Periodontitis

Fazën e hershme të sëmundjes periodontale është një inflamacion të mushkërive në mishrat. Treguesit inflamacion të tilla janë skuqje e mishrat dhe gjakderdhje. Në qoftë se në fillim nuk për të filluar trajtimin, pastaj më vonë të fillojë periodontitis në një formë më të rëndësishme që çon në humbjen e dhëmbit. Në qoftë se, në këtë rast dhënë trajtimin, atëherë kjo është një rritje e sheqerit në gjak, si dhe rreziku i mundshëm i sulmit në zemër ose goditje në tru. Për gratë shtatzëna periodontitis mbushur me lindje të parakohshme. Injorimi kjo, periodontitis trajtohet mjaft e lehtë, dhe origjina dhe zhvillimi i saj mund të parandalohen.

Simptomat

// '); //]]>

Sëmundje të tilla si periodontitis, në një fazë të hershme mjaft e vështirë për të gjetur jashtë, mund të veprojë kështu vetëm pasi një brushing, ndërsa duket se mishrat e gjakderdhje, të shoqëruara me dhimbje. Më tej ka simptoma të tilla si boshllëqet midis dhëmbëve, mishrat fryrë, gojë të keqe, humbja e dhëmbëve, inflamacion purulent. Këto simptoma janë faza të rëndësishme pararendës i periodontitis. Ajo është, në shumicën e rasteve, zhvillohet në formë individuale për çdo person. Gjatë shkatërrimit agresive sëmundje e mishrat e dhëmbëve është mjaft i shpejtë.

Ka disa lloje të periodontitis:

1. Nekrotizues - është nekrozë indet çamçakëz. Njerëzit e natyrshme që vuajnë nga SIDA apo HIV.
  2. Kronike - sëmundja është i ngadalshëm, mishrat dhe indeve të eshtrave prohressyruyusche shkatërruar.
  3. Periodontitis formuar për shkak të sëmundjeve kronike (p.sh. diabeti).

Arsyeja kryesore për shfaqjen e periodontitis është pllakë, e cila është formuar nga ushqimi mbetet në dhëmbë. Me larja e përditshme e dhëmbëve heq pllakë tani, por disa orë ai shfaqet përsëri. Shtresa ngjitës i padukshëm që qëndron në dhëmbë për më shumë se dy ditë, kthehet në gurit, e cila është atëherë vendet ku bakteret. Gurit dhe pllakë mbi dhëmbët të çojë në acarim të mishit të dhëmbëve, pastaj - për të periodontitis. Për më tepër, sëmundjes periodontale mund të shkaktohet për shkaqe të tilla si pirja e duhanit. Duhani ul imunitetin, dhe pse bakteret rrit shumë herë.

Gjithashtu trashëgim luan një rol të madh, të mos i kushtuar vëmendje të higjienës orale, shumë njerëz vuajnë nga kjo sëmundje. Konsumi i llojeve të caktuara të barnave të reduktuar prodhimin e pështymës, e cila gjithashtu kontribuon në formimin e gurit. Diabet, për shkak të mungesës së insulinës në trup, zvogëlon rezistencën e saj, duke rezultuar në formimin e sëmundjeve të tilla si periodontitis dhe malcim nullesh. Ajo gjithashtu duhet të i kushtoj vëmendje për shëndetin e gojës për njerëzit që ndjekin dietë. Trupi nuk merr vitaminat e nevojshme, të cilat, siç e dimë, çon në një rënie në forcën e kockave dhe indeve të mishit të dhëmbëve.

Implikimet

// '); //]]>

Ka disa gradë e periodontitis:

• I parë (i lehtë) Hapi i: levizur dhembet, ndarëse mes dhëmbëve, ose më mirë lartësinë e tyre - është zvogëluar.
  • Dytë shkalle (e mesme): ka boshllëqe në mes dhëmbëve, mishrat e përflakur, prodhuar gjenetikisht dhëmbët janë duke lëvizur.
  • I tretë (i rëndë) shkalla me: lartësia e mureve mes dhëmbëve është reduktuar në 1/2 gjatësi, dhëmbët bëhen më të lëvizshme, vazhdon gjenetikisht.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Qëllimi i trajtimit të kësaj sëmundjeje është çamçakëz pastrimi i gurit, pllakatë dhe bakteret që shkatërrojnë kockave dhe indeve gum. Për pacientët me periodontitis duke përdorur këtë lloj të trajtimit, si trajtim jo-invazive. Ai përbëhet nga antibiotikëve se dhëmbët të pastër rrënjët e inflamacionit. Për të hequr bakteret dhe guri përdoren curettage (instrumentet e përdorura dhe ultratinguj). Lustrim dhëmbët jep paralajmërimin e formimit të gurit në dhëmbë. Antibiotikët mund të përdoret brenda dhe pije që ndihmon për të reduktuar rritjen e baktereve në gojë. Procedurat e tilla që përdoren në fazat e hershme të sëmundjes.

Në fazat e avancuara kirurgji është përdorur. Në mishrat është një prerje të vogël përmes të cilit guri nuk mund të pastër rrënjët e dhëmbëve. Ky operacion është kryer nën anestezi të përgjithshme dhe merr rreth tre orë. Si rezultat i transaksioneve është ulur xhep gingival, dhe përmirësuar efektin kozmetike. Pjesa e dëmtuar zëvendësuar indet çamçakëz marrë nga qielli.

Marrje ryshfeti kockave është përdorur në shkatërrimin e shumë të rënda të kockave që rrethon dhëmbin. Normalisht, një marrje ryshfeti i tillë i bërë nga pëlhurë sintetike, por ndoshta e bërë nga leckë dhe pacientit. Nëse keni nevojë për një marrje ryshfeti kockave për të rivendosur indeve të eshtrave, kjo procedurë është e kombinuar me rigjenerimin e indeve që është nën kontroll. Nëpërmjet procesit të rigjenerimit, dentisti midis indeve të sëmura dhe dhëmb paraqet një kompleks të veçantë që pengon indet e tjera, përveç kockave të rritet në këtë vend.

Ne duhet të kujtojmë se çdo sëmundje, shumë më e lehtë për të parandaluar se sa për të trajtuar atë më vonë. Ushqimi i fortë duhet të konsumohen. Ju duhet të hani dardha, mollë, lakër, karrota. Për shkak se muskujt nuk do të përjetojnë qelizat stanjacion së shpejti do të rifreskohet. Kur larja mishrat nevojë për masazh siç pritej, së bashku me furçë duhet të jetë shumë i butë dhe jo shumë të forta. Për pacientët të cilët tashmë vuajnë nga sëmundje periodontale, ka shumë fonde shtesë të veçanta për higjienën orale: kruese për gjuhën, furçë, etj Trajtimi i periodontitis kryer si duke përdorur shushunjat, por në çdo rast, para përdorimit të çdo trajtimi duhet të konsultoheni me një ekspert.

Nëse ka sëmundje të lindura apo të fituara, dukuri e periodontitis mund të ndodhë me komplikime të mëdha.