Bronkit

Bronkit - një sëmundje e zakonshme, e cila është një inflamacion i mukozës të mureve bronkiale. Si rrjet të gjerë të gypave të diametra të ndryshme, bronke shpenzojnë ajrit të thithur nga laring në mushkëri. Në rastin e infeksionit ose inflamacionit të tubave bronkial në mushkëritë e qarkullimin e ajrit është ndërprerë, ka ënjtje

mukusit bronkial dhe departamentit të mëdha.

Shkaqet e sëmundjes është zakonisht infeksionet akute të frymëmarrjes (ARI), ose të ftohtë. Çdo vit i sëmurë ftohtë pothuajse çdo njeri i tretë, po, shumica prej nesh të paktën një herë në jetën e tij ka pasur rast të bronkit. Me trajtimin e duhur, bronkit mund të shërohet brenda disa ditësh, javës maksimale pa rezervohet pasojat, vetëm se kolla mund të zgjasë 2 apo 3 javë.

Për ata të sëmurë me disa bronkit e herë në vit, ajo mund të tregojë një zhvillim më të rëndësishëm të sëmundjes të quajtur sëmundja pulmonare obstruktive kronike. Kjo sëmundje është më komplekse, është një grup të tërë sëmundjeve (bronkit kronik, bronkit astmatik, emfizemë, astma) që gradualisht shkatërrimin e indeve të mushkërive. Bronkit kronik është shkaktuar nga një kollë e fortë me pështymë. Kjo kollë mund të zgjasë më shumë se një muaj, zakonisht ajo merr rreth tre muaj të vitit, në mungesë të shkaqeve të tjera që mund të shkaktojnë kollitje.

Siç u përmend më lart, shkaqet e bronkit shpesh janë viruset që shkaktojnë ftohjet apo sëmundje të frymëmarrjes. Por pema bronkiale është ndezur edhe në qoftë se ai hyn mushkëritë infeksionin sekondar bakterial. Kështu, formimi i bronkit promovon duhanin - inhaling dhe exhaling tym, pluhur, gazra toksike dhe acid klorhidrik, e cila mund të marrë në fyt nga gastrit në stomak dhe sëmundjeve të tjera të stomakut. Po, ka disa faktorë të rrezikut në zhvillimin e bronkit. Për shembull, rreziku i bronkit akut ose kronik nëse tym ose thith tym në mënyrë pasive. Thithur tym në mënyrë pasive, njerëzit të cilët janë të detyruar për të marrë frymë e duhanit duhan miqtë e tyre, të afërmit apo të njohurit. Është e nevojshme të lidhen ngushtë me fëmijët prindërit e të cilëve janë duhanpirës, ​​përndryshe në kushte të tilla përveç bronkitit te fëmijët mund të jenë të SARS, astma apo pneumonia.

Rreziku i zhvillimit të bronkit gjithashtu rritet, si kur sistemi imunitar është dobësuar sëmundje akute ose kronike. Në qoftë se puna juaj është e lidhur me vendet e përmbajtje të lartë pluhurit, të tilla si bujqësia, industria kimike, rreziku i shfaqjes dhe zhvillimit të Sëmundjet bronkopneumonare rritet.

Simptomat

// '); //]]>

Për mjeku duhet të konsultohen në rast nëse keni kollë, pështymë qëndron kollë errët, fyt ashpër ose siklet ndodh, ka një ethe e lehtë, simptomat ju nuk e kalojnë brenda disa ditësh. Jenë veçanërisht të kujdesshëm në qoftë se ju keni ndonjë sëmundje të lidhura, të tilla si dështim të zemrës ose astma, etj Në këtë rast, në qoftë se ju keni bronkit kanë tendencë për përsëritje të shpeshta gjithashtu duhet të konsultoheni me një mjek. Ndoshta banesën tuaj ose shtëpi të vendosura në zonën e negative për mjedisin, ose ju janë të përfshirë në punë të rrezikshme. Me më shumë informacion plotë dhe të saktë, mjeku do të jetë e drejtë ilaçe efektive.

Simptomë kryesor i bronkit është ndarë kollë të vazhdueshme me pështymë verdhë-gri apo të gjelbër. Në disa raste, ndoshta Moving pështymë me gjak. Nuk ka nevojë për panik race të drejtë, si ndahen për të nxjerr me kollë mukusit në vetvete nuk është një infeksion bakterial. Kollë - është një nga format apo funksioneve mbrojtëse, roli i të cilëve është të pastrimit të plotë apo të pjesshëm të rrugëve të frymëmarrjes e trupit të njeriut. Por ne duhet në të njëjtën kohë mos harroni se vetëm kollë të dobishme në të cilën fyt merret lehtë pështymë lëngshme. Në normale, gjendja normale e trupit, çdo ditë bronke prodhon rreth 30 gram sekretimit mukusit, i cili është një pengesë dhe funksion mbrojtës. Mukusit bronkiale mbron sipërfaqen nga dëmtimi, nga ana tjetër, hidratues dhe ngrohja furnizimet ajrit të thithur dhe exhaled luftojnë kundër grimcave të huaj. Përfshira në mukusit substancave biologjikisht aktive që mund të ngrejë bronke lokale imunitetit.

Patogjene të tilla infektuese si kërpudhave, baktereve dhe viruseve, apo joinfektive, të tilla si polen, pluhur, aerosols, mund të shkaktojë shkatërrimin e qelizave të mukozës bronkiale. Si rezultat, nuk është një proces inflamator me të cilin trupi rrit prodhimin e mukusit në mënyrë të përsëritur, dhe rritet e saj viskozitetit. Akumulim i madh i mukusit mund të çojë në vështirësi në frymëmarrje dhe mosfunksionim të mushkërive. Për më tepër, sekret baltak ndoshta një mjedis të bukur ku bakteret mund të vendosen poshtë.

Trajtimit

// '); //]]>

Të gjitha sëmundje duhet të trajtohet në kohë, e njëjta vlen edhe për bronkit. Ka shumë raste ku, pa përdorimin e drogës, shpejtë dhe të sigurtë madje arriti të kuruar bronkit kronik. Ju vetëm duhet të ndiqni trajtim të veçantë, sepse për shkak se ajo mund të lehtësojë ndjeshëm gjendjen e pacientit. Në terapi të drogës mund të përdoret si anti-inflamator drogë dhe ilaçe për kollën për të zvogëluar dhe për të eleminuar ngarkuar ngjeshur, pështymë. Pacienti duhet të marrë më shumë ujë. Ndihmë e mirë të përballen me sëmundjen e çajit me butë ose mjaltë. Ajo duhet të pushoni më shumë, të jetë vetëm e ngrohtë dhe jo të shkojnë të ftohtë, jo aq sa për të kapur një të ftohtë. Ulje hipoksi dhe për të lehtësuar frymëmarrjen mund humidifier ose terapi oksigjeni.