Fshikëz Tumoret

Në mesin e tumoreve fshikëzës izoluara si dashamirës - papilomat dhe malinje - dhe kancerit papilare infiltrative. Ënjtje butë në këmbë, i cili përbëhet nga Villi, të cilat kanë një strukturë të gjatë Kyçu quajtur papilomat. Ata janë subjekt i largimit të detyrueshëm, sepse ata mund të degjenerojë në një tumor malinj. Në përgjithësi tumoret beninje të fshikëzës ndodh shumë rrallë, jo më shumë se 10% të rasteve. Lidhur tumoreve malinje në fshikëz, ata janë shpesh një problem në oncourology. Së bashku me këtë, duket se burrat janë katër herë më shpesh se femrat. Në shumicën e rasteve, ata janë vërejtur në 40-60 vjeç. Tumoret e fshikëzës marrë 1,5-3% të të gjithë tumoreve malinje.

Shkaqet

// '); //]]>

Definitivisht jep arsyet origjinën e tumoreve në fshikëz deri ndaluar, por disa prej origjinës së tyre të njohur. Është vërtetuar se zhvillimi i tumoreve që prekin Pirja e duhanit, konsumimi i disa carcinogens biologjike dhe kimike. Për shembull, shpesh shkaku i kancerit të fshikëzës janë carcinogens industriale të përdorura në bojë, gome dhe industrinë e letrës. Në mesin e keqja është substanca anilinë që mund të provokojnë kancer madje edhe dekada pas ndërprerjes së kontaktit me të. Carcinogens, duke qëndruar jashtë në urinë, duke ndikuar në mukozën. Prandaj, kështu që ju duhet të jetë i sigurt për të zbrazët fshikëz në thirrje parë, dhe të marrë rreth 15/2 litra lëng në ditë.

Simptomat

// '); //]]>

Në kancerit të fshikëzës simptomë e parë është gjaku në urinë. Shumë më papastërtia e gjakut është i vetmi tregues i abuzimit, dhe nuk ka dhimbje, as afatshkurtër, janë vërejtur. Përqindja e lëngjeve të gjakut mund të caktohet si jo të fortë dhe intensive si një afat-gjatë dhe të shkurtër. Por në çdo rast sa më shpejt që pacienti duhet të konsultoheni me një mjek. Shpesh, gjak në urinë mund të jetë një simptomë e cystitis ose efektit të infeksionit. Së bashku me këtë urinim të shpeshtë atje dhe të dhimbshme.

Kur tumor pushton muret e fshikëzës mund të zhvillojë pasoja të rënda të tilla si dështimi i veshkave, compression ureteral tumor në vaginë apo zorrët, e cila mund të çojë në origjinën e fistulas shumta. Gjakderdhje brenda fshikëzës mund të ndodhë, duke çuar në shumë raste të anemisë. Në pacientët me dhimbje në rajonin e mesit.

Diagnostics

// '); //]]>

Së pari, mjeku shqyrton pacientin me prekje. Ndonjëherë tumor rritet brenda flluskë, dhe kur probing nuk është gjetur. Nëse hetim arsimit, atëherë procesi është tashmë mjaft e përhapur. Ekzaminimi me ultratinguj zbuloi një tumor më të mëdha se 1 cm. X-ray studim na lejon të shohim një foto, në qoftë se ju aplikoni atë me kontrast (zbritëse cystography, urography nxjerrës dhe tomography llogaritur). Studimi më të përdorura endoscopic - cystoscopy. Kjo ju lejon të njohin tumorit shqyrtojë flluskë për mostër e indeve për studim histologjik, për të vlerësuar shkallën e shkatërrimit. Nëse biopsi është realiste për të mbajtur, të bëjë analiza citologjike e urinës, që të zbulojë qelizat abnormale. Kjo analizë është më pak i saktë se biopsi.

Metastases kancerit të fshikëzës janë përhapur zakonisht nga sistemi limfatik të trupit. Para së gjithash goditi zabryushennye dhe nyjet limfatike legenit. Për të eliminuar metastaza në mushkëri, është e nevojshme për të kryer X-ray e gjoksit. Është gjithashtu e rekomanduar kryerjen metastaza X-ray të eshtrave për të eliminuar ato.

Trajtim

// '); //]]>

Në shumicën e rasteve, trajtimi i tumoreve të fshikëzës operative dhe terapi kryer drogës dhe rrezatimi. Taktika e trajtimit varet nga faza e sëmundjes. Trajtimi do të ndryshojnë në varësi se si dhe nëse tumori fshikëz mbirë në shtresën e muskujve apo jo. Shumë më tumor është sipërfaqësore (noninvasive muskujve) karakter, me fjalë të tjera shtresa muskulare nuk është prekur. Në mungesë të trajtimit metastazave është heqje transurethral e zonës së fshikëzës, metoda kryhet endoskopike. Pas kirurgjisë, kimioterapi ose immunotherapy caktuar për të shmangur përsëritjen, pasi rreth 80% e tumoreve të fshikëzës mund të shfaqen përsëri brenda 5 vjetëve pas heqje. Terapia zvogëlon këtë rrezik me 30%.

Nëse tumori është përhapur në muskujt ose konfirmuar diagnozën e kancerit, terapia nuk është përshkruar Unutrypuzyrna. Ne rekomandojmë radioterapi ose kirurgji radikal me heqjen e plotë të fshikëzës dhe krijimin e segmentit të saj të zorrëve.

Nëse depërtuar thellë infiltrimi tumor emëruar nga cystectomy radikal. Gjatë operacionit heq prostatës dhe fshikëz në meshkuj, dhe heqjen e plotë të uretrës, fshikëz, mitrës dhe muret e përparme të vaginës në femra. Nëse lezioni është shumë e përhapur, mundësia e metodës endoskopike e operacionit eliminuar. Në disa raste, krijimi i një fshikëz me segmente të zorrëve të kryera më vonë për të bërë numrin minimal të operacioneve që është e rëndësishme për pacientët dobësuar nga kanceri kur running. Në këtë rast, ureters sjellë në lëkurë.

Kimioterapia është trajtimi kryesor për fazat e avancuara të kancerit, me përfshirjen e nyjet limfatike retroperitoneale dhe metastaza të largëta. Pas ekspozimit të rrezatimit operacioni duket të jetë subjekt i trajtimit korrente simptomatik apo rrezatimi paliativ.

Varësisht nga faza e sëmundjes dhe natyrën e trajtimit mund të bëjë një parashikim. Shkalla e mbijetesës pesë-vjeçar i pacientëve pas operacionit radikal përbën 50%. Në kryerjen e fshikëzës heqje në kombinim me terapi rrezatimi arritur performancën e shkëlqyer.