Kanceri i zorrës së trashë - informacione të përgjithshme

Shkaku i kancerit të rektumit është shumë më e gabuar të ushqyerit, e cila ka një ndikim negativ në numrin dhe përmbajtjen e feces, lëvizjes së tyre, shpejtësia e promovimit, florës bakteriale, frekuencën stol, etj Sipas statistikave, të 1.000 njerëzve të anketuar rastet me simptomat e kancerit të zorrës së trashë konfirmuar diagnozën në tre raste. Sëmundja shfaqet më shpesh në studimin e rektumit gisht. Shërimi sëmundja në fazat 1 dhe 2 është vërejtur në 90-95 për qind të rasteve. Një nga shkaqet më të zakonshme të kancerit është një disavantazh i drejtpërdrejtë në fibër dietë dhe yndyrave të tepërta shtazore dhe proteina. Sot kanceri i zorrës së trashë formon një katër deri në gjashtë për qind të të gjitha malignancies njohura dhe është më e zakonshme natyra onkologjik sëmundje. Numri i njerëzve që kanë nevojë për trajtim për kancerin e zorrës së trashë, është në rritje çdo vit. Kryesisht numri i pacientëve me kancer klinika të diagnostikuar këtë kryesisht në vendet e zhvilluara me një mjedis të sëmurë. Në këto vende, njerëz të merrni një shumë të ushqimit, yndyrna të lartë të ngopur. Sipas kushteve të mjekëve, "perëndimore" llojit të produktit dietë, e cila është konsumimi i yndyrshëm dhe të lartë kalori ushqim, fruta dhe ushqime të absorbuar me lehtësi nga trupi, veçanërisht shëndetin e tmerrshme të njeriut. Këto produkte të çojë në përparimin e ngadalshëm të chyme nëpër zorrët, ndikim shumë të keq në mukozën e zorrëve. Kjo çon në origjinën e dysbiosis, e cila nga ana bëhet një shkak të kancerit të rektumit. Në vendet në zhvillim ka miratuar disa dietë të ndryshme, e cila zë pjesën kryesore të ushqimeve bimore. Prandaj, statistikat janë shumë më të rralla feston shfaqjen e treguesve të sëmundjes në vendet në zhvillim.

Simptomat

// '); //]]>

Simptomat e kancerit të zorrës së trashë të gjerë. Në pacientët kanë gjakderdhje nga anusi, prodhimin e qelb stol, mukusit dhe qelb ndarë dhe mukusit. Pacientët ndihen ndjenja të gënjeshtërt të zbrazjes jo të plotë, ndjeni dhimbje, thirrje urdhëron (tenezemy) nxitje thirrje të rreme të pastroj. Një tregues tipik i shfaqjes së kancerit është alternuara diarre dhe kapsllëk. Që sëmundjes është formuar pengim zorrëve. Rritja e një tumori malinj është ngadalshëm. Shpesh sëmundja nuk janë në gjendje për të diagnostikuar sepse simptomat klinike qarta ngadalë, gradualisht, dhe tumori është brenda një periudhë të vogël të kohës të mëdha. Shenjë e parë është shfaqja e një tumori malinj - shkarkimit nga rektumit. Dhe zgjedhja e parë me një lloj shkatërrimi, dhe pastaj ngopur me qelb dhe gjak. Njerëzit me këto simptoma gabimisht atribuohet hemorroide gjakderdhje masat fekal, dhe jo në një nxitim për të parë një mjek. Në këtë situatë nuk ka trajtim dëshiruar tumor, e cila nganjëherë çon në pasoja të tmerrshme. Prandaj, njerëzit që përjetojnë kërkojnë të rreme për të pastroj, të alternuara kapsllëk dhe diarre, dhimbje gjatë jashtëqitjes, karrige e paqëndrueshme nuk duhet të përpiqet për të diagnostikuar veten. Çdo siklet herët në zorrën e trashë ose kanalit anal do të shkaktojë një apel të menjëhershëm për institucionin terapeutik ose diagnostik.

Implikimet

// '); //]]>

Diagnoza vonë dhe trajtimin e kancerit në zorrën e trashë shkakton gjendjen drejtimin e shëndetit, komplikon trajtim. Kjo është vdekja e mundshme ose paaftësi.

Trajtimit

// '); //]]>

Trajtimi i kancerit të zorrës së trashë mund të jetë një apel i suksesshëm te mjeku kohë dhe të saktë diagnoza e hershme. Për vendosjen e një diagnozë vërtetë dhe të saktë duke përdorur sigmoidoscopy, të mësuarit dixhitale, irrigoskopii, provim X-ray, analizat e gjakut për shënuesve tumor, sigmoidoscopy, një biopsi e tumorit ose serioze mukozën dyshim fokus.

Si trajtimin e kancerit të zorrës së trashë, duke përdorur kimioterapi, radioterapi, trajtimin radikal kirurgjikale.

Gjasa më efektive për të trajtuar zorrës së trashë heqjen e kancerit kardinal të të gjitha zorrë ose onkologjike zonat e prekura. Në varësi të vendndodhjes specifike dhe fazë të lezioneve të sëmundjes duke përdorur 4 lloje të kirurgjisë.

1) Operacioni Hartman, e cila është për të hequr tumorin dhe pasuese suturing fund të ulët të zorrës së trashë. Përveç kësaj, në fund e sipërme e zorrëve është excreted në formën e colostomy. Në një operacion të dytë, ajo mund te hiqet. Në një situatë ku mjeku beson stapling organeve fund të rrezikshme kryer një trajtim të tillë.

2) heqje të rektumit (SHQ), e cila përfshin heqjen e tumorit dhe qepur skajet nuk janë të dëmtuara.

3) abdominal-anale heqje, në të cilën operacionet e mëposhtme shtrihet në skajin e sipërm të zorrëve të ulët dhe pret shkrirjen, dhe më pas të prerë tokës tepërt shtrirë zorrë.

4) hysterectomy, në të cilën hiqen plotësisht tërë rektumit dhe anusit, dhe pastaj formoi një colostomy. Ky operacion demonstruar në një Chur vendosur në afërsi të tumorit në anus.

Në qoftë se operacioni është kryer në një fazë apo tumoret metastatic rritje në organe të tjera, operacioni ndikon jo vetëm zorrës së trashë, por edhe organet e afërta. Metodat tilla si kimioterapia dhe radioterapi nuk është një alternativë për të kirurgjisë, por mbahet me parandalimin e metastases, reduktimin e tumorit parandalimin rikthim.

Komplikime të mundshme

// '); //]]>

Në rastin e kimioterapia humbjen e mundshme të flokëve, nauze dhe marramendje, reaksione alergjike ndaj drogës leykovarinom, acid folinik, 5-fluorouracil, etj Xeloda dukuri e mundshme e rikthim pas operacionit të parë me heqjen e pamjaftueshëm të tumorit.