Simptomat e kancerit të veshkave dhe shkaqet e sëmundjes

Kanceri i veshkave në njerëzit është jashtëzakonisht i rrallë dhe është vetëm 2.3% të të gjithë tumoreve tek njeriu. Mundësisht, sëmundja shfaqet në të rriturit e moshës 55-60 vjet. Duhet të theksohet se meshkujt vuajnë nga kjo sëmundje dy herë më shpesh.

Mjekësia njohura tri forma të kancerit të veshkave:

• sarkomë veshkave, tumor Wilms ose cila është më e zakonshme në fëmijët nën 5 vjet dhe është tumori më i zakonshëm tek fëmijët;
  • karcinoma e qelizave renale, ose hipernefroma ose kanceri svitloklitynnyy veshkave, e cila është gjetur në parenchyma renale;
  • adenokarcinoma ose kanceri i legenit, e cila rrjedh nga legen i veshkave dhe është rreth 7% e tumoreve renale.

Simptomat e kancerit të veshkave

// '); //]]>

Simptomat e kancerit të veshkave dhe shkaqet e sëmundjes
Simptomat e kancerit të veshkave nuk mund të shfaqet menjëherë, e cila është shumë e rrezikshme ... Vlen të përmendet se ilaçi nuk është shqyrtuar në tërësi faktorët që gjendje predisponuese për shfaqjen e tumoreve malinje të veshkave. Mjekët dalluar faktorë të tillë si ndotja kimike, përdorimi i barnave që ndikojnë veshkat, pirja e duhanit, ekspozimit.

Incidenca e lartë e kancerit të veshkave është vërejtur sëmundje Hyppelya Lindau dhe sëmundje të veshkave polycystic. Nuk është një formë e trashëguar e sëmundjes. Lidhur me foto klinike, në përgjithësi, nuk ka dallime, por të gjithë të njëjtat simptoma të cilat gjenden aq shpesh në kancerin e qelizave, hasen rrallë në legen kancerit.

Kanceri i veshkave: simptomat nuk janë shumë të caktuar, është një sëmundje shumë e vështirë. Disa foto klinike bëhet e qartë kur hematuria dhe dhimbje dhe tumor barku i prekshëm. Megjithatë, ia vlen të përmendet se të gjitha tre prej këtyre simptomave ne shohim lënë pas dore vetëm gjatë fazave të hershme të sëmundjes, zakonisht ka vetëm një ose dy nga këto atribute.

Kanceri i veshkave Faza 1, e cila mund të shkaktojë hematuria do të përparojë në një normë më të shpejtë. Hematuria është pamja e gjakut në papastërtive urinës, e cila është një nga shenjat më të dukshme të tumoreve të veshkave. Më shpesh, ky tipar shfaqet papritmas pa arsye të mirë dhe ndonjëherë edhe vesh një afat të shkurtër në natyrë dhe mund të ndalojë papritur siç filloi.

Disa ditë apo javë ajo mund të përsëritet sërish. Në urinë përmbante rra-si mpiksjen e gjakut. Në rastet e rënda hematuria çon në anemi në përgjithësi. Kjo dhimbje shpesh neintensyvni dhe budalla, dhe në anën e dhemb prekur veshkave. Dhimbje barku i veshkave dhe të veshkave rrit ngritje dhimbje me hematuria.

Kanceri i veshkave, faza 4 e cila është e fundit dhe më të rrezikshme, shpesh fatale. Por me trajtim të rregullt mund të mbajë një shtet të qëndrueshëm për një kohë të gjatë. Shumë shpesh ka probleme me urinimi për shkak të shumave të mëdha të clots gjakut në fshikëz.

Sapo shenjat e para të hematuria, pacienti duhet menjëherë të konsultoheni me një urolog. Nëse prekje urolog gjen rritje në veshka dhe namatsaye tumor, diagnoza e kancerit të veshkave është konfirmuar, por ia vlen të përmendet se në qoftë se prekje është zbuluar tumor, kjo nuk do të thotë se diagnoza është konfirmuar. Për një diagnozë më të saktë duhet të shqyrtohen me ultratinguj.

Grade 3 Kanceri i veshkave është një lloj pikë kthese kur trajtimi është intensiv dhe përdorimi i trajtimit kimik të më të rëndësishme.

Ndonjëherë, një tumor malinj i veshkave mund të shoqërohet me temperaturë të rritur të përgjithshëm. Për këtë arsye ju duhet të paguani vëmendje për shkak të shëndetit të tyre dhe kur shenjat e para të sëmundjes kërkoni këshilla mjekësore.

Sa për tumoret në fëmijët, ata manifestohen dhe zbulojnë e tyre e shprehur shpesh nga aksidenti gjatë larjen e fëmijës, ose kur të shikuara në mend se sëmundje.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore kancerit të veshkave

// '); //]]>

Trajtimi i mjeteve juridike kanceri i veshkave popullore sot merr dimensione të reja,, trajtime të reja të panjohura më parë mjekësore.

Para trajtimit duhet të i nënshtrohen ekzaminimit dhe nëse diagnoza duhet të konfirmohet vetëm filluar trajtimin. Mjekësia konvencionale nuk e njeh mjekësi tradicionale dhe popullore gjithmonë mohon trajtim. Por unë do të doja të theksohet se ky kanceri është një sëmundje në të cilën ndonjë trajtime të mira. Sipas mjekësisë tradicionale, trajtimi më efektiv të kësaj sëmundjeje është operacioni dhe heqja e plotë e veshkave prekur.

Duhet të theksohet se kanceri i veshkave, metastazë, ajo mund të shkaktojë shpesh shkon në organe të tjera, që ndikojnë mbi ta.

Në përfundim, ne vërejmë se të ushqyerit në kancerin e veshkave duhet të specializuar, dmth dietë për përjashton kancerit të veshkave hahet erëza, yndyror, ushqim erëza, si dhe konsumin e alkoolit duhet të fshihet.