Favus

Favus (favus) - një sëmundje fungale që prek lëkurën, në raste më të rralla - thonjve dhe organeve të brendshme. Në jetën e përditshme, kjo sëmundje quhet një "kore".

Favus zakonshme në vendet me klimë të nxehtë dhe të lagësht. Në shumicën e rasteve, nga momenti i infeksionit në manifestimet e jashtme të sëmundjes është mjaft e gjatë, kështu që pacientët vazhdojnë të infektojnë të tjerët, të tilla si të afërmit e familjes. Rreziku i kontraktimit favusom madhe për njerëzit me imunitet të reduktuar, çrregullime të dietës dhe metabolizmit.

Llojet favusa

// '); //]]>

Forma kryesore "klasike" favusa Kjo është konsideruar si një të ashtu-quajtur formë skutulyarnaya. Duket lëkurës origjina crusts thatë formë të rrumbullakët me një gropë në qendër, të verdhë apo ngjyrë të kuqërremtë. Nëse kore favus kokës mbresëlënëse mund të rritet në vend të gjëndër e flokëve, flokët dhe pastaj kalon nëpërmjet saj. Me sëmundje më tej skutula specifike fillojnë të bashkohen së bashku. Shfaqet relevante për këtë erë sëmundje - "miut" ("barn") erë, era e myk. Nëse sëmundja është infektimi nuk trajtohet, kërpudhat merr në shtresat e thella të lëkurës, duke shkaktuar atë atrofi të pakthyeshme. Shkatërruar dhjamor dhe djerse gjëndra, fibrave kolagjenit dhe indeve elastike transformoi atë të gjithë së bashku në mbresë postfavusnyy.

Në raste të rralla, skutulyarnoy formë ndikon në organet e brendshme. Kjo ndodh kryesisht në njerëz shëndeti i të cilëve është dobësuar tashmë nga një tjetër sëmundje, dehje, ose çrregullime të tjera endokrine. Në këto rrethana mund të preken mukozës dhe nyjet limfatike. Në raste të rralla ajo prekur trurin, origjina e meningoencefaliti, apo traktin gastrointestinal, ku ka shumë formimin ulçerë.

Favus lëkurës çon në baldness pakthyeshme. Së pari, flokët bëhet i brishtë, e thatë, humbin shkëlqimin e tyre. Njerëzit me flokë të errët bashku me këtë sëmundje duket të jetë "kthyer gri", për shkak të pranisë së spore myk në flokë. Kur humbja e flokëve është tipike për favusa atrofizuar lëkurën - qetë, i butë, me tonkishoyu shtresa me brirë. Kur humbja e flokëve si kreu rezultat favusa e flokëve në skajet mbeten.

Në forma të skutulyarnoy, ka ympetyhynoznaya dhe forma squamous favusa. Kur impetiginoznye formë kërpudhat duket crusts si ngjyrë kafe në lëkurë. Në (luspa) peshore squamous duket pista-bardhë, fillon lëkurë intensive.

Infeksionet gozhdë në favuse më të zakonshme në të rriturit se sa tek fëmijët. Thonjtë janë të verdhë, më e brishtë, ata formuan pabarazinë. Nëse sëmundja është infektimi nuk trajtohet, pjatë gozhdë fillon të trash, dhe shkatërruan më vonë. Narovne kjo mund të zhvishem off lëkurë mbi gishtat dhe pëllëmbët. Në të njëjtën kohë inflamacion ose kruarje është vërejtur.

Mekanizmi i infeksionit dhe diagnoza

// '); //]]>

Favus transmetohet me anë të përditshme contact-- përmes sendeve personale të kujdesit, pajisje vaske, sende personale, veshje, mbathje, komunikim personal të ngushtë. Prandaj, në qoftë se një person është gjetur sëmundje si favus, të sigurojë të gjithë anëtarët e tjerë të familjes së tij. Më shumë se sa ka gjasa, se në afër ata janë infektuar, një sëmundje nuk manifestohet ende jashtë. Patogjen parazit favusa vetëm në njerëzit, kafshët nuk do të bëhen bartësit e saj. Kjo kërpudhat, e cila shkakton favus quhet Trihophyton schonleinii.

"Gap në mbrojtje", përmes të cilit kërpudhat hyn në trup, nuk është çdo dëme të lëkurës - abrasions, scratches, të çara të vogla. Narovne kjo, siç është thënë, imuniteti i përgjithshëm i ulët, sëmundje aktuale ose mungesa e vitaminave në trup mund të krijojë kushtet që kërpudhat ka depërtuar trupin dhe filloi të lulëzojë. Pas favus infeksioni mund të përhapet më tej në lëkurë ose transportuar nëpër trup me gjak.

Shumica e fëmijëve janë të ndjeshëm ndaj favusom infeksionit pas një sëmundje. Pjesa më e madhe e transportuesit të sëmundjes janë gra. Favusa shpërndarjes është më pak aktive, në krahasim me sëmundjet tjera fungale. Por ajo luan një rol negativ, sepse njeriu, duke qenë një bartës mund të përhapet sëmundja gjithë kohës sa ajo mbetet pa u vënë re.

Kur skutulyarnoy formë favusa e sëmundjes është e përcaktuar me sy, por e sigurt është mikroskopi. Ajo tregon transformimin e lëkurës, favusa karakteristike, prania e sporeve të caktuara fungale dhe miceli. Ndonjëherë përdoret për të diagnostikuar shqyrtimin sëmundje e kulturës, me fjalë të tjera spore kërpudhat dhomë në një të mesme lëndë ushqyese. Favus kanë në simptomat e zakonshme të përgjithësuar candidiasis granulomatoz, seborrhea, ekzemë seborrheic, pyoderma.

Trajtim

// '); //]]>

Trajtim favusa po antifungal heqjen droga e flokëve dhe parandalimin kujdesshëm.

Lezionet flokët favusom në zonat nënshtruar depilim ose të rruhet, dhe rruaj flokët duhet të mbledhë dhe të fshijë, të mos i lejuar ata për të përhapur nëpër dhomë. Për trajtimet aktuale të lëkurës krem ​​antifungal përshkruar, duhet ata të cilët kanë aktivitet të lartë dhe toksicitet të ulët. Brenda, nëse është e nevojshme, gjithashtu përshkruajnë medikamente antifungal. Skutula rozmochuyut përdorur vaj vazelinë ose fonde të tjera zhyrosoderzhaschaya pas shkëputjes së faqes plagë smeared edhe vaj antifungal.

Sepse ka llaqet ndryshme gozhdë antifungal. Nëse gozhdë ka filluar të prishen, ajo është larguar dhe të aplikojnë ointments dhe krem. Në të njëjtën kohë ka për qëllim për të forcuar trupin e përgjithshëm me një komplekset multivitamin imunomodulatoreve.

Favus trajtojnë janë të ngadalshme, por shërimi i plotë është i vërtetë. Pllakat, ointments dhe mjete të tjera duhet të emërojë një mjek. Për të parandaluar sëmundjen tërë qimet dhe kapele pacientët Zistryzheni djegur; gjithë anëtarët e familjes domosdo duhet të shqyrtohen dhe, në qoftë se sëmundja është zbuluar, trajtim. Do të anketuar dhe ata që janë rregullisht në kontakt me pacientin, të rrituri ose fëmije, në punë ose në shkollë.