Karies

Sëmundjet më të zakonshme orale jane kariesi dental, e cila është manifestuar në formën e shkatërrimit të dentin (ind dentare vështirë) dhe smalt dhëmbit. Rezultati është dëmtimi i dhëmbit të parë, dhe pastaj - formimin e dëmtimit të dhëmbëve.

Dëmtimit të dhëmbëve janë proces më sistematike se lokale. Faktorë të brendshëm, të tilla si një gjendje e imunitetit, traktin gastrointestinal luajnë një rol të rëndësishëm në zhvillimin e kariesit. Nuk është higjiena pak serioze dhe me gojë. Sipas një teorie e prishjen e dhëmbëve, kujdes dentar gabuar dhe të parregullt çon në formimin e pllakatë në smalt, dhe ajo është formuar në zonat ku nuk hiqen gjatë përtypet, me fjalë të tjera në gropa dhe në sipërfaqet e përtypet e sipërfaqeve anësore të dhëmbëve. Gradualisht Veshje lidhet me sipërfaqen e dhëmbit dhe është një vend i favorshëm për zhvillimin e të ashtuquajturave baktereve kariesohennyh.

Kohëzgjatja vulosur nga kripërave minerale për të formuar pllakë të dhëmbëve. Bakteret përfshira në pllakë të dhëmbëve, duke prodhuar acid laktik që shkatërron dhëmb smalt, si rezultat i kësaj dhe fillon të zhvillohet karies. Bakteret Kariesohennye prodhojnë një polysaccharide quajtur dekstran, baza dekstran është sukrozë. Me këtë dhe dëmshpërblimi sjellë sasi të madhe të konsumit të ëmbëlsirat.

Shumica e njerëzve kanë rezistencë të ulët (rezistenca) Procesi i kalbur, por në një farë trupin kjo pronë shumë të mjaftueshme. Niveli i rezistencës është për shkak të gjendjes së sistemit imunitar të njeriut, me fjalë të tjera, pse sistemi imunitar nuk është e fortë, kariesit më të zhvilluara, dhe trashëgim. Një tjetër arsye që provokon zhvillimin e prishjen e dhëmbëve, është përbërja dhe vetitë e pështymë. Sipas rezultateve të studimit, njerëzit e ekspozuar ndaj formimit të saj, të ketë një bandë e pështymë shkëmbimit përmban kripëra minerale. Përveç kësaj, kariesi është shkaktuar nga mungesa e kalciumit, fluorit, fosfor dhe minerale të tjera.

Varësisht nga thellësia e shkatërrimit të prishjen e dhëmbëve janë fazat e mëposhtme: spot i kalbur, kariesi sipërfaqe, e mesme dhe dëmtimit të dhëmbëve të thella. Në fillim të sëmundjes në smalt të dhëmbëve duket spot të bardhë, e cila është fillimisht të verdhë dhe më pas kafe. Në këtë fazë karies mund të jenë shumë të gjatë, deri në disa vjet. Nëse në këtë fazë të sëmundjes ndryshojë dietën, dietë të përfshijë ushqime që përmbajnë shumë vitamina, kalcium dhe fosfor, dhëmbi mund të ndalet. Në rastin e një shkatërrimi të pakëndshme e fillimit të smalt dhe dentin. Dërrmues rritet zgavër jo vetëm i thellë, por e gjerë. Grumbullohen në ushqim me gojë mbetet një mjedis pjellor për rritjen bakteriale.

Në varësi të, (në zhvillim në dhëmbët e mbyllur më parë) dentare mundshme primare ose sekondare origjinës.

Për të parandaluar prishjen e dhëmbëve duhet të inspektohen rregullisht dhe dentisti dy herë në vit për të kryer brushing dhëmbëve. Një tjetër metodë e profilaksisë është presion i fissures (përtypet sipërfaqet e dhëmbëve). Që të përbëhet nga grooves ndarje dhe grooves, ata janë shumë të vështirë për të pastruar ushqim. Në procesin e nënshkrimit dentisti mbyll përsëri dhëmbët sipërfaqe sealant plotësoni fushat më të rrezikuara. Gjithashtu, për parandalimin e konsultimit me mjekun mund të marrë fluori. Mos harrojmë për marrjen e pasta të veçanta, gargarë, dhe kështu me radhë. D.

Simptomat

// '); //]]>

Në fazat fillestare të prishjen e dhëmbëve zakonisht nuk ka simptoma janë vërejtur, por në fund, kur plagë depërton përmes smalt, ka mbindjeshmërisë (dhëmbët me dhimbje reagojnë ndaj temperaturës dhe irritues kimike). Për formën akute e kariesit pëlhurave tipike zbutëse që kanë një ngjyrë gri, në një herë i impresionuar me një çift të dhëmbëve. Në formën kronike si pëlhura me ngjyra pominyanyy, por ata janë tehe të dendura dhe të qetë.

Implikimet

// '); //]]>

Dëmtimit të dhëmbëve mund të ketë shumë pasoja të pakëndshme. Përveç kësaj, se mungesa e trajtimit mund të çojë në humbjen e dhëmbit ose shkatërrimi, ekziston edhe rreziku i minber, e cila është një shumë mjaft e dhimbje, dhe periodontitis (inflamacion i indeve). Në rast të inflamacionit infeksionit mund të përballen dhe indet e buta të mishit të dhëmbëve. Gjithashtu rrit rrezikun e sëmundjeve të kariesit të nyjeve dhe sistemin kardiovaskular. Prania e infeksionit në disa raste shkaktojnë origjinën reaksione alergjike. Që nga dhëmbi i kalbur nuk mund të përtyp ushqimin e duhur, ajo mund të çojë në formimin e sëmundjeve të traktit gastrointestinal.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Për të shmangur komplikime, karies të paktën të dyshuar duhet të vizitoni dentistin. Në fazën e parë të kariesit (spote fazë) mbante terapi të mjaftueshme remyneralyzyruyuschey synon forcimin smalt. Nëse dhëmbi është tashmë në fazën e mesme, zgavrën kalbur duhet ta instaloni vulën. Pre-Nevoja për të hequr të gjitha indet e prekura. Shumica vula moderne bërë nga photopolymer. Disavantazhi i këtij materiali është se me kalimin e kohës ajo fillon të "vsidatysya", e cila çon në formimin e çara midis dhëmbit dhe vulën. Kështu, vula photopolymer projektuar për tre deri në pesë vjet. Vula më të shtrenjtë qeramike do të zgjasë shumë më gjatë se kaq, ajo duket më aesthetically i kënaqshëm. Me mbushje qeramike dhëmbit mund të japin pamjen origjinale. Procedura instalimi i vulave marrë emrin e "mikro".

Në fazën përfundimtare të trajtimit të dhëmbëve të destinuara për të mbajtur gjallë dhëmbin, por nëse kjo është e pamundur, dhëmbi është hequr, atëherë ne e trajtojmë indeve dhe proteza.

Për trajtimin dhe parandalimin e prishjen e dhëmbëve nuk është e rëndësishme për të ngrënë ëmbëlsira gjatë natës, në mes vakteve dhe si një vakt të kaluar.