Problemet me protezat dhe si të shmangen ato

Dhëmbët e humbur për arsye të ndryshme sot zëvendësohet mjaft sukses me proteza artificiale. Njerëzit filluan të përdorin këtë mënyrë për të rivendosur integritetin e dalje dhëmbësh kohë më parë dhe deri më sot sistemin proteza në mënyrë të avancuar dhe të ndryshme që të gjithë mund të gjeni në mesin e tyre opsionin më të përshtatshëm.

Ashtu si çdo gjë tjetër, protezat nevojë për kujdes dhe vëmendje. Kjo është e nevojshme për të siguruar një jetë të gjatë shërbimi. Këtu roli të rëndësishëm ka luajtur nga fizike protezave ndjenjat zgarë. Pas të gjitha, në qoftë se dizajni është e pakëndshme për veshin, ajo mund të përfundojë të gjitha problemet në gojën e vetë njeriut dhe ndarjen e shpejtë të protezave.

Çfarë njeriu mund të përballet për herë të parë protezat veshur

// '); //]]>
  • Kur instalimi protezat gabuar mundur indeve çamçakëz përgjigje dhe gojën, acarim, fërkim, plagë.
  • Pa zakonet, njeriu që protezë pari nadevshemu vështirë të shqiptoj fjalë dhe përtyp ushqimin. Ju nevojë për trajnim.
  • Për shkak të protezave nuk është e përshtatshme në mënyrë ideale për formën e nofullës, mund të zhvendoset sistemit. Kjo është e mundur, duke përfshirë edhe disa nga tendosje Desna.
  • Protezat varfër higjienike dhe instalimin e tyre të pahijshme mund të çojë në zhvillimin e sëmundjeve të caktuara ngjitëse.

Si për të shmangur probleme kur veshur protezat

// '); //]]>

Rregulli i parë i rëndësishëm që duhet të ndjekin një njeri i cili vendosi për të byuhelnoe proteza - Monitorimi i detyrueshëm i situatës në gojë në dentisti. Për disa nuanca të veshur këto harton mund të gjenden në këtë faqe http://stomastoma.ru/byugelnyie-protezyi~~HEAD=pobj. Kockat mund të ndryshojnë me kalimin e kohës, dhe ka të ngjarë që u ul në mënyrë të përkryer protezë pas një ndërsa pronari e tij do të sjellë siklet. Në ato raste dizajn proteze pak mund të rregullojë ose të zëvendësojë me të reja.

Në probleme me shqiptimin e tingujve ndihmon trajnim të vazhdueshëm. Filloni duke folur me një ritëm të ngadalshëm dhe të rritet gradualisht ritmin. Pasi ju merrni përdorur për një krejtësisht "trup i huaj" në gojë, ju mund të flisni mjaft lirshëm.

Vështirësitë me konsum të ushqimit gradualisht të kalojë një herë trupi juaj pushon të perceptojnë si sistem proteza të huaj. Filloni ushqim me protezë më të mirë me ushqime të buta që nuk kërkojnë tretje të plotë (supave, kos, vezë). Përtyp ushqimin ngadalë, duke përdorur të dy anët e nofullës.

Kujdesi për protezat - një pjesë e rëndësishme e shërbimit të tyre të gjatë

// '); //]]>

Çfarëdo protezë që ju zgjidhni, është e rëndësishme për të vëzhguar me kujdes të gjitha standardet higjienike. Proteza dhe goja e nevojshme për pastë dhëmbësh përditshme të pastër dhe furçat me shpohet butë. Për më tepër ndiqni të gjitha rekomandimet e bëra nga dentisti juaj.

Ky qëndrim për protezë e re do të ju lejojnë të shpejt të mësohemi me të, dhe sherr i veshur ato.