Sëmundja pulmonare obstruktive kronike

Sëmundja pulmonare obstruktive kronike është aktualisht një nga sëmundjet më të zakonshme, të shoqëruar me shkelje të funksionit respirator të trupit. Zhvillimi i inflamacionit në mushkëri kontribuon në formimin e barrierave natyrore që dëmton ajrin. Studimi moderne tregoi se nga viti 1982 deri në vitin 1995, numri i rasteve të raportuara është rritur me më shumë se 40%. Përveç kësaj, diagnoza në kohë është bërë vetëm në 25% të pacientëve. Aktualisht regjistruar një rritje të mprehtë në incidencën në mesin e grave.

Mjekësi vendas konfirmon praninë e sëmundjeve kronike obstruktive të mushkërive në më shumë se 1 milion rusë, sipas informatave të pakonfirmuara - numri i tyre përbën më shumë se 11 milion e rrezikut të veçantë është progresion pashmangshme e SPOK, e cila shkakton humbjen graduale të kapacitetit..

Sëmundja pulmonare obstruktive kronike përfshin disa lloje të sëmundjeve, të cilat përfshijnë:

• format e ndryshme të astmës;
  • emfizemë;
  • Bronkit obstruktive kronike;
  • infeksionet e shpeshta të rrugëve të frymëmarrjes.

Shkencëtarët kanë identifikuar një numër të shkaqeve që kontribuojnë në formimin e sëmundjes. Midis tyre, më e zakonshme është pirja e duhanit, e cila është e mundshme të dy aktive dhe pasive. Përveç kësaj zhvillimi i sëmundjeve kronike obstruktive të mushkërive mund të ndodhë në njerëz të zënë duke punuar në profesione të rrezikshme dhe që jetojnë në zona me kushte të rënda mjedisore. Në këtë rast, detyra kryesore është për të siguruar sigurinë e rregullave ekzistuese, përdorimi podrazumevayuschyh të mbrojtjes personale që minimizojnë efektin negativ të aerosoleve të dëmshme dhe pluhuri. Veçanërisht e rrezikshme janë ndërmarrjet e minierave dhe industrisë metalurgjike. Një arsye tjetër negativ është i ngarkuar trashëgim.

Mjekësia moderne dallon 4 faza të sëmundjes, secila prej të cilave është karakterizuar nga një shkallë të caktuar të ashpërsia e simptomave dhe trajtimet. Një fazë të avancuar me dy lloje të prezantimit klinik: Bronhiticheskiy dhe emfizemotoznyy. Përveç kësaj, pasojat më serioze është lloj Bronhiticheskiy që shkakton vdekjen e pacientëve në një moshë relativisht të re.

Simptomat

// '); //]]>

Kollë. Një nga shenjat më të mëdha të sëmundjes janë kollë, i cili është në fazat e hershme të COPD pa shkaktuar shqetësime të mëdha të pacientit, siç është sporadik dhe shfaqet vetëm në mëngjes.

Pështymë. Në fazat e hershme pështymë minimale. Kursi i sëmundjes akute karakterizohet nga shkarkimi bollëk purulent.

Gulçim. Në rastet kur paraqitja e shenjave fillestare të COPD nuk ka tërhequr interesin e pacientit, dhe trajtim mjekësor nuk ishte filluar në kohë, është zhvilluar treguesin e ardhshme - gulçim, e cila fillimisht shfaqet kur aktivitet të rëndësishëm fizik gjatë infeksionit dhe infeksionet respiratore akute virale. Zhvillimi i mëtejshëm i sëmundjeve kronike obstruktive të mushkërive karakterizohet me rritjen e frekuencës dhe intensitetit të shfaqjes së dyspnea. Prandaj, në këtë kohë në mënyrë të konsiderueshme më shumë pacientë të kthehet për ekspertët, sepse stërvitje të mëdha në disa raste të shkaktojë dështim të rënda respiratore.

Përkeqësim të sëmundjes. Karakterizohet nga një përkeqësim të mprehtë të pacientit, në të cilin ka rritur intensitetin e dyspnea, kollë dhe prodhimit pështymë. Përveç kësaj, rekomandohet pa vonesë për të rregulluar regjimin e trajtimit aktual, duke zgjeruar administratën e saj të drogës, të aftë për të siguruar ndikim në kohë. Në disa raste të justifikuara në terapi antibiotike, e cila është e nevojshme patogjene kur prekje të tilla si Haemophilus influenzae, Pneumokoke, klamidia dhe infeksionet virale të etiologies të ndryshme, duke shkaktuar një rritje të mprehtë në temperaturën e trupit të pacientit dhe pamjen e purulent pështymë. Pas rëndim e COPD, në shumicën e rasteve, një ndjesë periudhë të gjatë, gjatë së cilës trajtim zgjat formuar nga algorithm.

Diagnoza dhe trajtimi

// '); //]]>

Metoda kryesore e diagnostikimit modern e COPD është spirometry, i cili është një test i thjeshtë në të cilën matja kryhet shpejtësinë dhe vëllimin e thithur dhe exhaled ajrit për pacientët. Një rishikim i kujdesshëm i pacientit, në disa raste të vogla të dëgjoni wheezing thatë. Në fazat e mëvonshme mund të zhvillojë treguesve specifikë të emfizemë, të cilat përfshijnë zgjerimin e hapësirave ndër brinjëve dhe për të rritur madhësinë e gjoksit.

Aktualisht, semundja pulmonare obstruktive kronike është klasifikuar si sëmundjet pashërueshme. Mjekimi është një sërë masash që kanë për qëllim lehtësimin e shenjave të sëmundjes. Për shembull, lehtësimin dyspnea lejon administrimin e barnave që nxisin zgjerimin e rrugëve të frymëmarrjes. Përveç kësaj, shumë vëmendje i është kushtuar trajnimit fizik dhe për të përmirësuar sistemin imunitar të pacientit. Në disa raste, pacienti është caktuar trajtim kirurgjik. Rezultate të kënaqshme janë marrë me transplantim të mushkërive.

Kohët e fundit, shumë vëmendje i është kushtuar parandalimit të COPD. OBSH kryen në terren, i cili synon të rrisë ndërgjegjësimin e publikut mbi çështjet e sëmundjeve kronike dhe shkaqeve të origjinës së tyre. Një nga kryesore OBSH konsideruar në përhapjen e produkteve të duhanit, i cili quajtur shkakun kryesor të COPD. Vëmendje e madhe i është kushtuar vendeve me vendet me të ardhura mesëm dhe të ulët, sepse kështu këtu kohët e fundit pirja e duhanit është përhapur.