Hirsutism

Hirsutism - qimeve në model mashkullor tek gratë, manifestuar në shfaqjen e një mjekër dhe mustaqe, rritjen e tepërt të flokëve në gjymtyrëve dhe trungu. Arsyeja kryesore për origjinën e sëmundjes është i lartë

përqendrimi i hormoneve mashkullore në gjak. Shoqëruar shpesh nga infertilitetit hirsutism dhe parregullsi menstruale. Rritje të mëtejshme në masë të muskujve, klitoris, uiski tullac, coarsens zërin e tij dhe përmirëson epsh. Përveç kësaj, ju mund të merrni defeminizatsiya. Më rrallë, mund të ketë arsye të tjera - faktorë të familjes, përdorimi i drogës dhe figurave të tjera më pak të njohur.

Hirsutism Family - manifestohet në disa familje dhe grupeve etnike. Shumë më e zakonshme në mesin e popujve të caktuara të Kaukazit dhe Mesdheut. Më pak hirsutism ndodh në vendet nordike. Nëse pak i njohur shkaku i hirsutism, ajo është quajtur idiopatike. Hirsutism tillë sqarohet rritja e numrit të receptorët androgen në lëkurë, rrit ndjeshmërinë e follicles flokët, rritja e aktivitetit të një enzime që promovon konvertimin e testosterone në fraksion aktiv.

Simptomat

// '); //]]>

Hirsutism - simptomë e parë dhe e vetme e hyperandrogenism, si edhe gratë më moderne të njohur me mosfunksionim komunikimit të vezoreve dhe rritjen e flokëve, ata, natyrisht, të shkojnë me te gjinekologu. Gjithashtu, arsyeja për vizitë në një mjek është një kombinim i hirsutism mosfunksionim menstrual. Nëse simptomet janë më të rënda, atëherë këto shifra janë shtuar simptoma virilization - Voice uljen, alopecia, puçrra fytyre, pamjen e arna tullac, ndryshimet në makinë seksi, klitoris dhe për të rritur në masë të muskujve. Kur manifestimi i disa treguesve virilization shumë ndjeshëm rritjen e numrit të androgen pa ndonjë problem mund të përcaktohet duke përdorur provim hormonal.

Varësisht nga natyra e shenjave të sëmundjes e disa rëndësi është shumë më e lartë se manifestimet e hyperandrogenism dhe, natyrisht, të aplikojnë për të mjeku është i nevojshëm për ndonjë nga arsyet e cekura. Që hirsutism kombinuar simptomat klinike dhe sindroma. Ajo duhet gjithashtu të theksohet se jo gjithmonë me hirsutism rezulton hyperandrogenism. Të rrisë ndjeshmërinë e follicles flokët mund të shkaktojë rritjen e tepërt të flokëve. Por ato mund të jenë fenomen plotësisht i kthyeshëm. Sindromi Virilnyy mund të shoqërohet me humbjen e flokëve në kokë. Ajo duhet të mbahet mend se është rritur ndikimi i androgens - jo shkaku i vetëm i puçrra fytyre dhe alopecia, kështu që nëse keni shenja të tilla duhet shepetilno një endokrinolog shqyrtojë pacientit dhe dermatolog.

Hirsutism mund të jetë ankesa e vetme e pacientit, por shumë rrallë mund të ndajë simptomë. Detyra më e rëndësishme e kënd primar - Përcaktimi i kombinuar me shenja hirsutism që janë më të rëndësishme në diagnozën. Kjo është detyra kryesore e trichologist ekspertëve, e cila merret me problemet që lidhen me flokët - humbjen e flokëve, rritja në vende të padëshiruar, zbokth, seborrhea, etj

Implikimet

// '); //]]>

Si rezultat i hirsutism mund të duket hiperantroheniya, shkaqet e të cilave janë: dështimi ovarian, tumoret ovarian (granuloza tumor qelizë theka Arrenoblastoma), mosfunksionim të veshkave, çrregullime menstruale.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Trajtimi i hirsutism - një detyrë shumë e vështirë, e cila është për shkak të metabolizmit periferike, jo vetëm hipersekrecioni e androgens. Një rëndësi serioze është duke u rritur fraksionet e androgens lira, të cilat në masë të madhe rrit manifestimet e mundshme klinike hiperantrohenii. Trajtimi i hirsutism për shkak të metodave të ndryshme të bllokuar veprimin e androgen: bllokimin receptorët androgen në gjëndër e flokëve, duke ulur biologjikisht aktive ngadalësim sintezë androgens dihydrotestosterone në shënjestër indeve, ngadalësuar sintezë në gjëndrave endokrine.

Normalizimi i peshës trupore eshte nje gjendje e domosdoshme per trajtimin e hirsutism në femra cilët janë peshë, ndërsa indit dhjamor në sintezën androgjenit. Ndërmjet Body Mass Index dhe nivelet androgen parë korrelacion pozitiv. Gjithashtu duke marrë parasysh insulinës hiperantrohenii, terapi insulinë është e nevojshme.

Kontraceptivëve oral kombinuar janë përdorur në trajtimin e hirsutism, posaçërisht në formë të butë. Efekti i kontraceptivëve redukton përqendrimin e androgens të lira. Nga studimet klinike duhet të jetë njëqind kontraceptivët më efektive janë: norgestimati, Gestodeni, desogestrel.

Tsiproteronatsetat - një nga të parët antiandrogenic, ndikimi i të cilit synon shtypur tajitje gonadotropik dhe bllokadën e receptorët androgen në inde të synuar. Diane-35 është edhe një ANTIANDROGJENAVE, ajo gjithashtu ka një efekt kontraceptiv. Diane efekt anti-androgenic mund të rritet duke përdorur Androcur. Kohëzgjatja e formave të trajtimit nga 6 muaj deri në disa vjet. Drogës është toleruar mirë, por pranimi i hershëm mund të ketë disa efekte anësore - pastoznost, përgjumje, ulur epsh, rritje e peshës, mastalgia.

Spironolactone gjithashtu ka veprim antiandrogenic. Ajo bllokon sintezën e androgens nga vezoret dhe gjëndra mbiveshkore, duke bllokuar receptorët periferike dhe zvogëlon peshën e trupit. Kronike rënie administrata hirsutism. Por do të jetë edhe efekte anësore - marramendje, letargji, efekt jo të fortë diuretik. Procesi i trajtimit zgjat nga disa muaj deri në 2 vjet ose më shumë.

Nonsteroidal ANTIANDROGJENAVE Flutamid - përdoret për trajtimin e kancerit të prostatës. Efekti i drogës në bazë të ngadalësuar rritjen e flokëve, si rezultat i bllokimit receptorin. Pasojat ende nuk janë vërejtur. Pas disa muajve të trajtimit manifestuar efektin klinik.

Për të trajtuar metodë ilaçe hirsutism nuk është gjithmonë aq e përhapur sa lloje të ndryshme të heqjes së flokëve (lazer, elektrike, mekanike dhe kimike).

Me gjithë këtë, dhe të vetë-mjekoj, dhe veçanërisht rruajtje apo ndonjë metodë tjetër për heqjen e flokëve nuk është i rekomanduar. Gjëja e parë që ju duhet të bëni është vizita ekspert Trichology në fushë, e cila nëse është e nevojshme do të caktojë një provim shtesë dhe përgjigje të gjitha pyetjeve tuaja.