Trihoptiloz

Trihoptiloz - një përçarje gjatësore e flokëve mbaron. Në shtëpinë e një shkelje të kujdesit të flokëve thonë "e flokëve whipped." Një emër shkencor - trihoptiloz - është për të krahasuar stilolaps shpendëve: termi formuar nga fjalët trichos (flokët) dhe ptilon, të cilat në greqisht tregon "stilolaps". Pra trihoptiloz - një transformim në flokë pendë, por ndryshe nga ky transformim në përralla, në jetë nuk është magjike.

Kur trihoptiloze humbasë flokët të duken të shëndetshme, janë të vdekur, e thatë, jo të fortë. Nga trihoptiloza ndikon në të dy burrat dhe gratë. Më në fund jep më shumë arsye për origjinën e sëmundjes, si trihoptiloz - është në shumicën e rasteve si pasojë e kujdesit të keqe e flokëve, mbeturinave, pa respekt për to.

Shkaqet

// '); //]]>

Trihoptiloza Arsyet janë të ndryshme, por në përgjithësi ndahen në tre grupe të shumta. E para - çrregullim të brendshëm, në të cilën trihoptiloz është vetëm një simptomë. Së dyti - sëmundjet e lëkurës: ichthyosis, seborrhea, pezmatim i lëkurës atopic. Dhe së fundi, grupi i tretë i arsyeve - faktorë të ndryshëm të jashtëm të kombinezon hekurit dështuar në ujë me klor.

Stresi, të cilat ne të gjithë jemi të prirur të mëkatit që mjekët si një burim i shumë sëmundjeve mund t'i atribuohet faktorëve të jashtëm dhe të brendshëm.

Duke parë problemin lidhur me paraqitjen e njerëzve janë, në shumicën e rasteve, në beautician ose berber në, por jo te mjeku. Ndërkohë, në telashe me pamjen arsye të brendshme.

Më themelore e tyre - mungesa e vitaminës A, B, C dhe E. Në të njëjtën kohë mund të vuajnë jo vetëm flokët, por thonjtë, ata bëhen të shurdhër, shtresuar, i brishtë. Përveç kësaj, trihoptiloz ndoshta të shkaktuara nga parazitët, anemia, infeksionet e brendshme. Me probleme të vazhdueshme nuk e ndihmojnë kur nuk ka maskë, jo shampo, është e nevojshme për të përjashtuar mundësinë e inflamacionit kronik.

Trihoptiloz mund të duket siç u përmend tashmë, dhe në sëmundjet e lëkurës - si seborrhea ose dermatit seborrheic. Seborrhea - një çekuilibër të gjëndra dhjamor, të cilat mund të shkaktohen nga ndryshimet hormonale në trup, dietë të sëmurë, mungesa e vitaminave dhe mineraleve. Një mosfunksionim e gjëndra dhjamor në shumohet kërpudhat maja e lëkurës, e cila shkakton një gjë të tillë si një lupë. Më parë seborrhea konsiderohet si një sëmundje, por tani ata besojnë vetëm dermatit seborrheic, e cila manifestohet në acarim të lëkurës, siklet, skuqje, lëkurë.

Një tjetër sëmundje që shoqërohet me skajet whipped e flokëve - është ichthyosis, sëmundje e trashëguar e lidhur me shkeljen e keratinization të lëkurës. Pezmatim i lëkurës atopic - gjithashtu një sëmundje kronike është lezione alergjike të lëkurës, shpesh të lidhura me shkaqe psikologjike.

Kur hoqi të gjitha sëmundjet kronike, si inflamacion dhe mungesa e vitaminave, ndarë përgjegjës përfundon është e vetmja botë mundur jashtë, që është - kimike, termike, veprim mekanik. Në çdo kohë, flokët tona është i ekspozuar ndaj vet "stres". Në dimër, ata vuajnë nga ndryshimi i temperaturës mes të rrugës dhe të shtëpisë, presionin e kapelë, sipas së cilës gjithnjë e kokës djersitje. Flokët Summer ekspozuar ndaj rrezeve UV, temperaturat e larta dhe ndryshimet e temperaturës, dhe papritmas vjen në vendpushimin - Ndikimi i ujit të detit. Plus, sepse qytetarët nuk mund të përjashtojë ndikimin e kimikateve të ndryshme që janë gjithmonë në ajër, ose bien si reshje.

Mos harroni se të gjithë njerëzit kanë struktura të ndryshme të flokëve. Dhe kjo mund të jetë me vlerë të menduarit rreth, sepse ju gjatësi optimale të flokëve, ndërsa raporti i forcës dhe peshën e tyre. Flokët e hollë dhe të thatë zakonisht fakt fshikulloi veten vetëm nëpërmjet strukturës. Kur flokët arrin një gjatësi prej më shumë se 20-30 centimetra nën ndikimin e gravitetit mund të follicles delaminate, e cila natyrisht i jep strukturën e flokëve dhe dëmtojnë shtresën keratinovyy.

Edhe në qoftë se flokët të qëndrojnë deri të gjitha këto teste, fundi i durimit të tyre mund të vijë kur një grua me pasion një Chur përvojë të ndryshme: ngjyrosje, zbardhues, perming. Edhe styling flokët tharëse ditë e nxehtë mund të shkaktojë që gradualisht ata të humbasin shndrit e tyre natyrore dhe elasticitet.

Por bukuria nuk dëshiron të heqë dorë shumë. Si mund që të jetë?

Trihoptiloza Parandalimi

// '); //]]>

Sigurisht, ne të gjithë duhet të zgjidhni disa terren të mesme në mes të nevojës për të manipuluar shëndetin ndryshme të flokëve dhe flokët nevojat e tyre. Në shoqërinë moderne, gratë shpesh nuk mund të bëjë pa shepetilno hartuar, vuri duke përdorur flokët tharëse flokësh. Për të parandaluar dëmtimin nga hedhjen procedurat do të ndihmojnë kompozime të ndryshme mbrojtëse, ato mund të blihen në dyqanet e kozmetikës për flokët. Është gjithashtu me vlerë të menduarit në lidhje me kohëzgjatjen optimale, jo të gjithë nuk duhet të shkojnë të gjitha flokët në bel. Kjo ju mund të konsultoheni me floktar tuaj.

Nëse ju shkoni në diell, për të mbrojtur flokët tuaj ose një krem ​​ose banje të veçantë kapak. Mendoni e flokëve dhe dimrit. Tani, me një përzgjedhje të madhe të kapele, ju gjithmonë mund të gjeni diçka që do të kthehet tek ju. Dhe së fundi, e fundit - hairdressers ofrojnë trajtime për të mbrojtur flokët, të tilla si maska ​​dobishëm mbrojtëse dhe petëzim, me fjalë të tjera mbulojnë një shtresë shtesë mbrojtëse e flokëve. Ata gjithashtu nuk duhet të neglizhohet.

Trajtim

// '); //]]>

Në origjinën e flokëve ndarje nuk zbatohet më mirë në floktar, dhe trichologist ekspert. Ai do të këshillojë nëse ju keni nevojë për provim shtesë nga mjekët e tjerë. Duke folur për shërimin e vetë trihoptiloza, kjo është terapi e dobishme e kombinuar: duke marrë multivitamina, të hahet të drejtë, mbrojtjen e flokëve. Fundi Sichutsya është e prerë, dhe më mirë të bëjë ajo gërshërë nxehtë - nën ndikimin e temperaturës dhe rrinë "Seal" këshilla e flokëve. Pastaj - të kujdeset për flokët tuaj dhe të përdorin metodat e parandalimit të përshkruara më lart.