Vaginismus

Vaginismus - një konvulsive kontraktimet e muskujve pavullnetshme vaginë rrethore, kati legenit dhe perineum. Ajo është shkaktuar nga frika e futjes së penisit në vaginë ose gjinekologun mjetet e studimit dhe sende të vogla, të tilla si jastëk. Vaginismus është një karakter i dhimbshëm pakontrollueshme.

Në disa raste gruaja në vaginë e pamundur për të futur edhe një gisht, dhe manifestimet më të rënda të një ideje të thirrjeve ndërzimit në vrull muskujve femër që përhapet në brendësi të kofshëve, dhe i shoqëruar me dhimbje dhe dhimbje barku.

Rreth 3-4% e grave vuajnë nga ky lloj i çrregullim. Kjo është shpesh në gratë në ekstazë, shumë intelektuale dhe të arsimuar. Shumë më tepër vaginismus manifestohet në moshën 25 vjeç për arsye të ndryshme. Ajo shkakton tension në të dy partnerët. Edhe në qoftë se një njeri është shumë i butë, me takt dhe të saktë, gruaja ende ka dhimbje dhe spazma në vaginë. Një grua me këtë çrregullim është duke u përpjekur për të shmangur kontaktit seksual, por në rastin e vahinizmu butë mund të vendosë që të ketë marrëdhënie seksuale për një çmim të përvojave të pakëndshme. Karakteristike është se shumica e grave vuajnë nga vaginismus, zgjimit seksual vjen ndahen shpejt naftë të mjaftueshme, dashuri të dhënë kënaqësi të madhe, dhe një grua mund të ketë një orgazmë dhe të mbajë dëshirën seksuale.

Shkaqet dhe efektet

// '); //]]>

Vaginismus mund të ndodhë për shkak të frikës së marrëdhënies së parë në vajzat e reja, dhe pas zhvirgjerim rënda të dhimbshme, përdhunim, frika vizuale, shtetet e stresit. Arsyeja mund të shërbejë si sëmundje inflamatore, nuk kanë njohuritë e nevojshme të jetës intime, ngurtësi, partnerët drojë dhe mungesa e lubrifikimit. Vaginismus shpesh është pjesë e dyspareunia ose pasojë.

Nëse vonesa me çrregullim të trajtimit, gruaja gjithnjë e më shumë do të pyes veten dhe të shqetësuar në lidhje me gjendjen e tij. Çrregullim shpesh çon në gruas martesave pa fëmijë - virhohamiyam, martesave të pafajshëm. Nëse gruaja është në gjendje disi të merrni shtatzënë (p.sh. nga rrjedh spermë në vaginë me vahinizmu butë), pas vaginismus lindjes zhduken.

Nëse shkaqet fizike të çrregullim janë të përjashtuara, është e mundshme që ata të kenë një natyrë mendore. Nëse pas ekzaminimit gjinekologu njohur se vagina është realiste për të futur një gisht apo një mjet, ajo vaginismus. Është e rekomanduar për të aplikuar për seksolog i njohur. Për më tepër, gruaja vuan jo një, partnerin e saj edhe përvojat dhe ndihet disi fajtor, ose padëshirueshme për gratë. Pak nga pak, duke ditur se ajo është dhimbje i gruas së tij, njerëzit bëhen më pak aktive në marrëdhënie seksuale, mund të përjetojnë mosfunksionim ngrerë. Pastaj dukuri e mundshme e nervozizëm, kërkoni për partnerë të rinj dhe avari e marrëdhënieve.

Trajtim

// '); //]]>

Vaginismus mund të trajtohen më lehtë se shumë çrregullime të tjera seksuale në femra. Zgjedhur qasje trajtim privat për çdo çift individuale për çdo grua. Trajtimi Kompleksi përfshin një palë e ngjarjeve:

• Psikoanaliza.

• Terapi personale në kombinim me terapi të sjelljes që synojnë eliminimin e grindje të brendshme dhe drejtimin e aspiratave seksuale në rrugën e duhur. Këto teknika lehtësimin e tensionit, ankth dhe pritjet neurozë, duke ndihmuar për të eliminuar barrierat psikologjike ndaj lagështisë vaginale, për të zbuluar seksualitetin e tyre dhe haptazi shprehin dëshirat dhe nevojat e tyre, duke çuar në orgazmë.

• Hypnotherapy. Në kombinim me ndihmon psikoterapi për të arritur rezultate të shpejta dhe të çojë në funksionin normal seksual.

• Seksoterapyya dyfishtë. Trajtohen të dy partnerët si mosmarrëveshje prekur të dyja. Çift duke diskutuar me mjekun-terapist aspekte të ndryshme të aktivitetit seksual, çrregullime Fiziologjisë dhe natyra e tyre, zgjedh terapi dhe zbatueshmërinë e tyre për një palë të veçantë. Vazhdo bisedën lëvizur gradualisht në një mjedis më intime. Kjo terapi synon t'u mundësojë familjeve për t'u kthyer në marrëdhënie normale seksuale, njeriu i shpjegoi rëndësinë e preludes dhe dashuri për gratë.

• Përdorimi i teknikave të veçanta dhe ushtrime. Doctor partnerët shpjeguar natyra fiziologjike i tkurrjes pavullnetshme të muskujve të vaginës, shqyrton organet gjenitale të grave, duke shpjeguar refleks shumë i durueshëm dhe partneri i saj (gratë fakultative nuk mund). Përveç kësaj, gruaja mund të shikojnë procesin përmes pasqyrës krijuar posaçërisht. Në trajtimin e një mjeke mëson ushtrimet, duke i lejuar për t'u çlodhur muskujt perineum dhe vaginë.

Stërvitja më efektive është tensioni i qëllimshëm i këtyre muskujve, pastaj relaksoheni ato. Më vonë, gruaja ofroi një sërë zgjeruesit të madhësive të ndryshme, më i vogël i cili është pak më e hollë se gishtin e mesëm. Mjeku hyn atë në vaginë, edhe në qoftë se gruaja nuk kishte qenë në gjendje për të futur asgjë atje. Pastaj të mësojnë të njëjtën grua typing zgjerues, plentifully grasatim atë krem ​​të veçantë steril dhe të lënë në vaginë për 10-15 minuta çdo ditë. Në vend të kësaj Extender mund të përdorni dildo vogël dhe dildos.

Të gjitha trajtimet vannoy.Obychno bërë më të mirë në pesë apo gjashtë ditë, shumica e grave që vuajnë nga vaginismus, tashmë mund të aplikojnë extender më të madh, madhësia përkatëse e penisit këndellur. Para ushtrimeve me kirurgjie, ose para raportit seksual, është e rekomanduar për pikat më të dhimbshme, me shtimin e krem ​​ose lidocaine anestezina 20-30 minuta për manipulim.

Është e rekomanduar për gratë me këtë çrregullim të bëni ushtrime të rregullta për compression dhe relaksim të muskujve të vaginës për të gjetur kontroll mbi ta dhe për të përmirësuar furnizimin me gjak e grupeve të muskujve, duke rritur ndjeshmërinë dhe zgjimit. Herë pas here shpenzuar manipuluar të hyjë në vaginë me lëvizjeve të ndryshme gisht brenda. Nëse keni arritur këtë ushtrim do të thotë trajtim efektiv.