Problemet seksuale në marrëdhëniet

Mbi jetën e çdo personi përballur ndonjëherë me problemin e marrëdhënieve të vështira me një person tjetër, dhe u shfaq para tij me detyrën e krijimit të marrëdhënieve. Pronës besojnë plotësisht dikë, të hapur, për të fituar respektin e ndërsjellë dhe harmoni, konsiderohet afërsia. Nga shtrirjen e saj varet se sa i fortë marrëdhënie. Në një marrëdhënie partnerët, veçanërisht seksuale, shumica e njerëzve duan të krijojnë intimitetin dhe pëlqimin e plotë. Wish afërsinë - një nga aspiratat themelore në marrëdhëniet seksuale.

Llojet e marrëdhënieve dhe shkakton trazira

// '); //]]>

Shpesh, në qoftë se një person nuk mund të krijojë marrëdhënie familjare, arsyeja për këtë është në fakt sjellje sipërfaqësore që e bën partneri juaj të presim nga kjo marrëdhënie diçka më shumë. Në marrëdhëniet person mund të tregojnë cilësi të tilla si vetë-përqëndrimi, drojë, armiqësi ose indiferencës. Në marrëdhënie të tilla mund të shfaqen kënaqësi seksuale, por jo ndjenja e përkatësisë dhe të reciprocitetit, të cilat e bëjnë marrëdhënien midis një burri dhe një gruaje është e fortë dhe të thellë, dhe të mbajë ato për një kohë të gjatë.

Njerëzit në faza të caktuara të jetës së formuar marrëdhënie me njerëzit e tjerë. Në shoqërinë e sotme ka shumë variante të marrëdhënieve - martesa, bashkëjetesa, çiftet homoseksuale, çiftet me fëmijë, çifte pa fëmijë etj Edhe pa marrë parasysh faktin se njerëzit kanë shumë mundësi për të zgjedhur llojin e marrëdhënies, por kjo zgjedhje është e ndikuar nga skenari sociale dhe kushtet kulturore . Zakonisht, çdo çift i ri u takua me tre problemeve të përbashkëta.

Probleme E para - pritjet mospërputhje. Në fillim të një marrëdhënie shpresat mbështetën në imazhin e imponuar nga mediat dhe traditat kulturore, por në realitet doli jo aq, dhe ky imazh nuk përshtaten me gjendjen e vërtetë të gjërave (të tilla si vështirësi financiare dhe mungesës së mbështetjes partner llogari, dhe kështu me radhë. etj).

Probleme dytë - vështirësi në arritjen e kompromisit shkaktuar përhapur në stereotipin tonë kulturës së një njeriu të pavarur vetë-përmbante, të detyruar për të gjetur gjuhën e përbashkët në marrëdhëniet e saj me individë të tjerë.

E treta probleme - ndikimi i të tjerëve, shembuj të çifteve të tjera. Partnerët gjithmonë njoftim sa lehtë dhe shpesh prishen qëndrimet e njerëzve, në mënyrë që ata të fillojnë të mendojnë se ata herët a vonë divorcuar. Këto dyshime janë vazhdimisht imponojnë printon marrëdhënie seksuale si një çift.

Pra, siç dihet, problemet seksuale në marrëdhëniet dhe në familje nuk janë të shkaktuara nga sëmundje të ndryshme organike, por mbi të gjitha vështirësitë në marrëdhëniet dhe në vendosjen e kontakteve. Edhe në qoftë se një njeri vuan nga mosfunksionim ngrerë, por së bashku me këtë palë vendosur kontakte dhe me pëlqimin instaluar, njerëzit gjithmonë do të jetë në gjendje për të zgjidhur çështjen. Për shembull, përdorimi dhe lojëra të caktuara seksuale dashuri. Por kjo do të jetë e mundshme vetëm në familje, marrëdhënie të hapur dhe besim.

Problemet marrëdhënie seksuale mund të shfaqen për shkak të frikës së intimitetit, një dëshirë për të mbajtur gjithçka nën kontroll. Shpesh përmes këtij populli mund të relaksoheni dhe të kënaq në kënaqësitë seksuale.

Marrëdhëniet Periudhat

// '); //]]>

Marrëdhëniet amtare nuk janë formuar një proces linear. Këto përfshijnë një sistem të cikleve dhe distancën e konvergjencës, afërsinë dhe për të reduktuar rritjen e saj. Në fillim të marrëdhënies, një fazë të shtrirë, ka një rritje të aktivitetit, ndjenjat gjallë reciproke romantike. Interesat personale të partnerëve në këtë kohë, u zhvendos në sfond, "unë" zëvendësohet me "Ne". E ardhmja duket pasqyrë të qartë të marrëdhënieve dhe premtuese. Në këtë fazë, njerëzit janë vazhdimisht duke përjetuar dëshirën seksuale dhe shpesh të angazhuar në seks të mirë.

Pastaj një periudhë të ndritshme mund të ndjekë një distancë, gjatë së cilës përsëri më kujton ankth, dyshim, ndjenjat pasiguri dhe përvojat. Partnerët mund të fillojnë të përjetojnë konfuzion, e ardhmja nuk është parë aq rozë. Njerëzit mund të kufizojë një ndjenjë të pakënaqësisë në marrëdhënie. Në këtë fazë shumë marrëdhënie pushim deri. Por në qoftë se partnerët mund të hapur dhe pa frikë për të diskutuar mes tyre se ka pasur keqkuptime, një kompromis, marrëdhënia duke lëvizur në fazën e ardhshme - stabilitetin. Por qëndrueshmëri dukje, marrëdhëniet përsëri do të pësojë transformim. Përmes kësaj natyre ciklike e marrëdhënies dhe të zhvilluar të përditësuar.

Terapi

// '); //]]>

Trouble në jetën seksuale të çifteve të zgjidhen me anë të terapisë familjare. Një ekspert i kualifikuar kryen terapi që përfshin një sekuencë e ushtrime të ndryshme. Nëse çifte Trouble konsistojnë vetëm në seks, një - telashe dy muaj mund të tejkalohen. Por kjo është e rrallë, dhe problemet janë në nivele më të thella se seksi. Në seancën e parë është e njohur se mosmarrëveshje seksual diktuar nga mungesa e harmonisë në familje.

Ka një numër rekomandimesh për të rritur nivelin e komunikimit me partnerin seksual:

• Edhe në qoftë se nuk të shmangur kritikat, të përpiqet për të dërguar atë vetëm në një veprim të caktuar, por jo të gjithë personi. A nuk thonë se, për shembull "ju irriton mua," dhe thonë "Kjo irriton mua," kjo është më pak e ndjeshme ndaj partnerit.
  • Nuk domyslyuyte dhe nuk marrin vendime në një partner, nuk do të bëjë konkluzione të bazuara në supozime të tyre.
  • Mundohuni të mos thonë "kurrë" dhe "gjithmonë" për të shmangur përgjithësimet panevojshme të pasioneve. Bisedoni në mënyrë specifike.
  • Mundohuni të vëzhguar gjërat më gjerësisht, jo vetëm të vini re "e zezë dhe e bardhë". Perceptimi im - jo gjithmonë kriteri i pafajësisë.
  • Flasin vetëm për veten tuaj, përshkruani reagimin tuaj më tepër se një partner.
  • Gjithmonë mbani sinqeritet dhe spontanitet, nuk përpiqet për lojërat psikologjike.
  • Së bashku me të drejtën për të qenë partnerë të barabartë. Mundohuni për kompromis që partnerët janë reciprokisht të kënaqur.