Tumoret malinje të mushkërive

Më shumë se 90% e tumoreve të ndryshme malinje të mushkërive kanë origjinën në bronket e zhvillimit. Tumoret e këtij lloji janë quajtur tumor bronhohennoy. Në rolin e këtyre llojeve të tumoreve janë: adenokarcinoma, dhe velykoklitynnyy të vogla qelizave.

Tumore të tjera të quajtur tumor kanzeroz alveolare, menjëherë fillon të zhvillohet në alveole. Ajo mund të jetë e lokalizuar në një zonë. Por, më shpesh, arsimimi i saj ka në disa fusha të mushkërive.

Shumë më pak të zakonshme janë bronkial adenoma, sarkomë dhe hondromatoznaya hamartoma. Përveç kësaj, një shumëllojshmëri të tumoreve malinje, të cilat janë të vendosura në një zonë tjetër të trupit, shtrihet në dritë. Shumë më tepër tumoret metastasize në mushkëri për shkak të zorrës së trashë, gjirit, veshkave, qafën e mitrës, të lëkurës dhe të kockave.

Simptomat

// '); //]]>

Vlen të përmendet fakti që simptomat e kancerit sëmundjeve të tilla janë drejtpërdrejt të varur nga lloji dhe vendndodhja e tumorit të tyre. Përveç kësaj, serioze dhe mënyra në të cilën përhapet sëmundja. Simptomë kryesore është një kollë e vazhdueshme. Njerëzit me bronkit kronik, në të cilën tumori fillon për të formuar, i kushtoj vëmendje për faktin se kollë e tyre është rritur shumë. Përveç kësaj, ndonjëherë gjak njolla pështymë. Në këtë rast, kur tumori është enët e mëdha të gjakut, mund të jetë gjakderdhje mjaft e rëndë. Rritja e menjëhershme e formimit malinje të tumorit është shoqëruar nga wheezing. Kjo është ajo që rrugët e frymëmarrjes, që zhvillon një apo një tjetër tumor ngushtuar. Simptomat zhvilluar më vonë mund të përfshijnë një humbje të mprehtë e oreksit, humbje e peshës, dobësi të përgjithshme.

Kanceret e tjera që janë formuar në mushkëri, shpesh duke shkaktuar akumulimin e lëngjeve, të quajtur derdhura pleural, i cili pa ndryshim çon në frymarrje. Nëse tumori prek sasi të mëdha të mushkërive indeve fillon të rritet shortness mjaft e vështirë në frymëmarrje, përmbajtjen e oksigjenit në gjak. Përveç kësaj, ajo mund të përkeqësohet dështimit të zemrës.

Implikimet

// '); //]]>

Zhvillimi i tumoreve mund të çojë në tubave bronkiale bllokuar, e cila nga ana çon në një ulje të zonës së mushkëri, bronke e cila ka dhënë atë. Atje atelektazi. Në rolin e pasojave të tjera të akteve pneumoni shoqëruar me kollë, gulçim, një rritje të temperaturës të gjithë trupin dhe dhimbje akute gjoks. Në qoftë se tumori do të të godasë murin e gjoksit, dhimbje gjoksi do të jetë i vazhdueshëm. Përveç kësaj, tumori mund të rritet edhe në ezofag, ose evoluojnë së bashku me të dhe të sigurojë presion mjaft të fortë, për shkak të cilat frymëmarrja është penguar.

Ka raste kur të formuara anastomosis (Mesazhe të tipit patologjike) mes ezofagut dhe bronke, të cilat detyrimisht shkakton kollitje në kohën gëlltitjes ushqim dhe lengje marrë në zonën e mushkërive. Tumoret malinje të tjera mund të rriten direkt në zemër, përmes së cilës ajo është në rritje, duke ndryshuar ritmin e punës së tij, dhe në perikardnoy zgavër grumbullohet fluide. Përveç kësaj, tumori mund të përhapet edhe një prej venave të mëdha, të vendosura në gjoks. Shkelja e këtij qenët evident venë pa ndryshim shkakton ngecje e gjakut në venat e tjera të vendosura në pjesën më të ulët të trupit. Përveç kësaj, qelizat malinje e tumorit mund të shpërndahen së bashku me gjak dhe në tru, mëlçisë dhe kockave.

Trajtim

// '); //]]>

Ato tumoret që nuk ishte përhapur përtej lightest (përveç tumor qelizë të vogël), nganjëherë i lejuar për të vepruar. Pavarësisht nga fakti se 10 deri 35% e tumoreve të ndryshme malinje, operacioni nuk është në çdo situatë mund të çojë në një kurë të plotë. Por 25 në 40 për qind e njerëzve që kanë qenë një operacion i tillë, jetojnë edhe pesë vjet të paktën pas diagnozës menjëhershme. Çdo pacient me siguri do të vërehet rregullisht në mjekun e tyre, siç rifillimi vërejtura në 12.6 për qind e pacientëve të cilët iu nënshtrua operacionit. Para emërimit të operacionit, çdo mjek është e angazhuar në studimin e thellë e funksionit të mushkërive për të përcaktuar nëse indet e vetë mushkërive, të cilat mbeten pas operacionit për të siguruar funksionimin e duhur.

Në rastet kur rezultatet e studimeve të ngjashme kthehet negativ, operacioni nuk është menduar. Vëllimi i indeve hequr dhe instaluar në kryerjen e menjëhershme të operacionit. Ajo mund të shkojnë nga një segment të vogël në një mushkëri. Ndonjëherë një tumor që metastazuvala mushkëritë e ndonjë organi tjetër, së pari hiqni aksioneve origjinale, dhe vetëm më vonë me lightest. Kjo është bërë rrallë. Arsyeja është shkalla e vdekshmërisë është rritur - vetëm 10 për qind e pacientëve mund të mbijetuar.

Nëse ajo tumori është përhapur jashtë mushkërive, ose ndodhet shumë afër trake, ose personi shoqëron ka sëmundje, të kryer një operacion është i ndaluar. Pacientët e tillë mund vetëm të caktojë një terapi të veçantë rrezatimi, e cila është në gjendje për të ngadalësuar rritjen e tumorit. Kjo teknikë kontribuon në një rënie të madhe në dhimbje në eshtra, ndihmon eliminuar ngjeshja e palcës kurrizore. Por, pa marrë parasysh këto rezultate pozitive, përdorimi i terapisë rrezatuese kërcënon zhvillimin e inflamacionit të indeve të mushkërive, i cili do të shoqërohet me gulçim, kollë dhe rritje të përgjithshme të temperaturës. Në situata të tilla, pacienti është përshkruar drogave të ndryshme anti-inflamator origjinën hormonal. Për të bërë trajtimin e tumoreve të ndryshme të mushkërive, përveç ekspertëve-kancerit vogla përgjithësisht refuzojnë kimioterapi.