sëmundja është zbuluar më e lehtë diagnostikimet laboratorike.

Intensiteti i pyelonephritis dhimbjes varet nga ashpërsia e procesit. Tërheq llojin dhemb dhimbje dhe shenja të pyelonephritis kronike. Ndërsa dhimbje akute sugjeron, për shembull, prania e sëmundjes primare akute. Gjithashtu, forca e dhimbjes ndikojnë në shfaqjen e mëparshme ose bashkëkohore të urethritis, cystitis, dhe ajo gjithashtu shkakton pyelonephritis.

A nuk nënvlerësojnë simptomat. Pasojat e drejtimin pyelonephritis aktual është po vdes veshkave, heqjen e saj dhe të zgjatur trajtimi nefralnoy zonë ngjitur me indin e prekur.

Shkaku kryesor i sëmundjes është infeksion i traktit urinar nga bakteret e zorrëve ose organizmat e tjerë patogjene. Në këtë rast simptomat kanë pyelonephritis më akute.

Infeksioni është më e mundshme në një dobësim të rëndë të reaksioneve imune, të tilla si hipotermi, pas sëmundjeve të rënda, sidomos profilin urological. Pyelonephritis origjina e më pak nebakteryalnoho mundur, të tilla si ndryshimi kongjenitale organike patologjike e indeve të veshkave. Ose kundër një dëmtim të rëndë të veshkave (bruises). Është gjithashtu e rëndësishme që vajzat dhe gratë vuajnë më shpesh nga meshkujt 6-7 herë. Kjo është një anatomi më komplekse dhe fiziologji e organeve pelvike.

Rrjedh raste të rënda të pyelonephritis shoqëruar më e vështirë si inflamacion purulent i veshkave dhe indeve përreth. Për fat të keq, në raste të tilla, trajtimi është pothuajse e pamundur. Ne kemi për të hequr trupin. Edhe në qoftë se kirurgjike hequr purulent lokalizuara celularë gjendje veshkat funksionimin normal të ruajtura është jashtëzakonisht i rrallë. Pastaj ultratinguj renale tregon "tkurrje" të veshkave. E rëndësishmja, sëmundja mund të ndikojë një veshkë, si dhe të dyja njëkohësisht.

Uretrit diagnostikuar siç u përmend tashmë, është thirrja e parë wake-up që shënon pyelonephritis. Trajtimi i sëmundjes zakonisht fillojnë "rastësisht". Se grupet e përbashkëta të antibiotikëve. Kur testet kryhen me pielonefrit, duke përfshirë kulturën e urinës për të identifikuar patogjen, skema ndërhyrje farmaceutike rregulluar. Zakonisht një mostër e urinës tregon tepërt dukshme e qelizave të bardha të gjakut, që nuk është për t'u habitur kur forma bakteriale e sëmundjes. Por pyelonephritis gjaku nuk është gjithmonë e qëndrueshme. Në disa pacientë ajo mund të tregojnë anemi akute, të tjerët të rritur shpejtësinë e ESR dhe leukocytosis me nivelet e rritura të ure (Biokimi).

Rastet e pyelonephritis nuk ishin të pazakontë gjatë periudhës sovjetike e vlefshmërisë së shërbimeve të dobëta shëndetësore cilësore. Ndërsa edhe kishte infeksion i shpeshtë i pacientëve me kateterizimit fshikëzës dhe ekzaminimin urological direkt në institucionet e kujdesit shëndetësor. Cilësia e pamjaftueshme kryer sterilizimin e instrumenteve. Me futjen e instrumenteve të disponueshme problemi infeksion të traktit urinar në spitale është zgjidhur. Dhe zbulimi i antibiotikëve të reja ka ndikuar edhe në uljen e incidencës së pyelonephritis.

Sot, për fat të keq, statistikat tregojnë një rritje incidencën e pyelonephritis. Mjekët paraprakisht ia atribuojnë këtë rritje për stabilitetin e microflora zorrëve patogjene. Kjo bëhet më agresive si një numër i madh i produkteve moderne blegtorale përmban një numër të madh të antibiotikëve të ndryshëm.