Paraproctitis

Paraproctitis - një sëmundje të rektumit. Infeksioni hyrë në indin adrectal, ajo shkakton inflamacion. Agjentët e sëmundjes mund të shërbejnë si E. coli, gram-negative bacilet, Staphylococcus aureus dhe bacil Gram pozitiv coli.

Infeksionet e syrit mund të ndodhë përmes mukozën, i cili është i korruptuar dhe me kancer anal. Infeksioni mund të ndodhë edhe nga organet fqinje që janë të prekura apo rrugë lymphogenous ose hematogjene. Studimi moderne thonë se mënyra më e zakonshme e penetrimit të infeksionit patogjen përhapet nëpër ngushticat gjëndra kështu anal.

Infeksioni hyrë në dhomë e nëndheshme, shkakton inflamacion i saj fillon të depërtojnë thellë në gjëndra anale dhe kanalet në degën e tyre, të vendosura në shtresa intramuskular abopidslyzovomu. Për shkak të depërtimit të zorrëve infeksion submukoza bëhet lirshme dhe ulcerat shpejt dhe me lehtësi të fillojnë të përhapen deri së bashku me këtë është shkëputja e mukozës. Dung fillon të përhapet përgjatë degëve të enëve të gjakut, duke rënë thellë në shtresat rrethore dhe gjatësore muskujve të murin e zorrëve, kështu që e shkatërron atë, së bashku me këtë formë fistula.

Sëmundja është lokalizuar të jetë e mundur në një zonë të kufizuar dhe të përhapet në zonën fqinje anatomike (në varësi se si i impresionuar microflora, dhe se rezistenca).

Kur paraproctitis gyp mund të ndodhë në scrotum, kofshë dhe i mëparshëm murit të barkut. Ndonjëherë gyp formimin në zorrë në departamentin ampullar apo në bark. Paraproctitis sëmundje mjaft të zakonshme të rektumit dhe formon 30% të të gjitha sëmundjeve të saj. Kjo sëmundje priren të njerëzve 20 vjeç e lart, dhe kjo ndodh në meshkuj më shpesh se femrat.

Këtu janë disa të klasifikimeve të sëmundjes. Për paraproctitis etiologjik tregues është:

• jospecifik (banal) që shkaktoi një staph 98% dhe E. coli.
  • paraproctitis specifike, të cilat mund të shkaktohet nga tuberkulozi në 1.2%, aktinomikozës - 0.14% dhe sifilis.
  • paraproctitis post traumatike që mund të jetë pas operacionit, manipulimit terapeutik, dhe plagë të brendshme.

Në varësi të procesit inflamator dalluar akute, shpeshtë dhe format kronike. Për lokalizimin e ulcerat, infiltrates dhe qelb dalluar submucosal ose nënlëkurës, gluteal-zorrës së trashë dhe legenit, paraproctitis zorrës së trashë.

Simptomat

// '); //]]>

Treguesit e para të sëmundjes mund të jetë paraqitja e dobësisë fillon të ngrijë, është shqetësim gjumë. Pastaj fillojnë të shfaqen dhimbje e shurdhër në perineum, rektumit, më vonë duke u bërë dhimbje akute dhe të ngrirë. Dhimbje mund të rritet gjatë kollitjes, ushtrimit ose jashtëqitjes. Ka dizuri qoftë se abscesi është lokalizuar në frontin e rektumit. Një çift i ditëve (5-7) mund të jetë skuqje dhe ënjtje në fushën e ulçerë. Ndonjëherë bëhen mollaqe dukshme asimetri. Fillimisht, sëmundja shfaqet gjendje e dhimbshme duket mbi gut mur vulë krehër.

Implikimet

// '); //]]>

Ashtu si me çdo sëmundje, paraproctitis jep një shumë probleme: këmbëngulës çojë dhimbje për të fjetur shqetësime, pamjen nervozizëm, duke ulur efikasitetin. Njeriu bëhet më i ndjeshëm ndaj stresit, sistemi i tij imunitar është dobësuar, dhe kjo mund të çojë në komplikacione dhe sëmundjeve të tjera. Në burra, një rënie në potencë.

Nëse koha nuk fillon trajtim, sëmundja merr një kronike, duke çuar në procesin më të gjatë shërimit. Në qoftë se në fazat e hershme mund të kufizojnë ilaçe dhe banja, aq më të rënda trajtohen vetëm nga operacioni. Shfaqja e fistula - një recetë në tryezë operativ. Mos harroni se operacioni - nuk është metoda më e mirë e trajtimit.

Në rrjedhën e gjatë të sëmundjes mund të jetë e tumoreve malinje.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Në fazat fillestare të sëmundjes ose me Kundërindikimet për kirurgji, mjeku mund të përshkruajnë një dush pas një lëvizje zorrë me një zgjidhje që përmban përgatitjet antiseptik. Gjithashtu kurs fistulous i antibiotikëve administruar, trajtimi me douching me vaj collargol dhe detit buckthorn. Ky trajtim nuk ka gjithmonë të çojnë në shërim, ajo është përdorur shpesh si një fazë përgatitore para operacionit. Kur plehu dhe gyp duhet të përdorë metoda kirurgjike. Nga faza e sëmundjes varet nga koha e operacionit. Kirurgji emergjente caktohet në rastet kur forma kronike e sëmundjes merr një karakter më të mprehtë.

Nëse ka infiltrates, fillimisht për 1-3 javë, ne e trajtojmë operacion inflamator, dhe pastaj të caktuar. Nëse forma kronike e sëmundjes nuk është përkeqësuar, në këtë rast, operacioni shkon sipas planit. Nëse faljen vërejtur qëndrueshme, operacioni mund të vonohet Përkeqësimi paraproctitis.

Mos ki turp, por të jenë të vetëdijshëm se paraproctitis sëmundje mjaft të fshehtë dhe rekurs parakohshëm apo trajtim të gabuar mund të çojë në komplikacione (nezarostayuschie ekzemë gyp dhe inflamacion).

Fistulat e rektumit mund të shkaktojë proctitis, tretje lëkurës apo bigëzim-Prokto sihmoiditu. Disa pacientë mund zvuzytysya kanalit anal, sepse fibrave të muskujve muskul unazor janë zëvendësuar me ind lidhës, së bashku me atë të shkelë funksionin mbyllje të muskul unazor, i cili si pasojë çon në faktin se ka mosmbajtjeje fekal dhe gazrat. Gjëja më e keqe është kur plehu bie në zgavrën e komblikut, dhe nëse jo diagnoza në kohë dhe të marrin masat e duhura, ajo çon në vdekje.