Microsporia

Microsporia quajtur një sëmundje fungale të shkaktuar nga lloji kërpudhave Microsporum. Ajo ndikon në lëkurën dhe flokët, në disa raste - thonjtë, duke shkaktuar dëme në lëkurë, të ngjashme me lëndime në trihofitii, dhe gjithashtu është quajtur "qere".

Microsporia transmetohet tek njerëzit nga njerëz të tjerë dhe nga kafshët. Transportuesit kryesore janë microsporia macet dhe qentë. Situata është komplikuar nga fakti se shpesh sëmundja në kafshët shkon pa u vënë re, pa shenja të jashtme. Ne microsporia shkaktojnë dy lloje të kërpudhave: Microsporum canis - microsporia është transmetuar nga kafshët, të ashtuquajturat microspores zoofilnoy dhe Microsporum ferruginium - sëmundje të transmetuara nga personi në person, microspores antropofilnymi.

Microsporia është sëmundja më ngjitëse të gjitha lëkurore: kjo do të thotë se një person është përballur me një kërpudhat, ajo ka një rrezik të lartë të kontraktuese sëmundje përhapet lehtë. Në manifestimet e jashtme dhe nga natyra e tij, sëmundja ka shumë të përbashkëta me trihofitii. Dallimi qëndron në llojet e patogjenëve. Ka një numër treguesish të tjerë që e dallojnë microsporia e trihofitii. Në raste microsporia skuqje zhvillim më shpejt se trihofitii, ata kanë tendencë për të përhapur në lëkurë, për të bashkuar. Në qendrat e lezioneve formuar formën e unazave të dyfishtë dhe trefishtë në trihofitii të jetë e mundur.

Metodat microsporia infeksionit

// '); //]]>

Burimi Microsporum ferruginium është një njeri i sëmurë. Microsporum Canis transmetohet në macet dhe qentë. Microsporia Infeksioni ndodh nëpërmjet kontaktit të drejtpërdrejtë me një person të sëmurë ose kafshe, ose përmes gjërave që mori thekon e lëkurës infektuar nga kërpudhat apo qime. Përveç kësaj, sporet e kërpudhat janë në gjendje të mbeten të qëndrueshme në tokë për 1-3 muaj.

Rritja vërejtur microspores incidencës në fund të verës, sepse fëmijët e verës kontaktoni me kafshët më të shpeshta se në dimër. Incidenca pik vjen në fund të vjeshtës. Shumë kafshë microspores ardhurat në formë latente dhe është vetëm nën rrezet ultravjollcë filluar të shkëlqej gjelbër smerald. Lidhur microsporia antropofilnoy, është e vështirë të dallosh ndonjë modele, për më tepër, ajo është shumë më pak ngjitëse.

Periudha e inkubacionit për microsporia zoofilnoy 5-7 ditë. Pas kontaktit me kërpudhat e lëkurës fillon që në mënyrë aktive riprodhohet. Nëse ka kthen flokët spore kërpudhat marrë në gjëndër e flokëve dhe do të mbushin atë, duke formuar një lloj fshikëz. Mosmarrëveshjet futur midis shkallëve të cuticle dhe të thyer qëndrueshmërinë e saj, pse flokët bëhet i brishtë dhe prishet.

Llojet microsporia

// '); //]]>

Si dy varietetet kryesore microsporia dalluar microspores microspore lëkurë të butë dhe të kokës. Ato janë manifestime të jashtme, natyra e sëmundjes, trajtimit.

Kur microsporia qetë sëmundjet e lëkurës fireplace ka një unazë. Manifestimi i sëmundjes fillon me një të kuqe, spote lehtë hyperemyrovannoho. Pas një kohe të shkurtër në plagë e mesme zonës treguesit inflamacion zhduken. Me luspa të lëkurës në të mund të shfaqet blisters kore. Pothuajse asnjë siklet, të lëkurës të prekur ndonjëherë Mund të shkaktojnë kruamje lehtë. Zakonisht microspores lëkurë të butë karakterizohet nga një numër i vogël i qelizave, madhësia e tyre është edhe i vogël, nga 1 deri në 3 centimetra. Ato mund të vendosen në fytyrë, qafë, armëve, supet.

Microsporia kokës zakonisht prek fëmijët nën moshën 12 - 13 vjeç. Supozohet se të rriturit nuk vuajnë microsporia në kokë me faktin se lëkura e tyre prodhon acide organike që pengojnë zhvillimin e kërpudhat.

Kur Xhepa microsporia kokës të ketë një diametër prej 2 deri në 5 centimetra, me lëkurë të skuqur rreth spotet kryesore nganjëherë mund të vendoset në pjesën e vogël të një centimetër në diametër. Lokacioni Lokacioni - Kreu kryesisht Top rajon përkohshme. Flokët oblamuvatysya të fillojë në 6 - 7 ditë, duke e lënë "trungje" gjatësi prej 5-6 mm. Në gabuar trajtimi i zhvilluar forma nahnoytelnaya sipërfaqe të lëkurës microsporia është e mbuluar me abscese, të cilat kur presion nga pamja e jashtme shfaqet plehun.

Një tjetër formë microsporia mjaft e rrallë lidhur me dëmtimin pjatë gozhdë. Manifestimi i sëmundjes fillon me të jashtëm (falas) buzë e gozhdë. Gozhdë bëhet turbullt në buzë, pastaj e bardhë, përfundimisht bëhet e butë dhe të shkatërruar.

Diagnoza dhe trajtimi

// '); //]]>

Metodat e përdorura për microsporia diagnoza është e fluoreshente, ekzaminim mikroskopik dhe kulturë.

Metoda e parë është i bazuar në faktin se flokët, mikrosporum fungale siç u përmend më lart demonstruar smeraldi-gjelbër shkëlqim kur goditi nën llambë Wood (llambë, e cila lëshon një "butë" ultravjollcë). Natyra e këtij fenomeni nuk është studiuar deri në fund. Studimi nën llambë Wood për të vlerësuar shkallën e shkatërrimit kërpudhat, më tej shërben për të rregulluar terapi, të përcaktuar efektivitetin e saj.

Për studimin e thekon mikroskopike e flokëve të marra nga lezione, ndërsa microsporia kokës - flokët e copa. Nën mikroskop mund të shihni temat e miceli, spore mbi sipërfaqen e flokëve, shkeljen e strukturës së saj.

Studimi kulturore mbjell kërpudhat në një të mesme lëndë ushqyese dhe shërben për të përcaktuar me saktësi patogjen. Materiali është përdorur edhe për thekon kulture apo fragmente të flokëve. Rezultatet zakonisht shfaqen tri ditë pas mbjellje.

Microsporia Trajtimi varet nga lloji dhe shkalla e lezione të lëkurës. Kur është fjala për microsporia lëkurë të butë pa dëmtimin e flokëve duke përdorur drogë jashtme antifungal: tretësirë ​​jod, sulfurik, acid salicilik ose squfuri-squfur-Dehtyarna vaj të parfumuar. Çdo dëmtim Pushkova, dhe më shumë flokë të gjatë terapi antifungal sistemik është i rekomanduar. Trajtimi duhet të kryejë dermatolog.