Masturbim

Masturbim (rrjedh nga masturbatio Latine, Manus - dore dhe stupro - profane) tregon stimulim artificiale të organeve gjenitale, masturbim, të gëzojë, të përjetojnë orgazmë. Shpesh quhet masturbim masturbim, por kjo është e gabuar. Masturbim quajtur kështu për një karakter nga Onanit Biblës. Kjo formë zëvendësues i kënaqësisë stimulimit seksual, zonat samostymulyatsyya erotik, sidomos organet gjenitale. Masturbim shpërndarë si në njerëzore dhe në botën shtazore. Në njerëz, ajo është e lidhur me fillimin e pubertetit, dhe pezullimi i tij është në fillim të jetës seksuale. Masturbim mosmarrëveshje social shkaktuar kur një person është i zgjuar seksualitetin, por ende nuk kanë arritur statusin social.

Që nga kohët e lashta, masturbim u konsiderua si një mëkat i rëndë, zëvendës dhe shkaktojnë sëmundje të ndryshme - duke përfshirë epilepsi. Për fat të mirë, në 1901 një nga sexologists para H. Ellis, samoerotikoy quajtur masturbim, dhe ka bërë që masturbim Addictive seksolog i njohur si një formë e vetë-kënaqësi. Para se djemtë angazhuar në masturbim, duke shpikur dënime të ndryshme - organet gjenitale styahaly, vishni doreza, whipped dhe kërcënuar me tredhjes.

Format dhe llojet

// '); //]]>

Nuk ka efekte masturbim dëmshme në trup, vetëm shfaqja e mundshme nga neuroza lidhur frikësuar nga pasojat dhe një ndjenjë e fajit në njerëz të cilët kanë marrë një edukim të rreptë Chur.

Sot, masturbimi është një shprehje normale e seksualitetit. Kjo jo vetëm që zbulon nevojat formuar seksual të fëmijëve dhe adoleshentëve, por është opsion sexy dhe tërheqëse për njerëzit e të gjitha moshave dhe gjinive. Për njerëzit të vetme masturbimi është mundësia e marrjes së shkarkimit seksual dhe marrjen e kënaqësi në çifte ajo ka dashuri në lojë dhe rolin e foreplay para raportit seksual.

Masturbim për shumicën e njerëzve - mënyrën e njohjes së preferencave të tyre seksuale. B. Dodson në librin e tij "seks për një" të quajtur masturbim ritualeve çift - zbutës dush, vetë-masazh dhe stimulimin e zonave erotik, valle para një pasqyre me synimin për të blerë lëvizjet seksuale, studiuar organet gjenitale të tyre. Ka edhe disa grup njerëzish, ku pjesëmarrësit ulen pranë lakuriq, duke menduar për seksin, eksplorojnë trupin tuaj dhe masturbohem. Grup i tillë të pazakontë të quajtur grupe bodiseksa.

Zakonisht masturbim është bërë nga stroking, fërkim, dridhje apo compression mbi organet gjenitale, si dhe zona të tjera erotik - nipples, gjinjtë, kofshët e brendshme, zona anal, etj Dhe kjo është masturbim samostymulyatsyya, edhe nëse ajo nuk është ndjekur nga një orgazmë të plotë.

Njerëzit kanë filluar të angazhohen në masturbim në fëmijëri dhe nuk ndalet gjatë gjithë jetës. Në mesin e njerëzve që janë rreth 70 - 90%, dhe në mesin e grave 30-80%. Djemtë fillojnë masturbating mesatarisht në moshën 14 vjeç, vajzat - në 15 djem të moshës 14-15 vjet më aktivisht masturbohem. Më pak se vetëm, masturbohem njerëzit që kanë partner të rregullt seksuale, e cila është shënuar sidomos në meshkuj. Masturbim mund të jetë shumë i rrallë - një ose dy herë në vit - për të shpesh - herë ose dy herë në ditë. Nuk ka parametra shëndetit të masturbim normal apo të tepruar, në qoftë se ajo nuk e ndalon jetojnë dhe sjell shqetësim për të tjerët.

Nëse një person forma të tjera në dispozicion të marrëdhënieve seksuale, masturbimi është një formë e pavarur e marrjes kënaqësi. Injoruar faktin se një person mund të jetë qasje të përhershme në seks me një partner dhe jetën intensive seksuale, ai ende mund të angazhohen në masturbim. Sipas studimeve, masturbim - vetëm një komponent i një jetë aktive seksuale, i cili përfshin edhe marrëdhënie seksuale me një partner. Njerëzit masturbohem më shpesh mund të kenë më shumë partnerë seksi, dhe shumë madje preferojnë masturbim në format e tjera të kënaqësisë seksuale dhe nuk është një tregues i ndonjë shkelje.

Shumë partnerë të shmangur duke folur mes tyre për vetë-kënaqësi. Ata e kuptuan që kanë të bëjnë me masturbim, edhe në qoftë se duke bërë kështu të rregullt. Në çifte më shpesh masturbimi është një nga sekretet e partnerëve. Për të përmirësuar komunikimin seksuale mes partnerëve, ajo është e rekomanduar për të kaluar këtë pengesë dhe të flasim për masturbim. Masturbim përbashkët ose partneri masturbates vëzhgimi rrit eksitim seksual dhe të ndryshme për jetën intime të çifteve.

Roli i masturbim

// '); //]]>

Masturbimi është e dobishme nga një pikë fiziologjike të parë, pasi ajo i jep shkarkimin seksuale pa përfshirjen e një partneri, e cila është e rëndësishme për njerëzit të vetme. Natyrisht, të kënaqur nevojën për intimitet emocional me një person tjetër nuk mund Masturbim, por vetë-rregullimit dhe lejon orgazmë më të fuqishme, veçanërisht për gratë. Me kusht komunikimin e lirë me partnerin tuaj në tema seksuale, shumë metoda të vetë-kënaqësisë mund të transferohen në aktin seksual.

Përveç se masturbimi është praktikë normale, ajo gjithashtu mund të sjellë një eksperiencë seksuale marrjes. Varësisht se si djali ishte i angazhuar në masturbim në rininë e tij, ai do të kuptojë funksionin e tij seksuale në moshën e rritur. Orgazmë herët gjatë masturbim mund të çojë në derdhje e parakohshme gjatë raportit seksual. Anasjelltas, rregullimi dhe derdhje kontrollin gjatë masturbim konvertuar për të kontrolluar këtë funksion gjatë seksit me një partner.

Për gratë, për ta masturbim njohur si një nga mënyrat kryesore për të eksploruar seksualitetin e tyre, dhe, si pasojë, marrjen orgazmë. Teknika të ndryshme janë përdorur masturbim si pjesë e një dashurie të mëparshme gjatë seksit me një partner. Nëse një grua gjatë masturbim arritur orgazmë, edhe gjatë marrëdhënieve seksuale me një burrë që ajo vjen tek ai me një pjesë shumë më të madh të mundësive se sa gratë që nuk kanë përjetuar orgazmë gjatë masturbim. Parë se masturbohem gratë kanë një të fortë makinë seksi, emancipimin, vetë-respekt dhe mund të merrni më shumë kënaqësi nga seksi me një partner.