Diarre të shpeshta në një porsalindur - Shkaqet, Mjekimi

Shumë nënat e reja sjell shqetësim fenomenin e diarresë në posalindurit dhe foshnjat nën një vit. Çfarë nëse diarre në foshnjat dhe si për të ndihmuar fëmijën tuaj?

Çfarë është diarre?

BebePër të filluar me, çfarë saktësisht është menduar nga termin "diarre". Ka shumë gabime të nënkuptuara, duke siguruar numrin kyç të akteve të jashtëqitjes, që e bën fëmijën të ditës. Ndërkohë, edhe fëmijët e shëndetshëm mund të ecin për një ditë "nga dhe të mëdha" 15 herë, dhe kjo nuk është një sëmundje. Më e rëndësishme nuk është sasia por konsistenca e stol jashtë, karakterin e tyre. Diagnoza e "diarre" i referohet rasteve kur ka diarre të shpeshta në të porsalindur, e cila është e përzier shpesh me shkarkimin krovyanystoe, ose ajo bëhet ngjyrë të gjelbër ngjyrë.

Në dritën e sa më sipër, duhet theksuar se në muajt e parë të jetës në foshnjat dhe karrige normalisht ka një qëndrueshmëri mjaft të lëngshme në lidhje me natyrën e ushqimit. Si ata marrin stol të vjetër bëhet projektuar, karakter të fortë. Ngjyra e tyre - kafe apo gjelbër-verdhë.

Pse ka diarre?

Në mënyrë të qartë, në këtë pjesë të shkrimit është një karrige të rralla patologjike, jo normë. Për çdo arsye këto karakteristika të veçanta që dallojnë normale diarre fiziologjike stol të lirshme.

Shkaqet e stol lirshme:

1. Infeksioni Rotavirus (gastroenterit virale) është një nga më të zakonshme nga larg shkaqeve të diarre në foshnjat. Kjo sëmundje është shoqëruar me të vjella, ethe dhe simptoma të tjera obscheintoksikatsionnoho. Dalluese karakteristika e ngjyrës virale gastroenterit e stol besojnë se dita e parë e sëmundjes verdhë, dita e dytë e gri-të verdhë, dhe më pas të bëhet hije të njohur hlinoobraznyy.
  2. Mungesë ekuilibri e microflora bakteriale e stomakut dhe zorrët. Ajo mund të shoqërohet me marrjen e antibiotikëve, (e ushqimit) faktorët ushqyese ose të jetë etiologji gastroenterit bakteriale. Zakonisht diarre në të porsalindur, në raste të tilla është i shoqëruar me bloating, rumbling, nganjëherë ka një gjak pak në masat fekal. Të përcaktuar ekzistencën e tij të jetë e mundur duke përdorur mostra me peroksid hidrogjeni.
  3. Diarre si një simptomë e disa sëmundjeve infektive. Në diarre në fëmijërinë e hershme mund të shoqërohet me ndonjë sëmundje infektive akute të tilla si otitis, grykët, SARS, dhe më shumë. Në raste të tilla, diagnoza është e bazuar në historinë e një pacient pak.

Kur duhet të shihni një mjek?

Mos harroni se stools anormale në foshnjat, të shprehura në formë të diarresë nuk është aq e padëmshme sa sa shumë gabimisht besojnë. Rreziku kryesor i saj - humbja e lëngjeve të trupit dhe mineraleve në sasi me kalimin e kohës mund të çojë në dehidratim dhe demineralization e saj (deficit prej kripërave minerale - elektrolite). Kjo ndonjëherë mund të shkaktojë një gjendje të rëndë, deri në pikën e vdekjes dhe fëmijës.

RehydronPrandaj, shuma e ndihmës të cilat prindërit mund të ofrojnë në shtëpi pa vizitën e një mjeku është shumë e kufizuar dhe është për të përdorur drogë që ndihmojnë për të normalizuar microflora zorrëve (Neosmektin). Përveç kësaj, është e rëndësishme për të rregulluar dietë për të përmbushur nevojat e fëmijës. Në qoftë se para se zhvillimi i diarresë në dietën e foshnjës futur produkte të reja, ato duhet të përjashtohen përkohësisht. Mungesa e efektit të këtyre masave dhe shpesh stools të bollshme në foshnjat, humbje të shpejtë në peshë, goja e thatë dhe mukozës, të gjakut në meshat fekal dhe temperaturë të lartë është arsyeja për ankesë urgjente në pediatri. Trajtimi i mëtejshëm është kryer në përputhje me rekomandimet mjekësore dhe dërguar në faktorit etiologjik që e ka shkaktuar sëmundjen.

Nëse infeksioni rotavirus simptomatike kryer dhe terapi detoxification synojnë rivendosjen e bilancit-ujë kripë dhe efektet e tërheqjes të dehjes. Një fëmijë i sëmurë është bërë obligim Neosmektin, aktivizimit të karbonit, tretur në ujë të vluar, Attapulhit. Për të rivendosur rehydron fluide bilancit të dhënë zgjidhje pije apo ujë të kripur. Është e rëndësishme që përqendrimi kripa ishte më e ulët se ajo në indet e trupit, ose fenomeni diarre do të intensifikohet për shkak të fenomeneve osmotike. Më mirë përdorni fiziologjik zgjidhje klorid natriumi.

Kur çrregullime ushqyese duhet dietë të kujdesshëm fëmijës rregullim dhe përdorimin e prebiotics (substancave që nxisin zhvillimin e zorrëve të tyre) dhe fitimet (që përmban laktokultury jetojnë). Metoda kryesore e trajtimin e gastroenteritit bakteriale është përdorimi i antibiotikëve. Përveç kësaj, mund të përdorin të gjitha metodat e mësipërme të detoxification dhe rehydration.
Nëse diarre porsalinduri lidhur me sëmundjet infektive, kryesisht duke u trajtuar nga diagnoza kryesore. Diarre zakonisht kthehet në normale të tyre. Në diarre të rëndë dhe procedurat e mundshme dhe mbushjen futje të lëngshme e probiotics.