Emfizemë

Emfizemë në gjuhën greke tregon injektojnë, të fryj. Kjo është një sëmundje kronike që manifeston shkelje e shkëmbimit të gazit në mushkëri. Në këtë sëmundje ndodhin në këto procese patologjike. Shpesh kjo

atje sëmundjeve në mesin e moshuar. Në emfizemë shqetësuar qenët i qartë bronke sepse sëmundja shpesh imiton bronkit kronik dhe astma. Së bashku me këtë sëmundje të fryj në mushkëri dhe gulçim. Ata duket çanta e ajrit, nganjëherë ata janë të shpërndara nëpër mushkëri, ose janë në qendër.

Shkaku i sëmundjes është quajtur bronkit kronik. Epoka e pacientëve - 30-60 vjeç, dhe kryesisht - meshkuj. Ne mund të themi se rezultatet e emfizema nga bronkiti kronik. Pacientët e tillë që vuajnë nga kollë për një kohë të gjatë. Kur lirohet pështymë rraskapitës kollë. Ata shpesh vuajnë zastudzhuyutsya dhe infeksionet e traktit të frymëmarrjes. Kur inflamacion ngushton pemën bronkiale përmes një mukusit të madhe. Gjithashtu ka një vrull i muskujve të butë dhe plagët formuara në muret e bronke. Ind lidhës rritet dhe të ngushtuar bronke.

Ndër arsyet cituar tuberkulozi, trashëgim, punë në industritë e rrezikshme lidhur me inhalimi ndryshme të pluhurit. Pirja e duhanit luan një rol të madh në sëmundje, bronkit kronik dhe emfizemë dhe mushkërive. Sëmundja çon në paaftësi në pothuajse gjysmën e njerëzve që vuajnë nga kjo sëmundje. Ka raste të emfizemë pa sëmundje të mëparshme.

Simptomat

// '); //]]>

Simptomë kryesor i fazat e hershme të sëmundjes - kjo është dispne. Së pari, ajo është vetëm në dimër dhe nuk është konstante, dhe më vonë me zhvillimin e sëmundjes janë në çdo kohë, dhe në tendosje të vogël fizike, dyspnea evidente edhe në pjesën tjetër. Treguesi i dytë i madh - cianozë. Buzët dhe thonjtë të blerë ngjyra cyanotic. Gjoks është bochkoobraznoy si reduktuar lëvizjet e frymëmarrjes. Kur frymë pacientët dhe bilbil ngjirur, ata zgjatur tym. X-ray studim i pacientëve parë në një tablo të plotë të ajrit në mushkëri dhe diafragma zhvendosur poshtë. Hapësira ndër brinjëve në pacientët me emfizemë shpërthimet dhe zgjerimin. E njëjta gjë ndodh me rajonin supraclavicular. Pacientët e tillë shpesh shtrihen në barkun e tij dhe e futën kokën poshtë, duke lehtësuar vuajtjet e tyre. Por ata mund të bëjnë vetëm në fillim të sëmundjes. Si emfizemë përparon, pacientët fle edhe ulur, fiksimin rrip sup.

Implikimet

// '); //]]>

Sëmundja çon në dështim të frymëmarrjes. Gjithashtu, nuk është dështimi i zemrës, me fjalë të tjera zemra nuk është duke bërë funksionin e saj primar, trupi nuk mund të sigurojë shumën e dëshiruar e gjakut. Arsyet përfshijnë vdekjen e këtyre pacientëve - pamjaftueshmërinë pulmonare dhe dështimit të zemrës.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Trajtimin më të mirë para se të venturing emfizemë zhvilluar. Një rezultat negativ dukshëm më shpesh për shkak të vizitës në fund te mjeku, sepse atje janë tashmë të pakthyeshme. Në trajtimin e sëmundjes pacienti duhet të lënë. Kjo është një ngjarje jashtëzakonisht e rëndësishme për sëmundje të tilla si emfizemë.

Është e nevojshme për të kryer një ekzaminim të plotë nga një mjek (dëgjim, goditje). Është gjithashtu e rëndësishme provim X-ray. Fotografitë janë mjek tipike transformimi vëren mushkëritë. Për të bërë diagnozë te sakte tomography llogaritur. Me këtë studim mund të diagnostikojnë saktësisht se ku dema janë (zona e fryrë prej më shumë se 1 cm). Në pritje të një anketë si identifikuar shkallën e funksionit të mushkërive.

Në trajtimin përdorur antibiotikë. Gjithashtu përdorin drogat expectorant që hedh lëng mukusit dhe për të zvogëluar atë. Aplikoni drogë që të zgjerohet dhe lehtësimin vrull muskujve të bronke. Rezultate të mira janë dhënë ushtrime të frymëmarrjes. Pacientët me emfizemë tërheq stomak të shtrënguar, diafragma që ofron pozicionin e vërtetë, exhaling bëhet e plotë.

Ka forma të ndryshme të emfizemë sëmundjes. Është sëmundja ndodh lehtë, të tjerë të çojë në vdekje e pacientit. Kryesisht në të moshuarit është më i butë, sepse plakjes indeve të mushkërive humbet elasticitetin. Kompensues emfizemë - një nga më pak të rënda. Trajtimi kirurgjik është përdorur për emfizemë bulloz.

Operacioni bëni këtë në dy mënyra: të zbulojë gjoksin, duke përdorur mjete të posaçme shpojnë gjoks. Sigurisht, shërim është shumë më shpejt gjatë largimit endoskopike. Në asnjë mbresë të madhe gjoks, e cila është gjithashtu e preferueshme. Nëse koha hiqni demin, komplikime të parandalueshme të tilla si thyerje të bullae në gjoks. Operacioni me emfizemë mbajtur me sukses në rastin në periudhën preoperativ është kryer trajtimi konservativ. Kujdesi i mirë postoperative otvetstven gjithashtu. Në pacientët me këtë sëmundje komplikimet janë shumë të rëndësishme dhe ata kërkojnë kujdes të veçantë.

Në pacientët me emfizemë është atrofi të muskujve, ato dobësojnë dhe humbasin rezervë pulmonare. Aktiviteti fizik pacientët të tilla duhet të jetë i kufizuar, ata nuk kanë nevojë për pushim të rrallë. Në të rënda pacient dështimi kardiopulmonare vënë në shtrat. Me rëndësi të madhe është gjendja emocionale e pacientit. Kur simptomat e pacientëve hipoksi shpesh nervoz, armiqësor, frika nga operacionet e ardhshme. Prandaj, ata përshkruajnë sedatives. Është e ndaluar të vetë-mjekoj, si formë bulloz mund të ndodhë pa u vënë re, duke çuar në këputje të pneumatoraks. Në këtë rast, kërkon një operacion urgjent. Parandalimi luan një rol kyç bronkit, emfizemë nëse shkaku - bronkit.