Pengimi zorrëve ose volvulus

Volvulus - një sëmundje shumë e rëndësishme dhe serioze. Me nuk ka kohë për të ofruar ndihmë për 1-3 ditë mund të ndodhë vdekjen.

Njerëzit që e zorrëve pengesat quajtur volvulus. Megjithatë, mjekët nuk i trajtojnë pengimi zorrëve kështu ekzagjeruar. Ekzistojnë klasifikime të ndryshme të sëmundjes, e cila varet nga manifestimet e tij klinike. Faktori i vetëm që i bashkon është se pa trajtim nuk vjen një rezultat të tmerrshme.
Pengimi zorrëve është i plotë ose i pjesshëm. Në varësi të origjinës së saj të dalluar të lindura ose të fituara.

Niveli është i ndarë në pengim të lartë, të ulët, dhe tolstokyshechnuyu zorrëve. Varësisht mekanizmin e origjinës është pengesë mekanike (stranhulyatsiynoyi, pengues, të përziera) ose dinamike (spastik, paralitikut). Arsyet që shkaktojnë pengim dinamike mund të jenë: dhimbje barku i veshkave, peritonit nga ndonjë shkak, shpinë, trauma barkut, fraktura e legenit me hematomas gjerë në peritoneum, etj Pengim mekanik shfaqet si rezultat i ngjeshjes së tumorit jashtë, një tumor në rritje në zorrë, lumen roundworm zorrëve përputhen ose guri (feces, bile), probleme, etj

"Gjarpërues gut" - një lloj të pengim zorrë, në të cilën shqetësuar zorrë normale vendosjes ajo rrotullohet rreth boshtit të saj. Ndonjëherë sigmoid volvulus dhe zorrë e vogël. Volvulus më të zakonshme të zorrëve të vogla. Volvulus sigmoid ndodh më shpesh në njerëz që vuajnë nga kapsllëk zgjatur.

Për të zvogëluar rrezikun e gjarpërues, ju duhet të ndiqni disa rregulla: mos ha tepër, ndiqni karrige, jo të uritur, dhe më pas ngarkesës deri dhe të mbajë një jetese aktive.

Simptomat

// '); //]]>

Një nga shenjat e para të gjarpërues e zorrë e vogël - është shfaqja e dhimbjes shumë akute, e cila është vërejtur më shpesh në rajonin e kërthizës ose epigastrike, nganjëherë në bark ose në gjysmën e djathtë. Performanca hershme dhe konstante filloi sëmundje është vonuar gazit dhe stol. Pacientët mund të kërkojnë menjëherë të jetë i rremë për të urinoj ose stol (hera e parë që kryesuesi mund të shkojë larg, por kjo ishte në pjesën e poshtme të zorrëve, përfundimisht dëshiron të mbetet, por akti i jashtëqitjes nuk ndodh). Performanca e parë e gjarpërues të zorrëve të vogla gjithashtu përfshijnë të vjella, duke pasur karakter e parë refleks, por pastaj bëhen më të shpeshta, dhe pastaj të përziera me biliare. Sa më i lartë niveli i gjarpërues, vjellja më shpejt ndodh dhe bëhet shpesh bujare.

Pacientët të bëhet i shqetësuar, duke kërkuar pozitë të rehatshme, ajo bëhet e vështirë, është tokësor-gri ngjyra e lëkurës, gjuha e thatë me një lulëzim të pista-gri, frymëmarrje të cekët dhe e vështirë.

Kur gjarpërues pacientin sigmoid nuk mund menjëherë të i kushtoj vëmendje të treguesve të hershme të sëmundjes. Më vonë ka një dhimbje të fortë dhe akute, të vjella dhe bloating ndodh. Si rezultat i kësaj, organet e brendshme dhe diafragmë është shtyrë në krye. Frymëmarrja është e vështirë dhe ka një rënie në aktivitetin kardiak. Sa për shenjat e gjarpërues në fëmijë, dhimbja e fëmijës papritur fillon të bërtas, qaj, ai nuk e mbeturinave gazeve dhe stools, stomak rrëmbyer, mund të fillojnë të vjella.

Implikimet

// '); //]]>

Kur gjarpërues zorrë ndodh dështime përmbajtjen e zorrëve vetë, e cila si rezultat çon në pengim. Zorra fillon të shtrihet, bllokim, ka shkelur të gjitha funksionet e tij. Kur squeezing zorrë ndodh dhe ngjeshja e enëve të gjakut, ndërpreu procesin e qarkullimit dhe sulm në zemër mund të ndodhë. Rezultati mund të jetë vrimë (shpim), e cila çon në peritonit, e ndjekur nga inflamacion i peritoneum, e cila përfundimisht çon në pasoja të tmerrshme.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Kur gjarpërues zorrë e vogël nevojë për një operacion menjëherë, edhe pa pritur për manifestimin e të gjitha sëmundjeve. Kompleksiteti i operacionit varet nga sythe transformime anatomike të prekura, si dhe për gjendjen e tyre në kohën e operacionit. Nëse gut nuk është proceset e pakthyeshme, operacioni mund të jetë unazore kufizuara promovimin, nganjëherë analizoj mbështjelljes, të cilat kontribuan në gjarpërues. Para operacionit, zorrë e vogël domosdoshmërisht shtyer. Ku ka ndodhur nekrozë zorrë (i cili bëhet i zi, zorrë lëngshëm bëhet e shurdhër, treguesit e dukshme e peritonit), pastaj përdorur për heqje të zorrës së trashë mbi zonën e prekur për 30-40 cm. Kur ka tregues të dukshme të nekrozë, por nuk ka treguesit e qëndrueshmërisë pastaj përdori që warms sythe e zorrëve duke përdorur pelena që janë lagur në kripë të ngrohtë kripur.

Kur gjarpërues sigmoid ndonjëherë kosto dhe pa kirurgji. Kjo përmbysja mund të eliminohet duke përdorur një tub që është injektuar në rektum. Metodat jo-operacionale të ndihmojë më pacientët me sëmundje fazë të hershme. Kur ende duhet të mbështetet në kirurgji, ajo duhet të podchernut se transaksionet janë dy llojesh: paliativ dhe radikale.

Në metodën paliativ e promovimit është gjarpërues dhe fiksimin SIGMA shtesë. Edhe pse kjo metodë nuk është 100% garanci se nuk do të ketë përsëritje. Në të njëjtat metoda radikale bëjë heqje sigmoid e primar. Siguron shumë më shumë gjasa për mungesën e përsëritjes në të ardhmen.

Në rastin e gangrenë të zorrëve është omertvevshaya hequr dhe në fund skajor është e mbyllur fort. Kur pėrshkueshmėrisė nuk njihet në kohë, simptomat karakteristike të përgjithshme për këtë sëmundje, të lidhur dhe simptomat e intoksikimit (rritur temperatura, dehidratim, konfuzion). Në sfondin e dehjes, simptomat fillestare të pengimit të zorrëve janë më pak të dukshme, dhe kjo rezulton në kurvërisë, se pacienti mori më të mirë. Pengimi i zorrëve është e komplikuar shpejt nga nekrozë dhe peritonit, i cili i jep shumë më pak shanse për një rezultat të favorshëm.