Çfarë ju duhet për të blerë për një porsalindur për herë të parë, një listë të blerjeve për foshnjat

fidanishteShtatzënia - është një mrekulli, dhe çdo çift i ri ëndërruar se si vullneti i madh për të jetuar pas lindjes së foshnjës.
Shumë prej supersticionit apo edhe disa parime deri tërheqja e fundit të pajës pazar për fëmijën. Natyrisht, askush nuk e bën një të kandiduar në dyqan menjëherë pas konfirmimit të shtatzënisë, por tërheqja e çështjes ose të shtyjë atë për më vonë, gjithashtu, nuk mund. Përse? Dhe si pas lindjes nëna e re nuk kurseu kohë dhe gjysmë-pjekur baba i ri dhe gjyshërit vetëm diçka për të harruar raft dyqan.

Pasi konsiderohet si një prikë keq ogur për të marrë kujdesin e fëmijës para lindjes. Por pastaj herë të tjera ishin.

1. Së pari, niveli i kujdesit mjekësor është rritur në dy apo edhe dhjetë herë dhe shumë më tepër. Tani edhe më të vogla dhe i dha gji foshnjat e parakohshme.
  2. Së dyti, ajo nuk kishte qenë një pajisje të tillë të shquar tejzanor që mund të them me siguri që presin për prindërit e rinj: një djalë apo një vajzë.
  3. Së treti, nënat më të mirë askush nuk mund të krijoni ngrohtësi dhe rehati në çerdhe. Për më tepër, ajo duhet të jetë gati për ardhjen e njeriut të vogël në një botë të re për të.

Natyrisht, prindërit të shqetësuar në lidhje me pyetjen se çfarë për të blerë për një foshnje e porsalindur. Pas pazar udhëtim pak para lindjes - një proces shumë të përgjegjshme. Ajo kërkon një qasje të kujdesshme.

Në një shumëllojshmëri të librave, revistave, broshura mund të lexoni një shumë të informacionit që është edhe i saktë dhe jo mjaft të përshtatshme. Disa burime mund të ekzagjerojnë të gjitha gjërat e nevojshme për një porsalindur, dhe të tjerët mund të mos jetë e mjaftueshme. Prandaj, të përpiqet të organizojë të gjitha njohuritë dhe të vendosin se çfarë keni nevojë për një porsalindur në vendin e parë, pa të cilat është e pamundur për të bërë, dhe çfarë më mirë të presim dhe për të blerë më vonë nëse është e nevojshme.

Lista Shopping

Lista pazar për një foshnje e porsalindur janë gjërat më të nevojshme për të në periudhën menjëherë pas lindjes, si dhe menjëherë pas mbërritjes në shtëpi nga spitali.

Kështu pajën për një porsalindur mund të ndahen në dy kategori: E para është se gjërat që ju duhet të merrni me vete në spital, i dyti - tjetrin.

Le të fillojmë me atë që është e nevojshme porsalindur në spital. Natyrisht, kjo listë nuk duket mbresëlënëse, por ajo është, në fakt, është më e rëndësishme për fëmijën.

Çfarë duhet të porsalindur në spital?

Për t'u kujdesur për porsalindur në spital solli një nënë e re sa më shumë emocione pozitive, paraprakisht e mirë për të marr me vete të gjitha gjërat e nevojshme, duke përfshirë dhe për fëmijën.

Në spital fëmija mund të ketë nevojë:

• 2 - 3 xhaketa;
  • 5 - 6 sliders në qoftë se keni ndërmend të mbështjell me pelena fëmijën;
  • pelena hollë 2 - 3 dhe fanellë 2 - 3;
  • mbulesa e hollë dhe të ngrohtë 2 - 3.;
  • pelena më të vogël.
  • Përveç kësaj, ju mund të blej një shishe, të cilat vënë shprehur qumësht qoftë se ju thonë kështu obstetër.

Kjo listë mund të merret nga spitali nuk është gjithmonë për shkak se disa prej tyre janë të ndaluara gjërat shtëpi për të shmangur ndonjë infeksionet. Prandaj, ju duhet të diskutojë më parë në spital këtë listë.

