Pykë-formë dhëmbët defekt

Pyke-formë dhëmbi karakterizuar nga mungesa e thelluar në formën e një pyke në buzë të mishrat. Nga ky lloj i dëmit nuk është dhëmb i kalbur, në shumicën e rasteve, njerëzit vuajnë mesme dhe mosha e vjetër, por ajo zakonisht fillon në adoleshencë.

Aktualisht ekziston konsensusi mbi origjinën e pykë-formë dhëmbëve mangësi. Sipas një teorie, baza e këtij telashe është gjendja e trupit, veçanërisht origjina e mangësi pykë-formë ndikon mosfunksionim tiroide. Përveç kësaj, studimi tregoi një lidhje midis shkeljes së traktit gastrointestinal dhe origjinën e sistemit nervor qendror dhe mungesa e pykë-formë dhëmbëve.

Më të popullarizuara për momentin ka teori që pretendojnë se shkaku i mungesës së pykë-formë qëndrojë mekanike dhe kimike veprim. Veprimi mekanik (p.sh., një pastrim intensiv Chur ose përdorimi i pastave shumë gërryes) çon në konsumuarit e dhëmbit. Veprimi kimik (konsumi numër i madh i ushqimeve dhe pijeve të lartë në acid) është një shpërbërja graduale e dhëmbit. Mbështetësit e konsiderojnë një tjetër teori si një tregues i mungesës së pykë-formë patologjinë periodontale, vendi i formimit është e ekspozuar qafën e dhëmbit. Gjithashtu u pa se shumë më pykë-formë krisje formuar në njerëzit me malocclusion. Kjo është për shkak të shpërndarjes së pabarabartë të ngarkesës në dhëmbët e shkaktuara nga pavend mbylljen e tyre. Ka edhe teori që besojnë se mungesa e pykë-formë dhëmbë quajtur faktorët neurogjenik, bruxism (Dhëmbët bluarje natë), etj

Ekzistojnë katër lloje të mangësitë pykë-formë dhëmbëve. Lloji i parë është manifestimi i parë i sëmundjes që janë të pamundur për të identifikuar sy. Zvogëlimi i dhëmbit mund të shihet vetëm përmes një xham zmadhues. Prania thotë se mungesa e ndjeshmërisë ndaj stimujve. Lloji i dytë është karakterizuar me të meta sipërfaqësore në një prerje-si lezione të thellë smalt prej 0.2 mm dhe një gjatësi prej 3-3,5 mm. Ky lloj i mungesës pykë së dukshme me sy, dhëmb ndjeshmëri në rritje. Lloji i tretë përfshin mangësi pykë 0.2-0,3 mm të thellë dhe të gjatë - 3.5-4 mm. Muret janë thelluar në një kënd prej 40-45 °, ngjyra - verdhë. Mungesa e gjatësisë thellë pykë prej të paktën 5 mm, mure të qetë dhe në fund, me tehe të qetë. Në këtë rast, humbja e shtresat e thella të dentin.

Zakonisht pykë disavantazhet e zhvillimit të dhëmbëve simetrike. Në zhvillimin e kariesit lezione të dhëmbëve nuk dallojmë dy faza: Faza akute (rrjedha e shpejtë) dhe stabilizimin fazës. Për fazën e parë karakterizohet nga ulja aktive indeve, i shoqëruar nga hyperesthesia. Faza e dytë është karakterizuar jo mbindjeshmëri të rënda dhe çrregullime të zhvillimit të ngadalshëm.

Në parandalimin mungesa pykë dhëmbët duhet për të eliminuar presionin mekanike mbi sipërfaqen e tyre, kafshoj korrekt, shepetilno kujdesin e duhur dhe me gojë, konsumojnë kalcium të mjaftueshme dhe vitaminë D.

Simptomat

// '); //]]>

Shpesh pengesë ka shenja formë pykë. Në disa raste ka shkelje të indeve të qafës së mitrës rreth dhëmbit. Në shumicën e rasteve, mungesa e zhvillimit është i ngadalshëm, ndërsa thellimi konturet e saj nuk do të ndryshojë, shkatërrim dhe zbutjen e indit është vërejtur. Në disa raste mbindjeshmëri mundshme shpejt kalon ndërveprimin e stimujve temperatura, mekanike apo kimike. Intensiteti i mungesës së reduktimit shpejtësi të varet nga indet e vështirë.

Implikimet

// '); //]]>

Patrajtuara pykë-formë e metë mund të shkaktojë një reduktim të madh të indeve të dhëmbëve vështirë, zhvillimin hyperesthesia, transformime degjenerative në pulpë. Në qoftë se e meta arritur shtresat e thella të dentin, kurorën vidlamu rrezik. Shpesh kur ka një mungesë të pykë-formë recesionit te mishrat, rezultati mund të jetë një humbje e dhëmbë të shëndetshëm. Për shumë rezultateve të pakëndshme pykë është mungesa e papëlqim estetike.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Në mungesë të parë pykë faza e trajtimit është për të kryer terapi remyneralyzuyuschey përbërë nga marrë drogë që rrisin indet rezistencës. Gjithashtu, kur kjo mungesë duhet të përdoret për pastrimin e dhëmbëve, furçë të butë dhe një pastë dhëmbësh të vogël gërryes me përmbajtje të lartë fluori. Nëse mungesa e thellësi më të madhe se 2 mm, pasi remineralization duhet të vënë vulën e materialeve të përbërë. Në rastin kur ekziston kurora shpërbërjes rrezik, përparësi i jepet në instalimin e kurorave artificiale. Ne kemi nevojë që ata të jenë prej hekuri ose plastike dhe të ketë një rimeso porcelani. Kjo metodë është më radikal, por edhe më efektive. Nëse mangësi është pykë-formë kanali dhëmb, është e nevojshme për të kryer trajtim.

Një tjetër metodë e heqjes së pykë-formë dhëmbëve disavantazh është instalimi i veneers. Qëllimi i kësaj metode nuk është trajtimi i vetëm por edhe të eliminuar efektet estetike. Kur instalimi veneers jashtme dhe që përtypet pjesë e dhëmbit janë mbyllur pjatë qeramike. Në disa raste, kjo metodë parashikon të ndihmojë të parandaluar përsëritjen dhe për të eleminuar shkakun e defektit pykë-formë.

Dëmi më pak dhe metoda më efikase e heqjes së pykë-formë dhëmbë është mungesa e korrigjimit kafshimit. Por kjo metodë është mjaft e gjatë.

gjatë trajtimit duhet të marrë vitaminat dhe mineralet e nevojshme për të zvogëluar qafën mbindjeshmërisë të strukturës së dhëmbit dhe forcimin e dhëmbëve. Ju gjithashtu duhet vizita të rregullta dentare për të monitoruar disavantazhin e pykë-formë X-ray dhe periodikisht dhëmb.