Parenchyma renale

KVV personi i mbuluar me Kapsule veshkave Të lidhës DHE përbëhet Nga parenchyma DHE sistem akumulimi DHE urinës. Nje parenchyma ind specifik renale e veshkave QE kryen funksionin e Kryesor SAJ.

Parenchyma tumor

// '); //]]>

Parenchyma tumor jane tumore Të shumta Të strukturave te ndryshme. Eshte e nevojshme Të bëhet dallimi MASH tumoreve beninje DHE malinje. Krejt e zakonshme Eshte tumor kanzeroz qelizë veshkave, e Ciles Eshte Rreth 85-90% Te Te Gjithe tumoreve parenchyma.

Parenchyma renale

Bamirës parenchyma tumor Eshte Deri Rreth 6.8% DHE Eshte adenoma me e zakonshme, onkotsiotma anhiomiolopoma DHE veshkat. Karakteristike e kancerit Të veshkave Jane Të ashtuquajturat venotropnost Qe Eshte e zakonshme nË FORMEN E Nje mpiksje Gjakut nË venat DHE shkon fuçi bërthamë, DHE MË superioritet nË Cava vena inferiore, DHE DISA këtu shtrihet atrium. Duket This Eshte MË shpesh tumoret më ultrazë DHE CT.

Sa PËR simptomat e kësaj sëmundje, ATO Jane te ndryshme DHE JANE Të ndarë nË ekstrarenalnye DHE veshkave. Simptomat e veshkave jane simptomat klasike, te cilat përfshijnë hematuria, dhimbje DHE tumoret nË sektor, e Ciles Eshte ndjerë nË prekje. Keto simptoma NUK lejojnë diagnoze Të Sakte nË Kohen e mua arsye se ATO ndodhin nË Rreth 8% Të pacientëve DHE jo specifike Të procesit Të Vije Tani. Kombinimi i këtyre simptomave MUND Të ndodhë nË sëmundjet e TJERA Të arsye se parenchyma veshkave Eshte i prirur PËR sëmundje te ndryshme.

Kirurgjia Sot Eshte Metoda e vetme QE delikuenca Lejon Të mbështetet plotësisht plagë pjesërisht nË trajtimin DHE zgjasin Jeten nË sëmundje Të Tilla si kanceri i veshkave.

Parenkimale Shperndare ndryshimet e veshkave

// '); //]]>

Keto ndryshime NUK KANE rendesi DHE arsyet e gomave per kete MUND Të Jetë DISA. Arsyet PËR ndryshime përfshijnë fazën fillestare Të urolithiasis, formimin Pllakë nË piramidat, te cilat MË superioritet konvertuar nË Gure nË veshka.

NE mënyrë Të ngjashme, keto ndryshime MUND Të Jene inclusions Të hyperechoic QE Jane shkaktuar Nga ind dhjamor apo eneve renale. DHE PËR Të përcaktuar saktësinë e diagnozës DHE Faze e sëmundjes, ndonjëherë Hfz PËR Të kryer Nje studim Të Plotë PËR Të përcaktuar se cilat Jane Të Sakta nË detaje kohërave Vogël.

Parenchyma KIST renale

// '); //]]>

Ky karakter tumoret lëngshme nË veshka, Per Të dalluar MASH cysts Të vetme DHE Të shumëfishta. Sëmundja bilaterale renale Eshte Shume me e zakonshme se KIST Të vetme. This sëmundje quhet sëmundje veshkave polycystic Të. Hfz Të theksohet se sëmundja Eshte shpesh e trashëguar DHE Eshte Transmetuar drejtpërdrejt Nga prindërit. Zakonisht, cysts NUK tejkalojnë 3.5 cm.

Identifikimi This sëmundje MUND Të Jetë e Gjatë shqyrtimit ultratinguj. Sa PËR trajtim, ka DY Metoda: kirurgji DHE trajtimi konservativ. Trajtimi konservativ përfshin Nje metodë e trajtimit Të pyelonephritis me kryerjen e Nje Terapi Të Plotë me antibiotikë.

Anomali e veshkave

// '); //]]>

Nga anomali renale përfshijnë Shume sëmundje, ne Tani e konsiderojnë renale parenchyma hedh Leng, e Ciles MUND Të shkaktohet Nga DISA faktorë.

Lojë më birila e Gjithe This Eshte rezultat i transferimit Të sëmundjeve infektive DHE jo trajtimin e drejtë, kreu rezultuar nË tendosje nË Të Gjithe sistemin e veshkave. Trajtimi dështim Të pahijshme DHE kushtet e kërkuara Pas trajtimit Të sëmundjeve MUND Të shkaktojnë parenchyma veshkave Qe Eshte nË Prag Të lodhjes.

Të gjitha sëmundjet, duka përfshirë sëmundjet e SISTEMIT urogjenital Hfz Të trajtohen nË Kohe, DHE AJO Eshte e mire PËR Të kryer masa parandaluese PËR Të ment sëmuren.