Veshje Baby

Çfarë ju nevojitet për një porsalindur në shtëpi?

Shumë pyetje lindin në prindërit e rinj rreth çfarë gjëra janë të nevojshme për të porsalindurin. Pas të gjitha, ata janë të mirë, dhe fëmija si rritje të shpejtë dhe zhvillimin e disa prej tyre as nuk kanë kohë për të tërhequr jashtë paketimit. Për të shmangur këtë, ju duhet të mbani mend se ju duhet për të blerë për një porsalindur.

Në mënyrë që të lehtësuar jetën tuaj dhe familjen tuaj, është për të shtuar, dhe pastaj të blerë gjërat e mëposhtme të nevojshme për foshnjat:

• 4 në 6 sorochechok e leckë e hollë pambuku;
  • 10 sliders, trashësia e së cilës varet nga të sezonit, por unë do të kemi një verë të ngrohtë dhe sliders, askush nuk e di se çfarë moti do të jetë si;
  • 3 variabla slynyavchyka;
  • 2 sweaters ngrohtë thurur;
  • 2 palë pinetok;
  • 2 kapak të hollë;
  • 1 kapak ngrohtë ose kapelë.

Kur zgjedhin rrobat për fëmijën duhet të i kushtoj vëmendje për faktin se ajo nuk ishte e lirë dhe të paralizuar trafikun.

Përveç veshjeve fëmija juaj duhet gjërat e mëposhtme:

• Krevat këmbyeshëm me shtrat;
  • ndryshimin tavolinë apo ndonjë tjetër, e cila me kohë do të bëhet një vend për ndryshimin;
  • të paktën 7 nga pelena leckë fanellë;
  • 30 pelena hollë.
  • në qoftë se ju jeni duke shkuar për të përdorur në kujdesin për pelena, diçka rreth tyre nuk edhe të harrohet.

Me artikujt e porsalindur të kujdesit artikuj të nevojshme të tilla si:

• pambuk dhe zakonshëm;
  • tubth;
  • çantë e ndihmës me medikamente fëmijët e nevojshme, të cilat do të ndihmojë për ta bërë pediatrin tuaj;
  • dush;
  • sapun baby, krem ​​ose vaj, talk;
  • gërshërë rrumbullakosura fëmijë projektuar për prerjen e thonjve;
  • thithat;
  • shishe me nipples.

Natyrisht, kjo listë çdo etërit do të shtojë diçka të tyren, nuk është e mundur të parashikohet gjithçka që është e nevojshme. Për më tepër, do të mbështjell me pelena fëmijën, atëherë ata kanë nevojë për shumë pelena, dhe të tjerët - do të përdorni pelena dhe pelenë e tyre, shumë prej tyre nuk e bëjnë.
Kjo listë është vetëm një tip për prindërit e rinj dhe akoma të papërvojë. Megjithatë, është më mirë që të ketë një fletë mashtrojnë se nuk e di se duhet të ju dhe fëmijën tuaj.

Natyrisht, fëmija do të ketë nevojë endacak përshtatshëm dhe praktik për shëtitje.

Kur të gjitha blerjet e bëra, ne mund të përgatisë vetëm për lëvizje në jetën e re të njeriut të vogël. Për këtë ju duhet të zgjidhni një vend për të vënë një krevat portativ dhe të rregulluar të gjithë kujdesin e nevojshëm për gjëra baby.

Sigurisht, çështja e asaj që ju nevojitet për një porsalindur, i shqetësuar, i shqetësuar dhe do të nxeh më shumë se një brez të prindërve. Kjo është arsyeja pse ajo është e nevojshme për të trajtuar vëmendjen e frekuentimit të shkollës së prindërve të rinj, të cilët të organizuar klinikë të grave. Ajo ishte atje që mësojnë klasa dhe të japë një listë të plotë të gjërave të nevojshme për një porsalindur. Përveç kësaj, nuk mund të gjeni të gjitha pyetjet dhe shënim për veten e tyre gjërat që ju duhet për të blerë menjëherë dhe të cilat mund të presin.