Humbja e flokeve gjatë shtatzënisë

Natyra dhe pamjen e flokëve mund të përcaktojë nëse trupi të shëndetshëm të njeriut, ose ka ndonjë shkelje. Elastike, flokët me shkëlqim - një tregues i shëndetit. Flokët e shurdhër me këshilla whipped - Treguesit e disa çrregullimeve në trup. Fuqia humbje e flokëve - sëmundja më e zakonshme.

Për herë të parë që nga personi përballet me humbjen e flokëve pas 6-8 javësh pas lindjes. Fillimisht, zona shkarkimi atje flokët që rritet. Por pas 2-3 muaj flokët të rriten përsëri.

Humbja e flokeve gjatë shtatzënisë për shkak të metabolizmit të dëmtuar për shkak se trupi ka nevojë për të ri-alokuar forcat e tyre - për të mbajtur aktivitetin normal të nënës dhe kombinojnë atë me një fëmijë të ushqimit.

Shumica humbje e flokëve përfundon menjëherë pas lindjes. Megjithatë, gjatë shtatzënisë është shumë e përshtatshme për rritjen e flokëve. Në këtë kohë rrit nivelet e estrogjenit, gjë që rrit jetëgjatësinë e flokëve. Gjatë shtatzënisë, flokët është i fortë, i trashë, më të dendura, me shkëlqim. Llambë e flokëve shumë gjatë shtatzënisë është forcuar, duke kontribuar në humbjen e flokëve të vogël. Por nëna e porsalindur është duke ndjekur që vuajnë nga humbja e flokëve. Në 3-4 muaj pas lindjes nëna e re vërejtur rritje humbjen e flokëve. Më shpesh fillon në rritjen e marrjes së vitaminave, por pasojat vazhdon. Pastaj një ide për të hequr qafe të humbjes së flokëve duke përdorur perime, lengjet e mishit, vajra, maska ​​dhe më shumë. Gratë kanë një imagjinatë shumë të pasur.

Pas 5-6 muajve të trajtimit të pafrytshme në shtëpi, shumë shkoni te mjeku. Postpartum humbje e flokëve - është një shembull klasik i humbjes fiziologjik. Megjithatë, periudha post-natal kritike për flokët. Në këtë kohë humbjen normale fiziologjike androheneticheskaya në gjendje të zhvillojnë në alopecia. Hormoni nivele të larta komplikon flokët. Pas përgatitjeve lindjes përmban placenta do të jetë më e dobishme për flokët. Fondet e placentës duhet të trajtohen mirë. Drogës duhet të jetë sterile dhe pa hormonet. Droga prandaj placentës shtrenjta bëhet vetëm kompani të njohur kozmetike.

Simptomat

// '); //]]>

Humbja e flokëve mund të jetë për shkak të shkaqeve të ndryshme dhe simptomat - vuan nga një sëmundje të rëndë infektive, seborrhea kokës, përçarje e gjëndrave endokrine, shok nervor, mungesa e substancave të caktuara në trup që janë serioze për rritjen e flokëve (silic, etj), marrja e tepruar do të thotë për valëzim, ngjyrosje, larje. Flokët fillon të bjerë pak në fillim, pastaj gjithnjë e më shumë, duke e detyruar që të i kushtoj vëmendje për atë që ata ishin shumë më të vogla.

Implikimet

// '); //]]>

Efektet e humbjes së flokëve mund të ndryshojnë. Për shembull, mund të ketë skuqje të kokës, kruajtje, flaking kokës dhe gjëja e trishtuara - një humbje të plotë të flokëve, me fjalë të tjera baldness.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Gjatë shtatzënisë humbje e flokëve është për shkak të transformimeve të hormoneve në trup. Trajtimi i humbjes së flokëve gjatë shtatzënisë mund të kryhet me maska ​​të veçanta ose disa mjetet juridike popullore. Por udhëtim më të mirë jashtë kësaj periudhe. Pas restaurimit hormonale humbjen e mjedisit do të përfundojë në vetvete. Megjithatë, nëse ajo vazhdon të ndodhë, vizitoni triholohu ju nuk mund të shmangur.

Trajtimi i humbjes së flokëve - një pjesë integrale e kujdesit mjekësor të pacientit .. Përkeqësimi i paraqitjes dhe humbjen e flokëve ndikojnë dukshëm në gjendjen emocionale që mund të çojë në efekte psikologjike. Ka mënyra të ndryshme për të parandaluar humbjen e flokëve, por në qoftë se koha nuk e kupton shkaqet më humbje, flokët nuk do të jetë në gjendje të kthehen.

Femrat gjatë shtatzënisë ka hyperandrogenism alopecia. Ky lloj i prolapse në femra shfaqet në sfondin e transformimeve endokrine në trup, rivendosjen e pamundur pa korrigjim hormonal. Kjo humbje është kryesisht për shkak të transformimit të gjëndra veshkave, vezoreve, transformuar përqendrimin e proteinave në gjak dhe shumë transformime të tjera të hormoneve në trupin e femrës.

Femrat shpesh gjenden humbjen e flokëve përhapur. Ajo shkaktoi humbje të rënda e flokëve në të gjithë kokë si rezultat i shkeljes së cikleve të tyre të zhvillimit. Me humbjen e flokëve rol të tillë kyç luhet nga faktorë të jashtëm dhe të brendshëm. Shkaqet e mundshme të humbjes së flokëve difuze - stres, plagosje fiziologjik, sëmundje tiroide, dietë të paekuilibruar, sëmundje kronike, anemia, duke marrë disa lloj ilaçeve tashmë në. Pra, kur trajtim humbje e flokëve është bërë, të gjithë këta faktorë detyrimisht duhet të merren parasysh. Kjo humbje është i kthyeshëm, por njerëzit më shpejt do të kthehet te mjeku më shumë gjasa për të parandaluar humbjen e flokëve.

Sipas kushteve të një numri të ekspertëve të vazhdojë në mënyrë aktive të rriten flokët gjatë shtatzënisë, dhe duke rritur përqendrimin e hormoneve të caktuara - jo edhe të bien në fund të ciklit të jetës. Por pas 2-3 muajsh hormonale restauruar, dhe flokët fillon të bjerë me bollëk.

Trajtim më efektive për humbjen e flokëve gjatë shtatzënisë - më shumë konsumimin e vitaminave në ushqim, si dhe ajri i freskët sistematike. Kjo është e dobishme jo vetëm për flokët tuaj, por të ardhmen e fëmijës suaj. Në trup është micronutrients ushqyer vazhdimisht dhe vitamina mund të përdoren biokaltsiy, e cila është krijuar nga shkencëtarët posaçërisht për gratë shtatzëna. Trichology me përvojë ekspert do të ju jap një konsultim të plotë mbi çështjen e trajtimit gjatë shtatzënisë. Do të këtë vitamina zakonshëm në kombinim me maska ​​e flokëve apo metoda do të jetë më globale, vendos vetëm mjeku.