Trajtimi i gurëve nË veshka - Te Gjitha metodat

Formimi i gurëve nË veshka Eshte Nje sëmundje e zakonshme, e Ciles Prek Të rriturit DHE Femijet. Trajtimit patologji MUND Të Jene te ndryshme Nga fondi DHE konservative kirurgjikale.

NE DISA situata duket DHE mjekësi tradicionale efektive, por Shpresë PËR te, pa u konsultuar më Nje mjek Perpara, jo Vetem budalla, por Edhe unë rrezikshëm.

Trajtimi konservativ i gurëve nË veshka

// '); //]]>

NESE madhësia e gurëve nË veshka Eshte i Vogël (jo Me shume se kater milimetra) DHE ATA Jane MË afër nË fshikëz, ndoshta shkarkimin e Vete gomave. Per ta Bere Kete, mentale Eshte përshkruar drogat QE nxisin sekretim Gur DHE Të zvogëlojë simptomat dhimbje. NE rrjedhën e Marre Droge mentale Të urinojë nË Nje ene Të veçantë PËR Të dini saktësisht se cfare Eshte efekti i terapisë përshkruar apo jo.

Metoda konservatore Eshte e papranueshme QE Të përdorin njerëzit QE Kane Vetem Nje veshkë, infeksion Të dyshuar Të traktit urinar (temperatura Të Lartë trupore), si DHE Të vjella, diarre, dhimbje Të Forta DHE dështimi i veshkave.

NE mënyrë tipike, kohëzgjatja e trajtimit te "bute" Eshte Nje muaj. NESE të Gjatë kësaj periudhe kohore Të dëshiruar efekti Eshte arritur, Mjeku përshkruan Nje MUNDESI MË efektive PËR efektet PËR arsimin veshkave.

Kontaktoni ureterolitotripsii (KLT)

// '); //]]>

Gurët nË veshka MUND Të trajtohet me Lazer, ultrazërit apo ajrit Të ngjeshur (metodës SE zgjedhur Nga Mjeku kompetent nË mënyrë Individuale nË KVV vendos). Me përfundimin e procedurave concretions Ureteroskopiya kapni DHE tërhiqni përmes uretrës. Nevoja PËR prerje kirurgjikale All Të.

Përparësitë kryesore Të ureterolitotripsii kontaktit pranuara përfshijnë:

• efikasitet Të Lartë
  • MUNDESI PËR Nje intervenim PËR Të hequr gurët e shumta
  • Ulët dhe invasiveness.

Sa PËR Të meta metodë KLT, AJO:

• rreziku i problemeve serioze
  • nevojën PËR anestezi (procedurë e dhimbshme e DHE PA anestezi Të Përgjithshme Eshte i domosdoshëm).

Lithotripsy largët (DLT, DUVLT)

// '); //]]>

Lithotripsy largët Eshte trajtimi i urolithiasis, konsiston nË dërrmues Gure Duke përdorur Vale tronditëse Krijuar Lithotripters. NE SAJE Të X-ray apo mua ultratinguj, Mjeku më saktësi MUND Të synuar "sulme" Per arsimin e veshkave, duka sjellë Të kaluarën rrënuar nË Copa Të vogla. Brenda tre muajve Pas ndërhyrjes SE gurëve Veten Larg Nga veshka nË urinë aktuale.

Efikasiteti DLT varet Nga madhësia DHE vendndodhja E concretions. Shifër QE Jane nË Të tretën e sipërme Të veshkave DHE uretër, Mire ndarë.

PER komplikimet e mundshme Të operacionit jane:

• rreziku i hematoma
  • Arsimimi ureteral pengim (e ashtuquajtura "shkëmb Pista")
  • hemorragji nË Vende dërrmuese.

Perkutane (perkutannaya) nefrolytotrypsiyi

// '); //]]>

Nefrolytotrypsiyi percutaneous DHA Kur madhësia e gurëve nË veshka Eshte DY centimetra Ose Me shume, QE Eshte, format Kur kohërave Renda Të sëmundjes. Se Pari, kirurgu Ben Nje Zone prerje DHE Mesit Duka përdorur pajisje Speciale gjeneron Tunel Te Vogël drejt concretions. Pastaj, kreu instrument përdorur endoskopike (nefoskop) shkatërrojnë Gurin DHE PËR Të Marre Jashtë.

Chipping MUND Të zbatohet nË TRI mënyra:

1. Pneumatike Metodë.
  2. Ultratinguj.
  3. Laser.

Kur operacioni Vjen nË Nje fond, mentale krijojë kullimit jashtëm plagë Të brendshëm, e Ciles Eshte nxjerrë Vetem Pasi Mjeku Eshte shkarkimi i kënaqur Prej fragmenteve Absolutisht Të formuar Të Gjithe.

Nder ndërlikimet e mundshme Të nefrolytotrypsiyi perkutan metodë:

• I gjakosur
  • pyelonephritis
  • dëmtimin e organeve ngjitur, legen apo uretër.

Para pacientit MUND Të fillojë Nje muaj Pas operacionit.

Laparaskopike Kirurgji

// '); //]]>

Kirurgji laparaskopike Eshte nxjerrë Gure nË veshka përmes punctures Bene Gati më parë Të Lëkursit.

Rreziku i komplikimeve postoperative superioritet intervenimit Të Tille Eshte Minimale, por efekti Eshte i njëjtë si nË kryerjen e operacionit "barkut" (NE Të cilin bërjen gjatësinë prerë Prej Rreth njëzet centimetra).

Kirurgji Të Hapur

// '); //]]>

NE trajtimin e gurëve nË veshka kirurgji Të Hapur Eshte përdorur rrallë. This shpjegohet Nga prania e Nje numri Të Madh Të metodave MË AKP traumatike alternativë. Metoda treguar Vetem nË situata veçanërisht Të vështira DHE mungesa e efikasitetit Të trajtimit Të opsioneve MË AKP-invazive.

Cfare Eshte trajtimi PËR Gure nË veshka përdorimin kohërave sigurt DHE kohërave zgjuar Mjeku vendos nË mënyrë Individuale nË CDO vendos. NE mënyrë Të barabartë Këshilla DHE Këshilla Ketu NUK MUND Të Jetë.