Humbja e flokeve

Humbja e flokeve - një njeri i bezdisur mjaft të zakonshme me të cilat përballen të dy burrat dhe gratë. Shkaqet e humbjes së flokëve janë shumë. Por për të gjetur trajtim efektiv duhet të jetë, çrregullime hormonale më themelore, të brendshme

sëmundje, furnizimi i pamjaftueshëm i gjakut në rrënjët e flokëve dhe kokës, predispozicion gjenetik, sëmundjeve infektive e kokës, imunitet të reduktuar, kimioterapi ose drogës hormonal, Postpartum humbje të flokëve, stresi, dietë të varfër, faktorë të mjedisit.

Natyra e humbjes dhe baldness dalluar humbjen e flokëve të përkohshme. Me follicles flokët përkohshme nuk vdesin. Në këtë rast, koha masa për të shpejt të rivendosur rritjen e flokëve të marra. Kur humbja e flokëve është më i komplikuar dhe që është e nevojshme për të zgjidhur këtë çështje pa vonesë ekspertë.

Shumë më shpesh vuajnë nga humbja e flokëve gjysmën e meshkujve. Baldness rajoni më të prirur parietal dhe zonën ballore. Arsyeja kryesore për këtë është dietë e varfër e njerëzve. Për flokë të ishte e fortë, e nevojshme prania e vazhdueshme të vitaminës C. Shumica e njerëzve pinë duhan, dhe kjo në masë të madhe ndikon në asimilimin e vitaminave. Pra, nëse ju dëshironi të keni flokë të shëndetshëm, heqin dorë nga zakoni. Temperaturat e mëdha apo të ulët mund të ndikojë edhe në humbjen e flokëve. Për të parandaluar këtë, ju duhet të veshin kapelë të veçantë. Në gratë humbje e flokëve është e varur nga hormonet. Hormon femra rrit jetëgjatësinë e flokëve, dhe njerëzit - kjo mënyrë të konsiderueshme zvogëlon. Në trupin e një gruaje është të dyja këto hormone dhe ata janë në ekuilibër. Por gjatë çrregullim hormonal, kjo balancë në trup është i shqetësuar, dhe të fillojnë të bien flokët.

Simptomat

// '); //]]>

Ka shumë lloje të humbjes së flokëve, por secili lloj ka shkakun e vet të veçantë. Alopecia mund të dalë në krye dhe përparme të kokës. Ajo është gjithashtu pika të mundshme të origjinës (alopecia rrethore). Dhe, sigurisht, ndoshta i impresionuar tërë sipërfaqen e kokës (alopecia plotë).

Implikimet

// '); //]]>

Nëse koha nuk fillon trajtim për humbjen e flokëve, sëmundja mund të jetë patologjike. Tani ju duhet të shihni një mjek menjëherë dhe të marrin analizat e nevojshme. Nëse nuk zbatohen në kohë, ju mund të zhvillojnë baldness. Kjo mund të çojë në atë që ju së shpejti do të duhet për transplantin e flokëve.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Një gabim i madh për çdo trajtim - heqja e të gjitha shenjave. Ky gabim trajtim, sepse simptomat janë vetëm rezultat i sëmundjes, duke vënë në e saj. Kur trajtimi është e nevojshme për të gjetur shkakun e origjinës shumë të sëmundjes. E njëjta gjë vlen edhe për humbjen e flokëve. Gjëja më e rëndësishme - për të gjetur shkakun. Të gjitha vështirësia është se pas përjetuar flokët stresi fillon të bjerë vetëm disa muaj. Dhe pastaj mjaft e vështirë që të lidhen sëmundje me një jetë të trupit tuaj ose jetën tuaj psikologjike. Megjithatë, kjo duhet të bëhet, të paktën të përpiqet për të hequr qafe vetë arsyen.

Stresi në trup mund të jetë çdo gjë, të tilla si trajtimi mjekësor i drogave. Për të hequr qafe shkakut në këtë situatë, ju duhet të konsultoheni me një mjek dhe ndoshta për të zëvendësuar drogë. Ndoshta një situatë ku ju transferuar disa sëmundje dhe pastaj flokët filloi të bjerë jashtë. Në një situatë të tillë nuk duhet të nxitojnë për të trajtuar humbjen e flokëve, së pari të rivendosur sistem të dobësuar imunitar. Por në qoftë se ju keni një sëmundje të kokës, se sa ju nuk e përdorni kujdes flokët, ata do të vazhdojnë të bien derisa ju të shpëtoj të sëmundjes. Kur i veshur me një kokë të vështirë hat mund të prishin rrjedhjen e gjakut, duke rezultuar në humbjen e flokëve. Për ta bërë këtë, të ndryshojë hat tuaj ose shkoni direkt në kapuç. Vetëm pasi ju të eleminuar të gjitha arsyet që ju tashmë mund të fillojnë për të rikthyer flokëve.

Mos harroni se ju nuk mund të kreh flokët e lagur, dhe të përpiqen të përdorin më pak tharëse flokësh, hekur dhe mjete të tjera styling.

Vërtetë Ushqimi gjithashtu luan një rol kyç në humbjen e flokëve. Hani më shumë ushqime të lartë në vitamina B dhe C.

Por në qoftë se shkaku i humbjes së flokëve filloi hormone, ju vetëm duhet të prisni nga periudha e hormoneve që trupi kishte gjetur. Dhe gjatë kësaj mënyrë të përdorni të gjitha këto metoda dhe më shumë flokët ju nuk do të bjerë.

Çdo ditë shkenca bën gjithçka përparime të mëdha në fushën e cosmetology dhe tryholohiya kohë më parë ka arritur një nivel të ri për të luftuar problemin e humbjes së flokëve. Pra, nëse ju mori këtë probleme, ekspertët do të marr trajtimin personal, pas së cilës ju do të shihni një përmirësim të madh në flokët tuaj. Nuk duhet të hezitoni të kontaktoni triholohu ekspert me përvojë do të ju ndihmojë një herë dhe për të gjithë të hequr qafe të probleme me humbjen e flokëve.

Ky telash është shumë e rëndësishme në drejtim të faktit se ambienti dhe cilësia e ushqimit janë në nivel të ulët dhe jo të këndshme. Mos vetë-mjekoj, mos e humbni këtë kohë të çmuar dhe mos harroni se çdo sëmundje dhe humbjen e flokëve shumë më e lehtë për të eliminuar në një fazë të hershme se sa për të luftuar me të për një kohë të gjatë tashmë në gjendje të keqe.