Pyelonephritis

Pyelonephritis - një sëmundje mjaft e zakonshme që është natyra infektive dhe inflamatore.

Kur e ekspozuar për të mposhtur këtë pëlhurë tubulointerstitsialnyy sëmundje të sistemit pyelocaliceal renale, së bashku me rastet kur së bashku me këtë sëmundje goditi dhe parenchyma.

Klasifikimi i unifikuar i sëmundjes atje.

Simptomat

// '); //]]>

Për disa kohë, sëmundja mund të kalojë pa ndonjë shenjë.

Simptomet e pyelonephritis mund të jenë dhimbje prapa, ethe, transformimi urinar, presion varur.

Simptomet kryesore të formave akute pyelonephritis janë:

• Dhimbje e shurdhër ose të mprehtë në rajonin e mesit, shpesh me një nga palët e prekura. Ndonjëherë dhimbja mund të lokalizohet në anën dhe të japin barkut, në ijë.
  • Nuk është rritur dhimbje kur bending përpara.
  • Urina bëhet e turbullt, nganjëherë ka një ngjyrë të kuqërremtë. Erë stinky dhe të mprehtë.
  • Rritja e temperaturës në 38-41 ° C.
  • Ajo fillon me një ethe.
  • Nuk është dobësi e përgjithshme.
  • Zhduket oreksin.
  • Ju mund të jetë i përzier dhe ndonjëherë të vjella.

Simptomet kryesore të pyelonephritis kronike mund të jetë lodhje, dobësi periodik, humbje e oreksit, ethe të gradës së ulët, rritja e presionit të gjakut.

Simptomat e vona të pyelonephritis kronike përfshijnë: goja e thatë (fillimisht të paqëndrueshme dhe të vogla), urth, personi puffiness veshkave, të ngushtë, të zbehtë e lëkurës.

Në disa burime ju mund të gjeni pyelonephritis mëposhtme të klasifikimit:
  • në varësi të numrit të pyelonephritis prekur është unilaterale ose bilaterale;
  • varësisht nga natyra e sëmundjes - është akute ose kronike;
  • në origjinë kusht - fillore dhe të mesme;
  • në varësi të gjendjes së terrenit - obstruktive dhe nonobstructive;
  • në varësi të depërtimit të patogjenit - ngjitje (urinohennyy) ose hematogjene.

Pyelonephritis akute është:

• intersticiale;
  • lëngshëm;
  • purulent (smerald veshkave, abscesi veshkave).

Pyelonephritis kronike, në varësi të fazën e kursit është përshkruar si:

• inflamacion aktiv;
  • inflamacion i fshehur;
  • ndjesë.

Më pak pyelonephritis mundur:

• emphysematous;
  • ksantohranulematoznym;
  • pyelonephritis pleqërie;
  • pyelonephritis shtatzënë.

Siç u përmend më lart, pyelonephritis është një infeksion bie nën ndonjë infeksioni mund të shkaktojë zhvillimin e kësaj sëmundjeje. Shkaqet e pyelonephritis mund të jenë mikrobet që janë vazhdimisht të pranishme në trupin e njeriut dhe microflora të ndryshme, e cila hyn në trup nga jashtë. Shumë më tepër patogjene janë aeruginosa Pseudomonas dhe Escherichia, Proteus, Enterococcus, Streptokoku, Staphylococcus, infeksionet e ndryshme virale dhe fungale, protoplasts, Mycoplasma.

Për të marrë një infeksion në veshka mund të në disa mënyra. Shumë më tepër në agjent hyn në rrugë hematogjene veshkave. Agjent shkaktar mund të merrni në trup dhe urinohenno, në muret e traktit urinar. Parenchyma veshkave gjithashtu mund të jenë të infektuar nga lymphogenous.

Per zhvillimin e sëmundjeve të, një infeksioni në veshka nuk është e mjaftueshme për të jenë faktorë të favorshme.

Këta faktorë mund të jenë - çrregullime të qarkullimit të gjakut, limfatike dhe daljeve të urinës në veshka. Si dhe reduktohet funksionin e sistemit imunitar.

Për shkak të strukturës anatomike të trupit, femrat shpesh vuajnë pyelonephritis se burrat. Gratë shtatzëna, njerëzit që kanë probleme me gjëndrën e prostatës, janë në rrezik. Në burra, sëmundja mund të ndodhë pas 50 vjetësh.

Fëmijët vuajnë nga kjo sëmundje më shpesh, por më shpesh vajza se djem.

Shpesh zhvillimi i pyelonephritis në dy gjinive është e lidhur me sëmundje të ndryshme infektive të sistemit urogjenital, të cilat mund të shoqërojnë diabetin, fshikëzës dëmtuar rregullore nervor, prania e gurëve në veshka, sistemi kongjenitale urinar, tumoret në fshikëz.

Implikimet

// '); //]]>

Në qoftë se ju nuk mund të kthehet rrjedhën e funksionit të urinës, ju mund të shkoni në pyelonephritis kronike.

Pyelonephritis akute mund të jetë i komplikuar nga proceset purulent - veshkë karbonke ose absces. Gjendja e pacientit së bashku me të përkeqësohet të shkaktojë një ndryshim të shpejtë në temperaturën (p.sh. 35-36 ° C në mëngjes dhe në mbrëmje të rritet në 40-41 ° C). Komplikuar nga pielonefrit akut mund urosepsisisom (infektimi i gjakut) dhe tronditjes bakteriale, të shkaktuar nga një veprim bakterial toksine në sistemin kardiovaskular.

Pyelonephritis kronike mund të jetë i komplikuar paranefritom, renale (veshkave nuk është në gjendje të bëjë funksionin e tij).

Prania e pyelonephritis në gratë shtatzëna mund të shkaktojë lindje të parakohshme.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Me formën akute të pacientëve pyelonephritis duhet të shtrohet në spital. Temperaturë shumë të lartë e trupit, të vjella të përsëritura, ethe, kërcënim dehidratim - këto janë parametrat në të cilat kërkohen në spital urgjente. Pacientët me këto simptome emëruar antibiotikë intravenoz, duke shkuar në të njëjtën mënyrë dhe do të mbushin humbjen e lëngjeve. Mos harroni se ethe dhe të dridhura kërkojnë vëmendje të veçantë, sepse ato mund të jenë prekursorët e përgjithësimit të infeksionit (bakteret merrni në gjak dhe u përhap në të gjithë trupin).

Trajtimi mesatare që synon heqjen e procesit inflamator, nuk do të lejojë rezultate të rëndësishme, në qoftë se jo të përcaktojë shkakun, e cila ishte shkaku i sëmundjes. Ky trajtim mund të çojë në komplikacione. Trajtimi i pyelonephritis duhet të jetë gjithëpërfshirëse - dietë (gjatë etheve të reduktuar sasinë e proteinave konsumuar, pak më vonë - të ushqyerit, së bashku me atë të lëngjeve duhet të rritet), terapia me antibiotikë, agjentët antiseptik, bel ngrohje.

Në pyelonephritis pakomplikuar emëruar antibiotikë formë spektrin e gjerë. Kursi i trajtimit dy javë ose më shumë, edhe pse simptomat mund të zhduken tashmë në 3-4 ditësh të trajtimit. Pas Terapia me antibiotikë e monitorimit kërkohet urinë studimit.