Zona perianal fibroma

Fibroma eshte nje tumor beninj i indit lidhor. Në praktikë mjekësore, dallimin midis fibroma butë dhe të vështirë. Hard fibroma - një formacionet dendura mbi sipërfaqe të lëkurës 1 - 1.5 cm, nganjëherë më shumë. Fibroids të ngurta me ngjyra janë zakonisht rozë të zbehtë ose të tjera sipërfaqe ngjyrat e lëkurës, në shumicën e rasteve, të qetë. Hard fibroma zakonisht është me bazë të gjerë, në këmbën më pak. Pavarësisht nga mosha dhe seksi, ekziston në të gjithë njerëzit dhe në çdo fushat e lëkurës dhe mukozës.

Ndryshe vështirë, fibroma butë është shumës, një lokalizovanist shumicë. Shumë më është në folds inguinale, sqetull, gjoks dhe sidomos në gji. Ky tumor është diagnostikuar më shpesh në gratë e moshës pjekur. Ajo duket fibroma butë është një qese rrudhur në këmbë. Madhësia e saj mund të ndryshojnë nga 0.3 deri në 1 cm. Colour fibroma butë mund të ndryshojnë nga ngjyra e lëkurës normale në ngjyrë kafe të errët. Ndonjëherë fibroids mund të marrë formën e papules vogla nga 1 deri në 2 mm në gjatësi, nganjëherë ata janë forma filamentoze, dhe mund të jetë i madh - deri në 15 - 20 cm të gjata.

Studimi tha se edhe pse shkaku i fibroids nuk dihet deri në fund, një predispozitë gjenetike për formimin e tyre të shihet qartë. Vepron gjithashtu përgjegjës provokuar shkaktojnë plagosje ose inflamacion të zonës anal.

Ndër shkaqet e fibroids, janë si më poshtë:

• Acarim të lëkurës - si fibroids shpesh shfaqen në vendet e fërkimet e vazhdueshme (folds e lëkurës në kontakt me veshje). Rajon perianale acarim të prirur konstante gjatë dhe pas jashtëqitjes;
  • Sipas kushteve të disa ekspertëve, fibroids janë rezultat i plakjes së lëkurës (si është më e zakonshme, sepse në moshën e rritur);
  • Shkeljes së sistemit endokrin. shpesh fibroids ndodhin në gratë shtatzëna për shkak të rritjes së nivelit të estrogjenit dhe progesteronit, si dhe në pacientët me diabet dhe acromegaly.
  • Papillomavirus. Deri më tani, nuk ka provuar lidhjen me daljen e fibroids infeksionit papillomavirus njeriut, por disa mjekë, në vijim të rezultateve të disa studime të marrë në konsideratë ndikimin në zhvillimin e papillomavirus njerëzor fibroids infeksionit ekzistojnë.

Simptomat

// '); //]]>

Në shumicën e rasteve, fibroma nuk ia japim njeriut ndonjë stres të veçantë. Problemi kryesor është estetike. Edhe pse në rastin e rajonit anal është gjithashtu e parëndësishme. Por fibroma zonë anal krijon probleme që lidhen me tualet, pas një lëvizje zorrë, mundësinë e ndërhyrjes dendur anusit qark. Acarim fibroma shpesh sjell rritjen e saj dhe rrezikun e lëndimit. Kjo mund të çojë në inflamacion për shkak të infeksionit nga plagët e mbetjeve të organizmit. Kur një dëmtim i vogël mund të shkaktojë dhimbje dhe gjakderdhje.

Implikimet

// '); //]]>

Fiber duhet të trajtohen sepse në qoftë se kjo nuk është bërë në kohë, ajo do të vazhdojë të rritet. Kjo mund të çojë në përçarje të të gjitha organeve të tjera të afërta. Në këtë rast, ajo do të ndërhyjë me lëvizjen e zorrëve mund të shkaktojë një pjesë kryptyt për shkak të lëshimit të feces. Trajtimet sistematike acarim fibroma dush mund të shkaktojë marramendës dhe inflamacion të mëngjesit, e cila nga ana do të shkaktojnë zhvillimin e sëmundjeve më të rëndësishme. Përveç kësaj, ajo rrit rrezikun e degjenerimit të saj në një tumor malinj. Duhet të theksohet se kjo ndodh rrallë, por të mbrojtur veten nga një nevojë ngjashme fatkeqësi. Sepse trajtimi fibroids është e rekomanduar për të filluar menjëherë pas zbulimit të saj.

Nëse fibër Undelete mënjanë, pika pavarësisht nga kjo, ajo do të jetë plagosur vazhdimisht e veshje, apo në procedurat tualet, ajo gjithashtu mund të shtrembërojnë spontanisht. Kjo çon në përçarje të furnizimit me gjak të ishemi indeve dhe edukimit. Si pasojë, ka dhimbje, ënjtje, nekrozë dhe origjina e infeksioneve të reja.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Para se të filloni trajtimin, mjeku duhet të përjashtojë tërësisht mundësinë e sëmundjeve të tjera tumorale. Është e nevojshme për të kryer një ekzaminim të plotë dhe diagnozë të saktë. Është e rëndësishme të mos e ngatërruar me fibra sarkomë, nevi melanocytic, melanoma, papilomat, lythat vulgare dermatofibroma.

Derisa nuk është një metodë më efikase për heqjen e fibroids, me përjashtim të një operacioni. Në sajë të zhvillimeve të fundit në shkencë dhe teknologji, kjo procedurë ishte e thjeshtë dhe të shpejtë. Pa asnjë dhimbje pacienti merr shpëtoj fibroids në vetëm 10-15 minuta operacion të thjeshtë. Kjo procedurë nuk kërkojnë shtrimin në spital. Pacienti është pushimi pas operacionit në klinikën, dhe pastaj u kthye menjëherë në jetën e tij normale.

Operacioni për të hequr fibroids kryer nën anestezi lokale, pasi kjo do të jetë e mjaftueshme për një procedurë të tillë të shkurtër. Fibroma mund të hiqet me metoda të ndryshme - ose heqjen kirurgjikale ose lazer, ose nga operacioni valë radio. Mjeku zgjedh mënyrën e operimit në person, në varësi të madhësisë, natyrën dhe vendndodhjen e fibroids në rajon perianal.

Në ditën e tretë ose të katërt pas heqjes së fibroids në vendin e saj shfaqet një kore e cila do të bie pas vetëm shtatë ditë. Pas operacionit mund të shkaktojë mbresë të vogël në vend të heqje. Në periudhën postoperative duhet të përpiqen për të eliminuar shkakun e fibroids. Pas një lëvizje zorrë, të përpiqet për të shpenzuar asnjë letër higjienike dhe podmyvaniya ujë të ngrohtë për të më pak se plagosë zonë perianale.

Fibroids Remote përsëritet shumë rrallë, nëse faqja vepruar për të siguruar kujdesin e duhur. Por edhe në qoftë se fibroma shfaqet përsëri, ju mund të hiqni atë lehtësisht përsëri, në sajë të numrit të madh të teknikave të reja dhe teknologjive. Pas operacionit, Diagnoza konfirmohet duke përdorur studim histologjik copëtuar fibroma - një biopsi.