Dysbacteriosis

Dysbacteriosis shumë e zakonshme në mesin e popullatës, në mesin e fëmijëve - 95%, dhe në mesin e të rriturve - 90%. Përbërja e microflora zorrëve nënshtrohet një transformimi nëpërmjet të cilit një numër në rritje i mikroorganizmave, e cila duhet të jetë shumë më pak.

Nëse sëmundja nuk ka drejtuar, me fjalë të tjera, shanset e shërim. Dysbacteriosis mund të marrë një kohë të gjatë, dhe në qoftë se e dëshiruar korrigjim zhduket. Nuk trajtohet, ajo mund të përparojë dhe të marrë më të rënda. Në shëndetësi normale zorrëve në të gjallë bakteret staphylococci, lactobacilli, bifidobacteria, E. coli, kërpudhave maja. Ata bëjnë karakteristika të rënda për të ndihmuar të korrigjuar zorrët - rregullojnë lëvizshmëri, rritjen e imunitetit.

Kur dysbacteriosis numri i mikroorganizmave në zorrë e vogël në masë të madhe rritet dhe rritet në dy pika të mikroorganizmave të dëmshme. Shumë më shpesh ndodh në njerëz me sëmundje të traktit digjestiv. Sam rritje e jashtëzakonshme gjithashtu sugjeron dobësi të rëndësishme, ose ndoshta një prej komplikimeve. Nëse gungë drejtuar, ajo mund të shkaktojë sepsë.

Simptomat

// '); //]]>

Ekzistojnë tri lloje të dysbiosis, dhe secili tregon deri më vete.

• Formë latente. Njeriu në këtë rast vështirë se mund të vëreni ndonjë shenjë.
  • Forma lokale. Në mukozës paraqiten vatrën e inflamacionit.
  • Një formë e zakonshme. Në raste të rënda, sepsë mundshme, dhe baktereminë shoqëruar nga rryma e zakonshme.

Ndër veçoritë e përbashkëta të dalluar si në vijim:

• Dobësi e përgjithshme;
  • dhimbje koke;
  • rritjen e temperaturës;
  • pagjumësi.

Në pjesën e traktit gastrointestinal vërejtur vjella, vjellje, rumbling në bark, stools të shpeshta, humbje e oreksit. Lëkura mund të duket reaksione alergjike të tilla si kruarje apo thatësi. Në qoftë se origjina e disa prej këtyre simptomave duhet të shihni një mjek për të gjetur nëse ata janë thelbi i sëmundjes.

Dysbiosis zorrës së trashë

// '); //]]>

Përmes ndikimit të faktorëve të dëmshëm microflora të ndryshimeve të mëdha zorrë, parazitet dobësojnë sistemin imunitar. Në vjeshtë baktereve të zorrëve të huaj, duke kontribuar në formimin e mikroorganizmave patogjene. Njeriu fillon të përjetojnë simptoma.

Zorrë dysbacteriosis

// '); //]]>

Shprehja e saj është rritur numri i parazitëve në zorrë e vogël. Përveç kësaj, numri i baktereve të dobishme, anasjelltas, ul. Një numër në rritje i Candida, Streptococcus, herpes viruset, Enterokok. Një numër i baktereve dobishme anaerobe, aktinomictetet, Klebsiella Bifidobacteria dhe është më pak se rreth 30 herë.

Sindromi i dysbiosis zorrëve

// '); //]]>

Kohët e fundit rritje e jashtëzakonshme konsiderohet si një sëmundje të veçantë dhe në origjinë menjëherë të vënë shenja diagnoza. Në rritje e jashtëzakonshme fakt, në shumicën e rasteve është një ndërlikim i sëmundjeve të tjera ose sindromet. Me shëndet të dobët, minohet nga jetesës të gabuar, kirurgji, trajtimi me antibiotikë dhe hormonet, kimioterapia, mundësia e transformimeve negative në zorrë në mënyrë të përsëritur rritet. Nëse ju njohin faktorët që shkaktoi shfaqjen e sëmundjeve, të shpëtoj prej tij do të jetë shumë më e lehtë. Para trajtimit duhet të konsultoheni me një mjek i cili do të shqyrtojë dhe të përshkruajnë medikamente të nevojshme.

Implikimet

// '); //]]>

Dysbiosis çon në kontaminimin e produkteve të veprimtarisë jetësore të trupit të mikroorganizmave të dëmshme. Për shkak të absorbimit të tyre mund të zhvillojnë sëmundje të tilla: gastrit, kolit, sëmundjes peptike, sëmundjet gjinekologjike, sëmundjet kirurgjikale purulent (osteomielit, vlon, abscese), sëmundje alergjike dhe immunopathological (bronkit, astma, arthritis), çrregullime metabolike (atherosclerosis, përdhes, i paaftë cikli menstrual, urolithiasis). Dysbacteriosis mund të prishin seriozisht themelet e jetës së trupit të njeriut.

Metodat e trajtimit dhe të mundshme komplikimet

// '); //]]>

Në shumicën e rasteve, rritje e jashtëzakonshme trajtohen tërësisht. Trajtimi përbëhet nga disa hapa:

• Restaurimi i florës normale të zorrës së trashë;
  • uljen e mikroorganizmave tepërt në zorrë e vogël;
  • normalizimi i lëvizshmëri zorrëve;
  • restaurimi i tretjes së vërtetë.

Në trajtimin e antibiotikëve bakteriale dhe të përcaktuara, rregullatorëve të lëvizshmëri zorrëve dhe tretje. Droga Antibacterial pengojnë rritjen e numrit të baktereve në zorrë e vogël. Ky ilaç është marrë me gojë për 7 - 14 ditë. Nuk do të ndërpresë pranimin, përndryshe të arritur rezultatin e kundërt.

Përdorur në trajtimin e antibiotikëve spektrin e gjerë, zakonisht me efekt minimal. Në rast të shkeljes lëvizshmëri zorrëve duke përdorur grupin e parë të produkteve. Për fat të keq, këto barna kanë efekte anësore - ata thyejnë eubioz zorrës së trashë. Grupi i dytë i barnave pengon rritjen e mikroorganizmave të dëmshme, së bashku me këtë pa ndërhyrë me punën e zorrëve.

Bakteriale zakonisht pas droga janë përshkruar antibiotikë, por mund të përdoret në mënyrë të pavarur. Ata banojnë microflora intestinale favorshme. Shumë ilaçe që përmbajnë lëndë ushqyese të mesme për baktereve të dobishme, dhe disa banojnë ushqyesve jashtë. Kursi i trajtimit është mjaft e gjatë - nga një deri në dy muaj. Gjatë kësaj kohe, zorrët rifillojë microflora normale dhe simptomat zhduken.

Në kundërshtim me gungë tretjes zgavër trajtohen me barna që rregullojnë punën e organeve dhe rrit reaktivitet. Në të njëjtën kohë, ju mund të merrni vitaminat, të rritur imunitetin dhe kanë pronat tonik. Kursi i trajtimit zakonisht zgjat një muaj.

Vetë dysbacteriosis mund të shkaktojë dëm edhe më të madh, sepse pacienti nuk është në gjendje për të diagnostikuar saktë sëmundjen. Ju mund të filloni trajtimin vetëm pas ekzaminimit nga një mjek. Trajtimi më i mirë është parandalimi.