Heqja e dhëmbëve

Sot Stomatologji duke u përpjekur për të ruajtur një dhëmb të dëmtuara me metoda të ndryshme dhe vetëm më vonë, si një mjet i fundit, kryer nxjerrjen. Dhe unë duhet të them se procesi i heqjes së dhëmbëve në stomatologji moderne nuk ishte aq e dhimbshme dhe të pakëndshme, që ishte më parë.

Simptomat

// '); //]]>

Nxjerrja e dhëmbëve është kryer pas trajtimit dhe gjetjes se dhëmbi pashërueshme ose mund të çojë në komplikacione të rëndësishme. Mjeku së pari të kryejë një inspektim të plotë të gojës dhe të bëjë një radiografi të problemit dhëmbit, dhe pastaj të vendosë për të bërë operacionin në person ose dërgoni pacientin për kirurgun.

Treguesit bazë për nxjerrjen e dhëmbëve janë:

• Gjuha plagosur dhëmb ose gojë;
  • periodontitis kronike, inflamacion, kur nuk është hequr thjesht;
  • në diskrecionin e mjeku në proteza;
  • pezmatim nervi shkakton dhëmb;
  • faza akute e infektive - sëmundjet inflamatore të nofull (osteomyelitis odontogenic);
  • prania e abscesit purulent ("fluksit"), abscese, etj.;
  • trajtim ortodontik, një pickim parregullt;
  • periodontitis në një fazë të avancuar.

Kur ju hiqni dhëmbi, marrë parasysh gjendjen e përgjithshme të pacientit dhe prania e llojeve të ndryshme të sëmundjeve apo kushteve që pengojnë procesin e heqjes. Këto përfshijnë: probleme të zemrës, RIA, probleme me koagulimit, epilepsi dhe psikozë, një tumor malinje të dhëmbit, stomatit, grykët, malcim nullesh, shtatzënisë (kujdes të madh në muajt e parë dhe të fundit). Vetëm pas stabilizimit të pacientit para se procedura mund të fillojnë nxjerrjen e dhëmbit. Një dentist me përvojë gjithmonë Pyetni pacientit rreth sëmundjes së tij dhe reaksione alergjike.

Implikimet

// '); //]]>

Në vend të dhëmbit hequr është hapja, ajo përfundimisht mbushur indet fijor, procesi është i gjatë, por pas dy javësh kujtoj vrimë pushon së ekzistuari. Të fillojë procesi i zhvendosë dhëmbët, e cila çon në transformimin e dalje dhëmbësh, si operyayutsya dhëmbëve në kockë në njëri-tjetrin dhe të gjithë mund të përtypet probleme shkaku, kështu që shpesh këshilluar që menjëherë dhëmb artificial Dr. nxjerrë në vend.

Në të njëjtën kohë, në qoftë se në të gjitha mjeku vendosi që dhëmbi duhet të hiqet, ajo duhet ta bëjë sa më shpejt të jetë e mundur. Dhëmb shërben si një burim i përhershëm i infektimit që mund të shkaktojë ndërprerje të rëndësishme në të gjithë trupin.

Metodat e trajtimit dhe komplikimet e mundshme.

// '); //]]>

Procesi është mjaft i thjeshtë nxjerrjes dhëmb, nëse jo, çfarëdo devijimi mëdha.

Në këtë procedurë vend znebolyuyetsya operacion vetë dhëmb, gomë ose më shumë lidokoina injeksion të novokaina, vendin e përpunuar antiseptik (pas heqjes vendin përsëri smeared antiseptik). Procedura në vetvete është e pakëndshme, por jo aq e dhimbshme sa shumë njerëz mendojnë. Dhëmbët janë hequr pincë dentare ose një "ashensor" të veçantë me të cilat dridhen dhëmbit dhe kthehet rreth boshtit të saj. Nëse dhëmbi është rrënjosur fort në kockë, mjeku i parë mirë rozhytaye atë dhe pastaj lirisht të hequr, së bashku me pacientin përjetuar presion të rëndë. Në një formë komplekse të dhëmbit, mjeku parë dhe pastaj prerë atë për të hequr pjesë. Pas buzë ngjeshur të vrimë (për të reduktuar plagë postoperative) dhe të aplikuar top garzë për njëzet minuta.

Më e vështirë në drejtim të heqjes së dhëmbët urtësi janë, për shkak të vendndodhjes së tyre. Këto dhëmbë kanë një peshë të veçantë, por shpesh shkaktojnë dhimbje personi. Nëse mjeku rekomandon hequr një dhëmb i pjekurisë, ai duhet ta bëjë këtë pa vonesë se më parë hequr dhëmbët urtësi, aq më e lehtë procesin derisa rrënjët nuk janë formuar plotësisht dhe kockave përreth dhëmbit nuk është e dendur.

Extractions më komplekse kirurgjikale zbatuar në rastin kur nuk ka qasje deri në dhëmbë, të mbyllura kockave ose Mukoza (vendosur të pazakonshme, mbetjet e dhëmbëve fshihet më parë nuk shpërtheu ose slotted pjesërisht dhëmbët, dhëmbët urtësi shpesh). Në këtë rast, nën anestezi lokale zbuloi nadkostnaya mucous membrana, indet e pastaj mjete të posaçme hequr kockave mbi dhëmb dhe pastaj hiqen veten dhëmb.

Pas heqjes dhëmbin, ditët e para duhet të ndjekë me saktësi rekomandimet e mjekut dhe të monitorojnë gjendjen e tyre. Në gjakderdhje të vazhdueshme nga vendi e largimit, vrima duhet të vënë një top pambuku dhe për të mbajtur rreth dyzet minuta, këtë përshtatje qese çaj dhe, për më tepër, se ky i fundit ka pronë e rrezitje është e mirë për koagulimit të gjakut. Nëse gjaku ndalon dhe pastaj ju duhet menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor. Pas dhëmb është më mirë të mos për të ngrënë katër orë, në dhimbje për të marrë qetësues, ju lutem dhe për të hequr tumor aplikoni akull. Për të ruajtur mpiksje gjaku në vrimë që është formuar pas largimit të nevojës për shërim dhe më të mirë për të mos pirjen e duhanit, supave të nxehtë dhe pije. Pas vakt, me ditën e dytë, ju duhet të pije jam i kripur pak ujë.

Pas heqjes së dhëmbit komplekse mund të ketë komplikacione - vrimë të thatë që karakterizohet nga humbja e mpiksje gjaku, duke e bërë procesin e shërimit të konsiderueshme ngadalëson. Simptomë kryesor i puseve thatë shërbejnë dhimbjen, e cila shfaqet në tretë - katër ditë dhe përhapur të veshit, një shije të pakëndshme në gojë dhe erë. Në pasqyrë, ju mund të shihni kockave pa qelb dhe gjak, origjinën e të gjitha të listuara më sipër duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek. Dentisti do të vendosni një fashë ngjyhet në mjet të veçantë që do të hequr dhimbjen, fashë ndryshoi një herë në ditë derisa simptomat të pushojë. Në rast të lëndimit gjatë largimin e hirit mund të ketë komplikacione të tilla si ënjtje scheki.Dlya lehtësuar gjendjen duhet të bëjë një qese me akull për dhjetë minuta, pastaj i japin pushim faqe, rreth gjysmë ore, dhe pastaj të zbatohet akull.