Trihoklaziya nodosum

Trihoklaziya nodosum - ajo është e dëmtuar flokët, ku ai të ndërpresë në një distancë prej 3.5 centimetra nga sipërfaqja e lëkurës. Fjala "trihoklaziya" vjen nga thrix greke, trichos, duke treguar "flokët" dhe klasis - «pushim", "thyer". Trihoklaziya ndikon jo vetëm flokët, por mjekra dhe mustaqe në meshkujt edhe mund të zgjatet në zonën pubike. Kjo sëmundje është konsideruar si një lloj i degjenerimit të flokëve. Trihoklaziya shpesh e kombinuar me të meta të tjera, nganjëherë brenda të njëjtit flokëve. Trihoklaziyu mund të gjenden në doracakët dhe nën një emër tjetër - ". Trihoreksis"

Çfarë duket trihoklaziya, ndryshe nga sëmundjet e tjera të flokëve dhe si të luftohen kjo - shih më poshtë.

Thelbi i sëmundjes dhe shkaqet e tij

// '); //]]>

Nëse ju jeni shumë interesante për të kuptuar se çfarë trihoklaziya gunga në mënyrë të ndryshme nga dëme të tjera të flokëve, ju duhet të përcaktojë shumë vogëlsia më shumë për strukturën e flokëve. Pjesa ne shohim është quajtur thelbi. Fshehur nga sytë, nën lëkurë është një sistem i tërë: rrënja e flokëve në tranzicion gjëndër e flokëve, të cilat së bashku me përreth mill rrënjë e flokëve follicles formës. Edhe në "vendosur" përfshin gjëndër dhjamor dhe muskujve heqjen e flokëve. Por ne jemi tani më të strezhen interesuar - kjo nuk është homogjene, dhe forma, në qoftë se ju shikoni në atë në aspektin e tre shtresa. Ajo palcë, shtresa cortical dhe cuticle. Palcë - qelizat që nuk kanë brirë, shtresa e mesme cortical përbëhet nga qelizat e vdekura dhe formon pjesën më të madhe të bosht e flokëve. Cuticle është - sipërfaqe mbrojtëse e flokëve, i cili përbëhet nga peshore afrohen njëri-tjetrin, si shkallët e një peshku apo pisha kone.

Hendeku në flokët trihoklazii me gunga është kështu: cuticle duken lot gjatësore, pastaj nënshtruar shtresë tape dëme të kufizuara. Flokët e humb fuqinë e saj dhe elasticitet në vendin e ndarjes, duket si një nyjë. Flokët Strezhen ndan në shumë fibrave, ajo mund të përballojë më peshën e vet dhe çdo veprim, si një krehje dhe styling flokët. Pas thyerjen e flokëve nën mikroskop tregon se ka pasur një hendek në skajet e strukturës, i cili i ngjan një furçë. Para pushimit dhe pas strukturën e flokëve nuk është ndryshuar, vetëm për një "furçë" ka një mungesë të materies trurit.

Çfarë faktorë shkaktoi trihoklaziya? Ndryshe nga disa sëmundje të tjera të flokëve, kjo nuk është ngjitëse, nuk transmetohet nga personi në person. Shkaku kryesor i trihoreksisa flokëve normalisht konsiderohet Trauma - shampoos plagosje të papërshtatshme, brushat, ekspozimi ndaj ujin e detit, rrezet e diellit. Flokët e butë dhe të thatë është shumë më i ndjeshëm ndaj trihoklazii, dhe kjo mund të vijnë nën ndikimin e madje edhe një prej këtyre faktorëve.

Megjithatë trihoreksis sëmundje ndoshta kongjenitale. Ndonjëherë ai shoqëron sëmundje trashëgimore lidhur me dëmtimit të lëkurës - për shembull, sindromi Netertona. Në këtë sëmundje lëkura bëhet e thatë, me luspa të mëdha, i ngjan peshkut (ihtioziformnaya erythroderma), vërejtur shkelje të thithjen e vitaminave A dhe E, flokët e brishtë, qerpikët dhe vetullat. Trihoklaziya nodosum është po ashtu evidente në flokë rrethuar - një tjetër humbjen e flokëve trashëguar, kur ata shfaqen hoops tërthor me flluska të ajrit.

Në një tjetër mangësi gjenetike - arhininsuktsinazy enzimë mangësi - triklaziya kombinuar me prapambetjes mendore. Ndonjëherë ndarjen e kombinuar me trashje e flokëve të tyre, keratosis folikulare, distrofi gozhdë dhe dhëmbët.

Diagnoza diferenciale

// '); //]]>

Diagnoza trihoklazii gunga nuk përfaqëson - natyra e sëmundjes përcaktohet nga mikroskopi. Ndonjëherë, për të sunduar nga sëmundje të tjera me simptoma të ngjashme, një test i gjakut është marrë. Në të njëjtën sëmundje si trihoklaziya?

Para së gjithash, ajo është infeksionet e ndryshme fungale - sëmundje të shkaktuara nga kërpudhat mikroskopike. Për shembull, të bardhë dhe të zezë Piedra - sëmundje që mund të transmetohen, për shembull, duke përdorur krehër dikujt tjetër. Ata janë më të zakonshme në vendet tropikale, ku ata ndihmojnë klimë të ngrohtë dhe lagështia e lartë. Në bilancin duket nodules bardhë apo të zi, të cilat janë vile spore fungale. Por, ndryshe nga trihoklazii, janë dështimi flokët bosht nuk çon në thyerje të saj. Piedra trajtohen me drogë antifungal dhe flokët rroje.

Trihoklaziya gunga ngjashëm në simptomat e saj dhe gjithashtu një numër i flokëve të tjera të dëmtimit: psevdomoniletriks, moniletriks, trihoptiloz, trihonodoz. I pari më shpesh tek djemtë para adoleshencë - kjo rrit brishtësinë e flokëve që mund të përballojë vetëm një "butë" mode. Moniletriks - sëmundje shumë më e rëndësishme në të cilën nuk është e thatë, i brishtë, humbje e flokëve. Është distrofi tyre trashëguar. Moniletriks mund të dallohen nga trihoklazii me gunga nga fakti se në bazë të dëmit mikroskop dukshme si flokët elegante dhe të barkut, ndërsa trihoklazii flokët në normale kudo, përveç në vendin e defektit. Trihoptiloz - flokët ndarjen përfundon në boshtin gjatësor, quhet popullorçe përfundon ndarë. Së fundi, trihonodoz - formimi i nodules në flokë, e cila mbledh pluhur, yndyrat, mikrobet.

Trajtim

// '); //]]>

Trajtohen trihoklaziya gunga e lehtë, por të gjatë. Ai është, dhe duhet të theksohet si një faktor pozitiv, nuk kërkon trajtim mjekësor - nëse nuk shoqërohet me sëmundje shoqëruese. Fillimisht, zistryhayut prekur flokët, por jo plotësisht, por vetëm në hendekun nivelit të synuar. Ne rekomandojmë një kohë të gjatë për të bërë vitaminë A, për të parandaluar rikthim. Flokët duhet të lubrifikuar vajra ushqyes, rinovimin maska, për të shmangur zbardhues dhe ngjyrosje. Ata duhet të jetojnë në një promovim të madh, nuk ka hairstyles traumatike, zavyvok, tharje tharëse flokësh, veprim diellore dhe kimike.