Gjakderdhje mishrat

Gjakderdhje mishrat është simptomë përgjegjës për sëmundjen e tyre. Shumë më shpesh ajo sinjalizon zhvillimin e malcim nullesh - inflamacion të mishrat. Gingivitis Nisur mund të zhvillohet në një sëmundje të rëndësishme - periodontitis. Përveç kësaj, indet e prekur rreth dhëmbit merr infektuar ato. Pëlhurë është shkatërruar, e cila mund të çojë në humbjen e disa dhëmbëve.

Mishrat e gjakderdhje të paktën një herë në jetën e tyre të vizituara nga shumica e njerëzve. Për të kjo rezulton në një dietë të madhe moderne në karbohidratet. Ajo rrit numrin e baktereve në dhëmbë, formimin pllakë, dhe në të ardhmen - gurit.

Shkaqet

// '); //]]>

Gingiviti është shkaku më i zakonshëm i mishrat e gjakderdhje. Nga ana tjetër, ai e quajti pllakatë në dhëmbë, e cila është formuar nga bakteret. Pllaka shkakton acarim të mishit të dhëmbëve dhe inflamacion. Shumë më tepër pllakë duket për shkak të konsumit të një sasi të madhe të Chur miellit dhe ushqim të ëmbël.

Ata që vuajnë nga sëmundje të ndryshme kronike infektive dhe jo infektive-, mishrat e gjakderdhje është e përhershme. Gums rrjedh gjak këta njerëz pavarësisht dëmtimit mekanik. Në këtë rast, gjakderdhje mishrat mund të jetë një shenjë e anemisë, poshtër, hemofili, diabetin, leuçemia. Kur leuçemia shënuar si nosebleeds, lëkurë të zbehtë, lodhje shpeshta, të ftohtë.

Njerëzit që abuzojnë duhanit dhe ata që shpesh merr hormonet, ka edhe një Mishrat përhershëm gjakderdhje. Shumë më tepër në këto rrethana nuk është e shoqëruar me inflamacion dhe humbja e gjakut është i vogël. Pirja e duhanit, stresi, dietë e varfër çekuilibruar më shpesh është shkaku i mishrat e gjakderdhje. Kjo mund të shkaktojë sëmundje dhe duke marrë drogë të caktuara dhe çrregullime metabolike, të tilla si mungesa e vitaminës C me barnat që ndikojnë në zhvillimin e mishrat e gjakderdhje, droga gjakut hedh lëng i izoluar - Warfarin, heparin, etj

Gjatë shtatzënisë trupi i gruas është i shqetësuar ekuilibrin hormonal, e cila mund të çojë në mishrat e gjakderdhje. Ata bëhen të fryrë dhe i fryrë, ind lidhës dobëson. Pas lindjes, malcim nullesh shtatzënisë zhduket.

Por më shpesh mishrat e gjakderdhje të shkaktuara nga sëmundja periodontale. Ajo është treguesi i parë i një procesi patologjik manifestimit kryesisht gjakderdhje gjatë brushing.

Shkaku i origjinës së sëmundjes periodontale mund të jetë trajtimi i varfër dentar, të tilla si mbushje me vulosur dobët ose grooves me overhanging skajet ku sedimente të grumbulluar, duke formuar një faktor i madh rreziku.

Nëse njerëzit e përdorur për të ngrënë vetëm ushqime të buta, ai gjithashtu mund të zvogëlojë përtypet funksion. Përveç ushqimit të butë nuk do të ndihmojë dhëmbët e vetë-pastrimi, kështu që ata formuan pllakë, të cilat baktereve race.

Simptomat

// '); //]]>

Të shëndetshme mishrat janë shtrënguar, një trashësi prej rreth 1 mm, ind lidhës. Ajo është e bashkangjitur në kockave mandibular ka furnizim normal të gjakut. Skuqje, ënjtje, shkrifje dhe gjakderdhje mishrat kur brushing dhëmbët tuaj janë treguesit e para të sëmundjes.

Në vrimë e saj dhëmbi është mbajtur nëpër disa lidhjeve të veçanta periodontale. Gjatë zhvillimit të sëmundjes ligament bie, duke formuar një xhep në mes të çamçakëz dhe dhëmb. Me përparimin e sëmundjes mund të ndodhë dhe abscesi çamçakëz, të pakëndshme në rast të humbjes së dhëmbit.

Në fazën fillestare atje siklet, mishrat e dhimbshme. Kur brushing dhëmbët tuaj dhe duke marrë ushqim të fortë, mund të ketë gjakderdhje. Në dhëmbë depozitat formuar, buds dhëmb janë cyanotic. Me zhvillimin e gjakderdhjes sëmundjes përmirëson, ka frymë, ndjeva një ndjesi djegie dhe mishrat kruajtje në mes dhëmbëve shfaqen të çara. Edge flushed çamçakëz, me ënjtje.

Në rastet e rënda të shënuara dhimbje në mishrat, paaftësia për të përtyp, gjakderdhje ekstreme. Dhëmbët janë zhvendosur nga fan-formë, goja vjen një erë të pakëndshme. Nuk janë të mjaftueshme nën-nadyasenni dhe depozitave lëvizshmëria e shkallën e dytë ose të tretë.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Ne nuk duhet të vonojë trajtimin e mishrat e gjakderdhje, përndryshe sëmundja përparon, duke çuar në gjakderdhje edhe natën, kruarje dhe fryma e keqe. Nëse mishrat e gjakderdhje të shkaktuara nga zgjerimi i xhepat gingival, ajo mund të eliminojnë në mënyrë efektive heqjen e gurit dhe pllakë. Për të konsoliduar numrin e trajtimit të terapisë fizike është kryer procedurat e përcaktuara të përmirësuar objektet të pritjes.

Nëse gjakderdhja është shkaktuar nga çrregullime endokrine, mjeku duhet të dini se çfarë medikamente pacienti është duke marrë, sepse shumë prej tyre mund të shkaktojë efekte të tilla anësore.

Është e rekomanduar për përdorim të pakomplikuar të pastë dhëmbësh anti-malcim nullesh, xhel për mishrat, rregullisht shpëlarje gojën tuaj lëngje të veçanta projektuar për këtë qëllim. Shumë zgjidhje janë të përbërë nga antiseptik që në mënyrë efektive të konkurrojnë me proceset inflamatore. Megjithatë, para se të aplikoni lëng të tillë duhet të konsultoni një dentist.

Që nga mjete të bimor janë të përshkruara zakonisht rizomat cinquefoil (Kalgan), leh lisi përzier me gëlqere-lule, rrikë barelë bonove.

Më i rëndësishëm në trajtimin e gjakderdhje mishrat mbajtur higjienës orale. Shepetilno Ju rregullisht duhet të lahen dhëmbët tuaj, sidomos gjatë natës para shtrat. Nëse ju shikoni gjakun kur brushing dhëmbët tuaj, të ndryshojë në një furçë të butë, të përpiqet të pastrohen më me kujdes, mocionet rrethore të kujdesshme, të paktën disa minuta.

Për më shumë efektive pastrimi pe për të pastruar dhëmbët duhet të përdoret si shpohet furçë nuk mund të depërtojnë në hapësirat ndërmjet dhëmbëve, të cilat mund të jenë të mbetet gjatë ushqim, e kalbura dhe çojnë në inflamacion.

Nëse mishrat gjakderdhje të shkaktuara nga sëmundjet e gjakut, trajtimi drejtuar kryesisht për të rivendosur koagulimit të gjakut dhe numrat e trombociteve në të.