Ftohtësi seksuale

Ftohtësi seksuale - indiferencë në lidhje me seksin, një mungesë të plotë të interesit, apo edhe një neveri në lidhje me seksin. Nuk është çudi quhet ftohtësi seksuale ftohtësinë seksuale.

Ftohtësi seksuale tipike vetëm gratë. Grua akullt shpesh mund të ndjehen shtypëse, ndjenjat rënduara dhe depresioni. Sipas deklaratave nga statistikat e huaja, tani vuajnë nga tregon ftohtësi seksuale deri në 40% të grave.

Gratë ftohtësi seksuale nuk janë mënyra më e mirë reflektohet në gjendjen psikologjike të partnerit të saj, duke i shkaktuar atij një kompleks inferioriteti, mungesa e besimit në cilësinë e tyre si partner në fyerje një grua. E gjithë kjo mund të përfundojë në lot - njerëzit ose mund të shkoni në një grua tjetër, ose ta blejë një çrregullim seksual si impotencë.

Shkaqet e origjinës ftohtësi seksuale

// '); //]]>

Shumë më ftohtësi seksuale shfaqet në sfondin e llojeve të ndryshme të faktorëve - sociale, psikologjike dhe fizike. Nëse ftohtësi seksuale është shkaktuar nga anomalitë fiziologjike, ajo është quajtur simptomatike. Ftohtësi seksuale është shpesh një simptomë shoqërues i theksim të ndryshme dhe psychopathy. Në këto kushte, të flasim për ftohtësi seksuale psychogenic. Në qoftë se një grua vuan nga drojë tepruar dhe modesti, një Chur mosbesues dhe të prirur për mani me emocionet negative, më shumë gjasa, ai do të fryhydna. Shpesh shkaku i ftohtësi seksuale psychogenic ndoshta quhet një pritjet neurozë. Ai shfaqet në femrat me karakter të shqetësuar, hypochondriac, si edhe ato gra që presin ndjenjat jashtëzakonshme të marrëdhënieve seksuale. Gjatë kontaktit kanë tensionuar, vështrojnë ngjarjet nuk mund të përqendrohen në ndjenjat e tyre dhe relaksohuni.

Ju mund të emërojë një çift të shkaqeve të ftohtësi seksuale të grave:

• natyra e traumave mendore në lidhje me përdhunim, dhunë në familjen e babait ose vëllait, ose një humbje e dhimbshme e pafajësisë;
  • frika e shtatzënive të padëshiruara;
  • publicitet të bëjë marrëdhënie seksuale me një partner;
  • neveri negativ ose me partnerin seksual;
  • çrregullime mendore, depresioni;
  • kusht hypochondriacal;
  • Shqetësimi i tepruar për shkak të mungesës së orgazmës.

Ndër faktorët fizikë të dalluar origjinën e çrregullimit mosfunksionim ovarian, përçarje e lezioneve të trurit të sistemit nervor, defektet e lindjes dhe mangësitë, si dhe sëmundjet inflamatore të sistemit riprodhues.

Ka edhe gra me shprehje të pamjaftueshëm të funksionit seksual. Ndonjëherë ajo është në krahasim me të paturit e një ndjenjë e humorit apo një vesh muzikor. Me fjalë të tjera, temperamentin e grave mund të ndryshojnë. Nëse një grua nuk mund të përjetojnë ndjenjat seksuale, flasin për ftohtësi seksuale kushtetues. Gratë me ftohtësi seksuale kushtetuese në përgjithësi shëndoshë, ruajnë pronën dhe amësisë shpesh kujdeseni dhe bashkëshorte e dashur.

Simptomat ftohtësi seksuale

// '); //]]>

Një grua që vuajnë nga ftohtësi seksuale, seksi keqe, ai merr pjesë në të vetëm mbi bazën e detyrimit martesore, sepse është detyrë e rëndë. Ndonjëherë ndodh që disa ndjenja të këndshme ajo ende ndihet. Shpesh gruaja nuk është në gjendje të përjetojnë orgazëm vetëm me faktin se partneri i saj i paditur në çështjet e sjelljes seksuale, dhe jo duke u përpjekur për të sjellë një kënaqësi grua. Gjithashtu, janë shpesh gratë dembel dhe i paaftë që nuk e dinë, dhe nuk përpiqet për të identifikuar trupin dhe performancë më të mirë seksuale. Prandaj, si një ftohtësi seksuale parandaluese duhet të i kushtoj vëmendje të madhe për arsimimin e vajzave. Ata kanë nevojë për vëmendje jo vetëm për të dhënë, por të japë një sasi të madhe të dashuri dhe butësi.

Në qoftë se zhvillimi i ndjenjave seksuale të një gruaje vonë, ajo vjen ftohtësi seksuale retardatsyonnoy. Kjo shkelje është e përkohshme dhe vazhdon me zhvillimin e seksualitetit femëror. Vajzat e reja në tren seksuale mbizotëruese komponent emocionalisht-psikologjike, shumë më shumë entuziazëm për të intimitetit seksual mungon. Dhe pas fillimit seksualitetin seksuale zgjimit të një gruaje është të paktën 2-3 muaj, ndonjëherë një vit, dhe tridhjetë për qind e femrave - vetëm pas lindjes së parë.

Statistikat tregojnë se rëndësi të madhe në tejkalimin ftohtësi seksuale është masturbim. Gratë që përdorë këtë metodë të vetë-kënaqësisë, vuajnë nga ftohtësi seksuale tri herë më pak gjasa se sa ata që nuk praktikojnë masturbim.

Trajtimi i ftohtësi seksuale

// '); //]]>

Ftohtësi seksuale Diagnoza bazohet në një ekzaminim të detajuar të gruas mjek-seksolog i njohur. Për të analizuar shkaqet sistematike e sëmundjes janë drejtuar në ndihmën e një gjinekologu, endokrinolog, për të identifikuar arsyet psikologjike - të konsultoheni me një psikolog.

Nëse njihet patologji fiziologjik, trajtimi duhet të synojnë në eliminimin e këtyre sëmundjeve. Në një seri të çrregullimeve psikologjike përshkruajnë seanca psikoterapi. Efekti i madh të dhënë intervista të përbashkëta me partnerin femër. Trajtim të përbashkët përfshin jo vetëm psikoterapi, por edhe marrjen përgatitjet medicinale Prodhimet fitoterapeutike dhe masazhet, akupunkturë. Moderne asgjësimin patologji seksuale metoda të ndryshme, pajisjeve dhe droga përdorimi i të cilave promovon shërimin ftohtësi seksuale. Për shembull, nuk ka trajnim sexological për të ndihmuar gratë të mësojnë të relaksoheni muskujt e vaginës.

Përcaktimi i trajtimit konsiderohet krijimit të një mundësojnë partnerëve mjedis gjatë seksit. Ne duhet të kapërcyer frikën e shtatzënisë, frika duket sandwiched partner ose, shpërndarë. Duhet të provoni intimiteti seksual t'i jepet kohë e mjaftueshme për të shmangur nxitim, trajtojmë njëri-tjetrin me kujdes. Në disa raste, duket më tepër për të provoni poza të reja seksuale, për të dashur jeta filloi të luajë ngjyra më të gjalla.