Trajtimit veshkave hydronephrosis, Të ushqyerit, efektet

Trajtimi i zbulimit Të hydronephrosis veshkave pretendon PËR Të eliminuar shkakun e vertete Të sëmundjes. Sigurisht, trajtimi i kësaj sëmundjeje bëhet Vetem me mundësinë e sjelljes SE SAJ. PER shembull, për një shifër nË veshka MUND Të përdoren fragmentim e gurëve nË veshka apo Të hequr ATO kirurgjike. NESE sëmundja Eshte shkaktuar Nga Nje anomali kongjenitale, i kryer operacion Të veçantë plastike.

Veshkat hydronephrosis, sëmundja DHE SKENA E SAJ trajtim

// '); //]]>

Trajtimi Kryesor i hydronephrosis nË fazat e hershme Të sëmundjes synon PËR Të hequr pengesat PËR rrjedhjen e urinës. Prandaj, NESE Nje pacient diagnostikuar kirurgji hydronephrosis apo metodë Tjeter trajtim Eshte zgjedhur nË varësi Të Asaj QE shkaktoi shkeljen.

PER shembull, adenoma nË zbulimin e prostates hydronephrosis trajtohen Vetem me kirurgji. Kur kanceri i prostates Eshte e përshtatshme PËR Të Prostatectomy nË kombinim me radioterapi. NE Rastin e heqjes urolithiasis Të gurëve nË mënyra te ndryshme.

Trajtimit veshkave hydronephrosis, Të ushqyerit, efektet
Hfz Të theksohet se përveç, trajtimi etiotrop përshkruar MË Siper, kuptimi i SE cilës Eshte PËR Të eliminuar shkaqet e sëmundjes, diagnoza e trajtimit veshkave hydronephrosis gjithashtu MUND Të përfshijë kryerjen Terapi me antibiotikë. Sidomos This metodë e trajtimit Eshte e rëndësishme nË rastet Kur përveç sëmundjes themelore Të Nje mentale infektive Katundi dëmtime nË veshka DHE traktit urinar.

NE rastet Kur shkaku i vertete i sëmundjes eliminuar nË Nje periudhë Të shkurtër NUK MUND te, sidomos nË praninë e infeksioneve shoqërues, dështimi i veshkave apo simptoma Të theksuar Të dhimbjes, kullimit Të traktit urinar Eshte kryer. Proces Ky quhet nefrostoma, thelbi i takimit Eshte futja e Nje legen Të veçantë kateter Të veshkave, e Ciles menjëherë heq urinës Nga veshkat Jashtë. Nder ndërlikimet e mundshme Të kësaj procedure Hfz Të theksohet kateter kullimit paragjykim, si DHE bashkimin sëmundje infektive.

Me zbulimin e hydronephrosis nË fazat e mëvonshme, pacientët si zgjidhje MË efektive Të këtij Problemi Krasniqi Intervista heqjen e veshkave prekur PËR Të shmangur zhvillimin e sëmundjeve Të mundshme Të lidhura infektive.

Ushqyerit DHE hydronephrosis: Pajtueshmëria me Dieta Të veçanta

// '); //]]>

Ushqimi PËR hydronephrosis Eshte përdorimi i rregullt i Perimeve Të freskëta, Fruta DHE manaferrat, DHE Të vogla (Deri nË 2 litra nË dite) marrjes Fluide. Përveç kësaj, ushqimi nË hydronephrosis Hfz Të Jetë i Lartë. NE ushqim Hfz Të përmbajë Te Gjitha amino acidet esenciale, por This lloj diete Do Të thotë refuzimin e konsumit Të lajthitje DHE peshkut.

Ushqimet dietë Hfz Të Jene Të përgatitur me Nje Sasi Të kufizuar Të kripës. Hfz Të theksohet se pacientët me hipertension treguar përdorimin e Lartë Vetem ushqim pakripur.

Sa Me shume e rrezikshme sëmundja?

// '); //]]>

Rreziku Kryesor QE Vjen Nga hydronephrosis Eshte Nje Rritje Të rrezikut Të komplikimeve Të Tilla si dështimi i veshkave. Me Kete gjendje te veshkave pushon PËR Të kryer funksionin e tij si Nje Gjaku FILTER. Si rezultat i kësaj, AJO MUND Të mblidhen Produkte metabolike nË Trup.

Me kalimin e kohës, më duket se This diagnoze uremia. Por QE vendbanimi i përhershëm mua unë rrezikshëm nË Nje organ shtetëror MUND Të Jetë fatale si rezultat i dehjes.

Si Nje sëmundje Të lidhura nË hydronephrosis gjithashtu urolithiasis shpeshta. Përveç kësaj, AJO MUND Të bashkohen nË Nje infeksion Të ashtuquajtur pyelonephritis. Fondi NE, This MUND Të çojë nË përkeqësimin E sëmundjes. AJO Hfz gjithashtu Të theksohet se asnjë komplikacion MË AKP i rrezikshëm i sëmundjes përshkruar MË Siper MUND Të Jene këputje spontane e legen i veshkave apo filxhan. NE Rastin e këtij kompleksiteti rezulton nË hapësirën retroperitoneale urinë, kreu rezultuar nË Nje sepsë urohennyy.