Dhëmb i pjekurisë

Dhëmbët urtësi, e cila është e teta me radhë në çdo rresht, ka shumë pak, në thelb, rreth 17 - 25 vjeç, por mundet që në një kohë më vonë. Dallimi midis këtyre dhëmbëve që janë shumë më të vështirë për të shkurtuar nëpër,

Kjo vlen mandibula kur të gjithë të tjerët janë tashmë në mënyrë të vendosur në vend dhe jo veçanërisht të duan të ndajnë territorin e tyre. Kushte të tilla në shpërthim nganjëherë provokojnë dhimbjen dhe inflamacion indeve lokal.

Kjo ndodh se shfaqja e dhëmb i pjekurisë është vonuar, për shkak të inflamacion fillon të rritet, duke manifestuar temperaturë të lartë dhe dhimbje të forta që nuk i jep njerëzit edhe vetëm për të folur ose të ngrënë. Kjo gjendje plotësisht mund të shkaktojë inflamacion të indeve ngjitur dhe kockat e nofullës.

Shumica dhëmbët urtësi eliminohen pothuajse menjëherë pas shfaqjes. Arsyeja është se për shkak të përparimit të evolucionit të nofullës njerëzor mori vogël (arsyeja qëndron në zbutjen e ushqimit), dhe dhëmbët nuk ka ndryshuar në madhësi, dhe sasi. Për më tepër, prorezyvayas paktën, kanë dhëmbë urtësi, përreth kushteve dhe jo fqinjët shumë miqësore rriten shtrembër, nganjëherë ndërhyrë në gojë dhe duke vepruar irrituese për mishrat. Bukuri i pasaktë dhe i rremë i dhëmbëve të pjekurisë duke i bërë ato të vështira për të pastruar tërësisht, përmes të cilit ata shpejt grumbulluar pllakë dhe karies formuar. Nëse dhëmb i pjekurisë nuk ka dashur të jetë i lindur, madje edhe nga asgjëja ajo shpesh mund të shkaktojë dhimbje fytyrës nevralgjike dhe dëme rrënjë dhëmbët ngjitur.

Simptomat

// '); //]]>

Më vonë i mençur shpërthim dhëmb mund të fillojë edhe në vitin 85 - vjeç moshuarit (Kjo është me të vërtetë me të vërtetë "urtësi"). Pengesë kryesore është shfaqja e shpërthimit dhëmb i pjekurisë së vështirë, shpesh shkon në anën e dalje dhëmbësh ose pushimi në e shtatë të afërmit të tij. Gums rrethojnë dhëmbin vetë, gradualisht shtohet dhe dhëmbët alternative të lënduar. Kur çamçakëz që mbulon dhëmb i pjekurisë, plehu akumuluar ngadalë. Ulët inflamacion dhëmbët urtësi ndikuar muskujt tuaj gjithashtu përgjegjëse për lëvizjen e nofullës kështu fillon të zhvillohet inflamacion "tetanos." Gjithashtu dhimbje të ngjarë kur gllabërim dhe ethe. Kur shfaqja e shenjave të mirë paraqitur pa vonesë për të vizituar një kirurg dentar.

Implikimet

// '); //]]>

Nëse pas dhëmbi shkaqet e mësipërme duhet të hiqet, është e nevojshme për ta bërë atë në kohë - një alternativë e mirë është e adoleshencës në fund ose adoleshencë e hershme. Dhëmb i pjekurisë aftë për të shkaktuar probleme të mëdha dhe pas largimit. Komplikimi më i shpeshtë është i ashtuquajturi "vrimë e thatë." Origjina e këtij lloji të komplikacion ndodh nëse rucksacks ish dhëmb nuk duket mpiksje gjaku formuar dhe papritmas dhe pastaj menjëherë në rënie. Formimi i një mpiksje gjaku është një pjesë e domosdoshme e rrugës së shërimit, kështu që nuk është ndikim të rëndësishëm në procesin e shërimit. Së bashku me këtë, në shumicën e rasteve, ka një dhimbje e shurdhër tri ditë pas nxjerrjes së dhëmbit dhe erë të pakëndshme që del nga goja. Në rastin kur dhëmb i pjekurisë është i afërt me mbaresa nervore të nofullës, atëherë procesi heqja ato mund të jenë të prekur, duke shkaktuar një humbje të përkohshme të ndjesi të buzëve, qiellzës, gjuhë, mjekër.

Metodat e trajtimit dhe komplikimet e mundshme.

// '); //]]>

Për të hequr shpërthim inflamacion i dhëmb i pjekurisë, doktori bën zonë bezbolivanie dhe excised kujdes i qartë i vështirë për të prerë një dhëmb, dhe pastaj të përshkruajnë antibiotikët. Plotësisht rikthim mund të fillojnë, ndoshta jo të fillojë. Në thelb, çdo gjë varet nga vendosja e dhëmbit dhe drejtimet e saj të mençur pikërisht aty ku ai "prerë".

Një tjetër shpërthim trajtim, i shoqëruar nga dhimbje të forta, është shkatërrimi i shkakut, me fjalë të tjera dhëmbi tetë. Ky manipulim kirurgjik është shpesh shumë e vështirë për kirurg, por jo për pacientin. Vështirësitë kryesisht të lidhura me jonormale dhëmb Vendi mençur, rrënjët e një të saj të madh të shumta dhe pamundësisë për të hapur gojën e pacientit është e mirë (nëse vonuar apelit).

Heqja e dhëmbit mençur mund të marrë një periudhë mjaft të gjatë kohore, por pacienti anestezi të drejtë gjithë këtë kohë të qëndrojnë për të plotësisht normale. Ajo podchernut se lehtësim i menjëhershëm, pas shpëtimit të suksesshëm të tetë dhëmbëve do të jetë. U shfaq në inflamacion tetanos mund të ndodhë gjatë javës, por ai nuk e pëlqen probleme kurrë përsëri, frymëzuar lehtësim gëzuar.

Trajtimi shfaq kariesit dhëmb i pjekurisë, periodontitis apo minber - është një mundësi mjaft i paqartë. Ky proces në fakt ekspozuar ndaj të gjithë dhëmbët, por për shkak se dhëmbët urtësi janë të infektuar më shpesh. Që ata nuk kanë metodë vetë-pastrimi, dhe më "Zot" është shpesh vetëm tepër dembel për të pastruar mirë e tyre apo furçë dhëmbësh nuk është në gjendje për të marrë në pjesën e dëshiruar të dhëmbit. Karies, të zhvilluara në zonat e paarritshme dituri dhëmb, është shumë e gjatë dhe e vështirë trajtimi, duke pasur parasysh kompleksitetin e strukturës rrënjë të skemës dhe të pakëndshme "shtrat". Mënyra e plotë e rrënjëve lakuar ndonjëherë nuk është e mundshme! Treat këtë arsye, koha më e mirë, dhe papritmas vetëm dembelizmi dhe dhëmbi është jashtë dalje dhëmbësh kryesore - vetëm më e lehtë për të hequr. Çfarë nëse pacienti është vendosur megjithatë të nënshkruar dhëmb i pjekurisë, ai ende do të jetë shumë e vështirë për të ruajtur në pastërtinë e duhur, e cila herët a vonë do të çojë për të ri skupchuvannya pllakë. Dhe pastaj, si rezultat, mund të jetë përsëri karies mesme në kryqëzimin e mbushje të dhëmbëve. Pra, për të shmangur të gjitha këto hassles dhe dentisti rekomandon heqjen e parevokueshme dhëmb i pjekurisë.