Parotitis

Shytat, aka zavushnytsya ose shytat - një sëmundje akute infektive virale e cila shkakton inflamacion të gjëndrave të pështymës. Sëmundja prek kryesisht fëmijët e moshës 5 deri në 15 vjet dhe është shumë ngjitëse, shpesh kthehet në epidemi, veçanërisht në institucione.

Burimi i infeksionit është vetëm një person i sëmurë, e cila është ngjitëse një ditë para se simptomat e manifestimeve sëmundjes, dhe në 5 ditët e para pas fillimit. Virusi Shytat transmetohet nga pikat ajrore, por mund të transmetohet me anë të objekteve të përbashkëta dhe përdorimin.

Zakonisht sëmundja vuajnë më shumë meshkuj, së bashku me kulmin e sëmundjes në pranverë dhe në fillim të vjeshtës.

Shytat mund të ndodhë në disa forma, të cilat lejohen të identifikuar klasifikimin e formave të tij të ndryshme:

• Forma asimptomatik - e karakterizuar nga mungesa e shenjave dukshme të sëmundjes mund të njohur pastaj në zbulimin e antitrupave në gjak;
  • Forma pakomplikuar - e karakterizuar nga lezionet e një ose më shumë gjëndrat e pështymës, pa komplikacione të mëtejshme;
  • formë e komplikuar, e karakterizuar nga lezione në organe të ndryshme dhe zhvillimin e sëmundjeve të rënda.

Në identifikimin e rasteve të shytave në institucionet e fëmijëve duhet të krijojnë karantinë për 21 ditë. Imunizimi me vaksinën e gjallë ka fituar pranim në vitet e fundit, reduktuar incidencën e shytave dhe komplikacione më pas. Një person i vetëm mund të merrni të sëmurë një herë në një jetës shytat, dhe pastaj fiton imunitet për jetën.

Simptomat

// '); //]]>

Periudha e inkubacionit të sëmundjes mund të zgjasë deri në 20 ditë, por më shpesh sëmundja ndodh në 15-19 ditë. Një ose dy ditë para se të shprehur simptomat e shytave pacientëve ankohen për gjendje e sëmurë, të dridhura, pagjumësi dhe oreks. Pastaj vjen zhvillimin e shpejtë të transformimeve inflamatore në gjëndrat e pështymës, gjendra të fryrë, duket goja e thatë, dhimbje në zonën pranë veshit, e cila intensifikuar gjatë përtypjes dhe gëlltitjes, mund të përjetojnë ënjtje të gjëndrave qafa e lëkurës të shtrirë dhe me shkëlqim.

Në formën e butë e sëmundjes e mban temperaturën e trupit në rajonin e 37 - 37.2 gradë, formë të moderuar të shoqëruar me një rritje të temperaturës në 38-39,9 gradë, ka një ethe, dhimbje koke, dhimbje të trupit, gjëndra pështymës rrit shumë zakonisht të dy Palët kanë dhimbje në organet e tjera. Në shytave rënda temperatura ngrihet mbi 40 gradë dhe mund të mbajnë më shumë se 14 ditë, ka takikardi, presioni reduktohet, çrregullime të gjumit dhe oreksi.

Implikimet

// '); //]]>

Ethet zakonisht zgjat deri në 7 ditë nga periodik temperatura depresioneve, atëherë tumor pështymës gjëndër fillon të largohem dhe për shtatë ditë është zvogëluar dhe plotësisht pa pasoja, trupi prodhon antitrupa dhe shytat më asnjë rrezik për ata që e kontraktuar ato. Nëse ka komplikime pasojat e sëmundjes mund të jenë shumë të ndryshme ashpërsia në varësi të organeve të prekura. Komplikimet ndodhin në gjëndra të tjera dhe sistemin nervor qendror.

Inflamacion më e tmerrshme e membranave lëngshëm të trurit dhe encefaliti deri në vdekje dhe të trurit të pakthyeshme lezione, inflamacion i pankreasit që mund të shkojnë në një kronike, shurdhim në veshët humbjen, varfëri si rezultat i inflamacionit të testiseve dhe atrofi e saj, zhvillimin e clots gjakut në prostatë dhe legenit dhe mbledhje papritur gjatë jo e lidhur me ngacmim (priapism). Virusi Shytat mund të çojë në dëmtim të fetusit në gratë shtatzëna, më shpesh zhvillojnë sëmundje të zemrës. Përveç kësaj, efektet e sëmundjes mund të jetë vezore, gjirit dhe endokrine gjëndrat, veshkat, zemra dhe zvogëlimin e numrit të trombocitet në gjak.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Shytat ka trajtim specifik, nuk është vetëm trajtim simptomatik: marrja antipyretics, larje me ujë të ngrohtë kompresat të vezëve, është aplikuar për përflakur fashot ngrohjes gjëndër me mjetet për paqe. Më e rëndësishme në shytave parandaluar komplikimet e mundshme. Për ta bërë këtë, ndiqni regjim shtrati për të paktën 10 ditë për përdorim ushqim qumështit dhe produkteve bimore, të shmangur ushqimet irrituese acid, për të shmangur sasi të mëdha të yndyrës dhe fibra. Fyt pas një vakt duhet të shpëlaj me sode buke apo ujë të ngrohtë.

Në format e rënda të virusit shytave sëmundje mund të çojë në komplikacione të ndryshme që lidhen, kryesisht, me humbjen e gjëndrave dhe të sistemit nervor qendror. Në të gjitha këto raste duhet shtrimin në spital urgjente. Komplikimi më i rëndë është inflamacion i membranave lëngshëm të trurit dhe encefalit me një opinion të favorshëm në përgjithësi. Megjithatë, në shumë raste ka probleme të sjelljes dhe humbjen e dëgjimit dhe vizion. Shytat rrezik i madh është për djemtë gjatë pubertetit, si në raste të ngjashme rrit rrezikun e inflamacion të testiseve - orchitis. Pas pësimit shytave orchitis rreth 10% e djemve bëhet jopjellor. Sëmundja është më shumë meshkuj të rritur gjithashtu mund të çojë në shterpësi dhe orchitis. Vajzat dhe gratë rritur shytat mund të shkaktojnë inflamacion të vezoreve, por kjo është e rrallë.

Komplikime tjera të shytave mund të tregojnë inflamacion i pankreasit - pancreatitis, inflamacion të prostatës - prostatitis, një inflamacion i veshkave - nefrit, një inflamacion i gjëndrës tiroide, muskujve të zemrës, dëgjimit dëme, deri për të përfunduar shurdhim, artrit. Trajtimi i komplikimeve të shytave synojnë eliminimin e inflamacionit - Në raste të rënda corticosteroid - dhe rivendosur funksion të organit të prekur.