Fluorosis

Shkaku fluorosis është një tepricë të fluori në trup. Fluorosis dentar është endemike, të shkaktuara nga konsumi zgjatur të produkteve dhe ujë me përmbajtje të lartë fluori. Zhvillimi i saj fillon të teething. Sepse dhëmbët e qumështit mineralizimit ndodh para lindjes, që fluorosis prek kryesisht molars.

Nuk janë një çift i klasifikimeve fluorosis. Sipas njërit prej tyre, ekzistojnë katër fazat e sëmundjes. Për të shkallës së parë lezioni karakterizuar nga smalt dhëmb minimale, e cila paraqitet si njolla apo vija izoluar melovidnoho, ngjyra porcelani, plagë përhapur rreth 3 dhëmb.

Shkalla e dytë e fluorosis është e karakterizuar nga lezione përhapur në gjysmën smalt dhëmbit është e qetë në këtë pikë. Në këtë fazë, rezistenca e dhëmbëve të procesit të kalbur rritur. Që nuk është një shkelje e mineralizimit, kalcium në smalt është reduktuar, për shkak të kësaj ajo është ngjyra karakteristike.

Faza e tretë fillon kur spot është zënë më shumë se gjysmën e sipërfaqes së dhëmbit. Dentin bëhet më e brishtë, duke çuar në konsumuarit e saj të lartë.

Për shkallën e katërt të fluorosis, përveç të gjitha më lart, dhe karakterizohet nga cenimi i integritetit të smalt, erozionit formuar, e cila mund të ketë një ngjyrë të ndryshme nga pangjyrë në ngjyrë kafe.

Më e zakonshme është klasifikimi i fluorosis dentare, Patrikeyev propozuar, sipas të cilit nuk janë format e mëposhtme të Fluorosis, thye, me pulla melovidnoho-krapchataya, eroziv dhe shkatërruese. Formë thye karakterizuar nga bandat melovidnyh zbehta në smalt, të cilat janë qartë të dukshme në tharje dhëmbë, në disa raste të shkrihen në shirita spote. Shumë më shumë vende vija të ketë sipërfaqen vestibular e prerës sipërme. Në formë njolla e fluorosis tregon një shumicë të spoteve, të cilat janë të dallueshme dhe mbresëlënëse të ngurta e kurorave, ato spote pak do të bashkohen në një vend. Fluorosis kryesisht ndikon në prerës sipërme dhe të poshtme.

Smalt në lezione njolla e shndritshme dhe të qetë, mund të ketë një dritë ngjyrë kafe. Për formën e melovidnoho-lara-lara smalt mat, e cila nganjëherë mund të marrë një ngjyrë të verdhë. Njollat ​​janë të përcaktuara qartë. Në smalt dhëmbit mund të shfaqet "pika", në fund të të cilave është e mundur nga e verdhë në ngjyrë kafe të errët. Diametër "tsyatochok" nuk kalon 1.5 mm, dhe thellësia - 0.2 mm. Dhëmbët janë gradualisht filluar të del boja. Forma erozive, përveç të gjitha treguesit e mësipërm, të karakterizuara nga formimi i erozionet (zona e smalt dhëmbit që mungon). Erozioni mund të ketë një formë të ndryshme. Smalt dhe dentin fillojnë të veshin jashtë më shpejt. Banorët e zonave me fluoride lartë vërejtur formën shkatërruese të fluorosis dentare, në të cilën integritetit shumë kurora të thyera, dhëmbët janë shumë të brishtë, pjesërisht mund të vijnë larg, por së bashku me këtë tul nuk është zbuluar për shkak se një numër i madh i vonuar dentin deleguar.

Simptomat

// '); //]]>

Një nga shenjat e para të shfaqjes së fluorosis është dhëmbë simetrike vija të bardha dhe spote. Humbja e parë e hapëse ekspozuar, dhe nëse jo të reduktuar përmbajtjen e fluorit - të gjitha dhëmbët e tjera. Pak nga pak spote të fillojnë të errësojë, ata bëhen të verdhë-gri ose ngjyrë kafe të errët. Smalt dobëson, bëhet i brishtë, shuar shpejt, bëhet hije bardhë matte.

Implikimet

// '); //]]>

Fluorosis shoqërohet shpesh me mbindjeshmëri ndaj stimujve të temperaturës. Smalt dhëmb dhe do të bashkohet fshihet lehtë. Formën e dhëmbëve në ndryshim, ndikim shumë të keq në pamjen.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Trajtimi i fluorosis dentare qëllim adresimin disavantazh estetik, në varësi të fazën e sëmundjes.

Nëse sëmundja është thye, lara-lara melovidnoho-formë, e përdorur për të hequr njollat ​​dhe terapi zbardh remyneralyzuyuschaya që synojnë normalizimin e minerale përmbajtjen e smalt dhëmbit ndotur ose. Për zbardhuesve përdoret 6% dhe 30% të zgjidhje peroksid hidrogjeni, 10% peroksid carbamide solucion ose një përzierje e peroksidit te hidrogjenit dhe acidi hidroklorik. Remineralization bërë duke përdorur një zgjidhje të 10% të gluconate kalciumit. Për të marrë një rezultat të kënaqshëm kërkon trajtim me tre ose katër trajtimeve. Efekti pozitiv zgjat 6 deri në 8 muaj, pas së cilës ju duhet të kalojë një kurs të dytë të trajtimit.

Në rastin e erozive dhe formave destruktive të fluorosis për të rivendosur ngjyra e dhëmbëve të përdorura dizajn ortopedike apo materiale të përbërë mbushje. Në disa raste, mikroabrazii mundshme përdorimi, gjatë së cilës smalt dhëmb dëmtuar është larguar nga shtresat duke përdorur një pastë dhëmbësh të veçantë. Edhe për trajtimin e formave erozive dhe shkatërruese të fluorosis përdorur veneers (peta qeramike që janë të instaluar në dhëmb dëmtuar).

Por metodat më produktive e trajtimin dhe parandalimin e të gjitha formave të fluorosis është për të ndryshuar burimin nga i cili uji i pijshëm është marrë. Por, pasi që kjo metodë është e realizueshme është e vështirë, është e nevojshme për të reduktuar futje fluoride, ajo bëhet filtrimit të ujit, ju duhet të konsumojnë zier ose i ngrirë më parë me ujë, lëng, qumësht, gjithashtu duhet për të reduktuar konsumin e ushqimeve të lartë në fluori. Pacientët duhet të braktisë pastë fluoride fluorosis dhe preferojnë ato që përmbajnë shumë kalcium.

Fëmijë

// '); //]]>

Ju gjithashtu duhet të marrin fëmijët sa më shpesh të jetë e mundur në rajonet me përmbajtje të ulët të fluorit në ujin e pijshëm. Ajo duhet të jetë e mundur për të shmangur fëmijën më të vogël dhe të rinj të ushqyerit të ushqyerit artificial. Ju duhet të konsumojnë një shumë të gluconate kalcium dhe vitaminë C.