Kanceri i mushkërive

Biologu i famshëm A. Balazs tha se keqdashje i njerëzve të zhytur në një makth. Në fund të fundit, njerëzit kanë frikë nga kanceri kontraktues jo vetëm nëpërmjet vdekjes, por me vështirësi të tmerrshme përballohen nga pacienti.

Kanceri - një sëmundje të qytetërimit. Nga viti në vit numri i njerëzve që vuajnë nga kjo sëmundje e tmerrshme. Sipas statistikave, meshkujt vuajnë nga kanceri në mushkëri më shpesh se femrat.

Kanceri i mushkërive është zbuluar zakonisht rastësisht. Në njerëz, ka një kollë e vazhdueshme, dhe në qoftë se koha nuk të X-ray, ka tregues sekondare, peshtyn gjak, dhimbje gjoksi, gulçim. E gjitha varet se ku tumori është lokalizuar, që madhësia e saj.

Simptomat

// '); //]]>

Simptomat shfaqen më herët nëse tumori është e vendosur në bronke madhe. Zakonisht kanceri i mushkërive duket kollë e thatë. Kur tumor rritet, ajo mbyllet lumen e bronke. Në metastases e mushkërive përhap shpejt për shkak se mushkëritë janë anatomike kushte të favorshme për përhapjen e shpejtë të një tumori malinj.

Ajo gjithashtu do të jetë lodhje, intoleranca në stërvitje, lodhje, oreks të reduktuar. Disa nga këto simptoma duhet tashmë të shqetësohen, pasi kjo mund të tregojë intoksikimit tumor.

Ndërsa kanceri i mushkërive mund të përhapet për të qafës së mitrës, nyjet limfatike supraclavicular.

Për të kuptuar natyrën e tumorit bëjë birë biopsi. Pas kryerjes së procedura kryhet studim histologjik. Gjitha që duhet për të bërë një diagnozë të saktë.

Sigurisht, shumë varet atë fazë të kancerit.

Në tumorit fazën e parë pa metastaza, ajo është e vogël, e kufizuar nuk mbirjes në pleurë.

Në fazën e dytë tumori është më i madh në madhësi, dhe pa mbirjes në pleurë, por ka disa metastases.

Në fazën e tretë të tumorit përtej mushkëri, rritet në organet e afërta, diafragma, është metastases shumës.

Faza e katërt karakterizohet nga një tumor i madh, i cili shtrihet në organet e ngjitur dhe metastases gjerë.

Implikimet

// '); //]]>

Forma më e zakonshme e kancerit - një qendër kancer. Simptomë më të hershme të kancerit të mushkërive qendrore - kollë. Ai së pari e thatë, me zhvillimin e sëmundjes - e fortë. Kur lirohet kollë pështymë, vija e gjakut shfaqen më vonë. Shfaqja e gjakut flet rënies së tumorit. Më vonë, pacienti ndjen dhimbje të forta në gjoks, është e vështirë për të marrë frymë, gulçim. Është e vështirë për të marrë një pozicion vertikal - ai gasps. Gjithashtu ka pleurit, dhimbje të forta të përbashkët, trashje e tyre.

Quite një foto tjetër është vërejtur kur kanceri zhvillohet larg nga bronke mëdha. Ndërsa sëmundja mund të fle për një kohë të gjatë në trup dhe mund të gjeni atë në shumicën e rasteve, rastësisht, x-rrezet. Me dhimbje të tillë të kancerit të mushkërive ndodh në faqen e dëmtimit.

Kur në krye të kancerit të mushkërive të pacientit, dhimbje vërejtur kryesisht në shpatullën përbashkët.

Për të diagnostikuar kancerin e mushkërive është shumë e vështirë, pasi simptomat e hershme nuk janë të dukshme. Nuk është vetëm një metodë - fluoroscopy parandaluese.

Kur sëmundja është e nevojshme për të kryer një ekzaminim të plotë. Ne duhet të kalojnë testet e gjakut, urinës, pështymë, birë Bëni fokus primar. Diagnoza bazohet në marrjen e historisë.

Tani ka qendra onkologjike, ku ata kaluan një biopsi të detyrueshëm, tomography llogaritur, Imazhe rezonancë magnetike. Në këto qendra të ekspertëve të kualifikuar, i kryer studim cilësor diagnostik. Në këto klinika dhe osteostsintihrafiya. Kjo metodë diagnostikuese që është përdorur në mjekësinë nukleare për të zbuluar metastazë para se ata janë të dukshme në x-ray.

Gjithashtu përdorimi studim shtesë - Bronchoscopy, thoracoscopy.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Tani për trajtimin e kancerit në mushkëri teknikës kirurgjikale të përdorura, rrezatim (terapie rrezatimi), kimioterapia.

Rezultati i operacionit të ndikojë jo vetëm në madhësinë e tumorit dhe metastases, por edhe moshën e pacientit.

Në operacionin tumori u hoq bashkë me një pjesë të mushkërive, nyjet limfatike dhe prerë. Metoda më e zakonshme e trajtimit - një metodë e kombinuar. Para operacionit, pacienti terapi rrezatimi transmetimit për të zvogëluar aktivitetin e tumorit.

Aktualisht narovne me kirurgjinë tradicionale të aplikuara me sukses Cyber ​​Knife.

Kur një pacient me kancer të mushkërive 1, 2 faza - një përdorur terapisë rrezatuese. Radioterapia është efektiviteti i dytë më i lartë i trajtimit pas operacionit.

Kur kimioterapia në pacienti administruar barnave që pengojnë rritjen e qelizave të kancerit.

Kanceri i mushkërive është shumë e frikshme për njerëzit, si manifestohet në fazat e mëvonshme.

Nëse ju shikoni në rezultatet e trajtimit, ne shohim foton e mëposhtme: pas operacioneve 25-40% e pacientëve jetojnë mesatarisht 5 vjet e rëndësishmja, në fazën e kancerit. Terapia e kombinuar mund të arrijë performancën e shkëlqyer.

Si për të parandaluar këtë sëmundje të tmerrshme? Shpresa e madhe në luftën kundër këtij ilaç sëmundje lidhet me sistemin imunitar të njeriut. Trajtimi i sëmundjeve malinje që lidhen me probleme të rëndësishme. Kanceri është aq e keqe dhe e tmerrshme se është e vështirë të flitet për parandalimin. Parandalimin parësor të kancerit - një luftë për ruajtjen e burimeve natyrore. Ka edhe njerëz që thjesht kundërindikuar rrezatimi diellor. Ata janë njerëz flokëverdhë dhe të kuqe me flokë. Gjithkush e di se pirja e duhanit se sa e rrezikshme, por djegia frymërat ezofag - ajo djeg ezofag, stomak, i cili është edhe i rrezikshëm. Ndaluar për të mbrojtur veten nga efektet e carcinogens të jashtëm, si edhe nga rrezet e diellit. Parandalimi radikal i tumoreve malinje atje. Por ka statistika që thotë se një e treta e kancereve varet nga çrregullime të hahet dhe pirja e duhanit. Kjo është ajo që ne mund të ndryshojmë. Ajo duhet gjithashtu të bëjë një X-ray çdo vit.